Від стратосфери до глибин океану: світове ВПК розробляє нові балістичні ракети

Від стратосфери до глибин океану: світовий ВПК розробляє нові балістичні ракети

Фото: wikipedia.org

Війна в Україні, а тепер в Ізраїлі стимулювала виробництво військово-промислового комплексу у світі. Причому йдеться не про безпілотників і стрілецьку зброю, а про важке озброєння типу балістичних ракет, атомних підводних човнів і навіть лазерної зброї.

Minuteman III і Sentinel проти «Ярса» та «Буревісника»

Так, зараз у США інтенсивно йдуть випробування міжконтинентальної балістичної ракети Minuteman III. Minuteman III – міжконтинентальна балістична ракета, яка входить до “ядерної тріади” США та забезпечує ефективне стримування. На рубежі двох десятиліть їй на зміну прийде Sentinel, а поки що США намагаються регулярно проводити випробування.

6 вересня 2023 року ВПС США запустили Minuteman III з бази Космічних сил Вандеберг. Бойовий модуль пролетів близько 6800 км і впав у Тихому океані біля атола Кваджалейн на Маршаллових островах.

Minuteman III – єдина американська міжконтинентальна балістична ракета шахтного базування. Вона має три ступені та один бойовий блок. Ракета може доставляти ядерні боєголовки W78 і W87 потужністю 350 кілотон і 450 кілотон відповідно. Дальність запуску перевищує 10 000 км.

США провели випробування балістичної ракети Sentinel, яка замінить Minuteman III. Про це повідомляє Air Force Global Strike Command (Командування глобальних ударів ВПС США). “Центр ядерної зброї ВПС США та Northrop Grumman провели вогневі випробування LGM-35A Sentinel, призначеної для заміни Minuteman III”, – повідомляє командування у своєму акаунті в Twitter.

Ці випробування пройшли в березні 2023 року. Командування підкреслює, що балістична ракета Sentinel розглядається як найбільш оперативна частина «ядерної тріади» США («ядерна тріада» складається з сухопутного, морського і повітряного компонентів).

У відповідь Росія випробувала твердопаливну міжконтинентальну балістичну ракету РС-24 – “Ярс”. “Ярс” – це ракетний комплекс із міжконтинентальною балістичною ракетою РС-24. Ракета РС-24 – твердопаливна міжконтинентальна балістична ракета мобільного та шахтного базування.

Сама система є удосконаленим варіантом комплексу “Тополь-М”. РС-24 – модифікація російської ракети комплексу “Тополя-М”. До переваг цих стратегічних комплексів відносять мобільність, надійність та точність.

Ракета має головну частину, що розділяється, і блоки індивідуального наведення. Тобто РС-24 “Ярс” має кілька бойових блоків, які можуть вразити відразу кілька цілей при запуску лише однієї ракети.

Президент РФ Володимир Путін також підтвердив інформацію про успішне випробування ракети “Буревісник” з ядерною установкою. Про це він розповів на Валдайському форумі. У Міноборони Росії охарактеризували «Буревісник» як «низьколітаючу, малопомітну крилату ракету, що несе ядерну бойову частину, з практично необмеженою дальністю, непередбачуваною траєкторією польоту та можливістю обходу рубежів перехоплення». Військові стверджують, що вона є невразливою для всіх існуючих і перспективних систем як ПРО, так і ППО.

У США вже проходять випробування нової балістичної ракети Minuteman III. Фото: wikipedia.org

Ізраїль активно тестує свої ракети

Ізраїльська компанія IAI провела демонстраційні випробування новітніх ракет “земля-повітря” та “море-повітря” BARAK MX поза Ізраїлем. Місце проведення випробувань було обрано в Азербайджані.

Випробування включали використання всіх компонентів протиповітряної системи, призначеної для знищення ракет, літаків, вертольотів і безпілотних апаратів противника в будь-який час доби і за будь-яких погодних умов. Ця система включає пускові пристрої, ракети-перехоплювачі, системи управління і контролю, радари, системи зв’язку та інші компоненти.

Міністерство оборони Азербайджану повідомило, що запуск ракети BARAK MX був частиною навчань щодо удосконалення системи протиповітряної оборони країни. Цей крок Ізраїлю спрямований на демонстрацію його здатності до нейтралізації потенційних загроз, про які дедалі частіше йдеться в Ірані.

Генеральний директор IAI Боаз Леві прокоментував запуск в Азербайджані, зазначивши, що ці випробування ілюструють передові технології, які дозволяють виявляти цілі за допомогою радарів та точно виконувати запуски ракети по різних об’єктах, включаючи балістичні та крилаті ракети.

Ракета “Барак-8” була розроблена спільно з Індією та спочатку призначалася для захисту морської енергетичної інфраструктури Ізраїлю. Згідно з деякими звітами, Азербайджан придбав цю систему у 2016 році.

Нова ракета “Барак 8” розроблена ізраїльським воєнпромом спільно з Індією. Фото: wikipedia.org

Лазерна зброя вже у строю

Крім цього, Ізраїль має намір розгорнути на кордонах нову лазерну систему ПРО “Світловий щит”. Відомо, що згідно з п’ятирічним планом розвитку ЦАХАЛ, ізраїльські війська збиралися розгорнути систему на кордоні із сектором Газа у 2025 році, а на кордоні з Ліваном – у 2027 році.

Введення в дію систем, призначених для боротьби з ракетами малого радіусу дії та з мінометними снарядами, що мають низьку вартість окремого пострілу (на відміну від системи ПРО “Залізний купол”, кожен пуск якої коштує десятки тисяч доларів), має кардинально змінити ситуацію з ракетною загрозою Ізраїлю.

2019 року міністерство оборони Ізраїлю повідомило про прорив у роботі над лазерними системами ПРО. Розробка наземної системи була доручена концерну “Рафаель”, розробка системи повітряного базування – концерну “Ельбіт”.

У березні 2022 року міністерство представило нову лазерну систему “Світловий щит”, а у квітні того ж року опублікувало відео з випробувань системи, здатної збивати на відстані до десяти кілометрів різні цілі – безпілотні літальні апарати, мінометні снаряди та ракети і протитанкові ракети.

Ізраїльська лазерна система ППО «Світловий щит» має розпочати бойове чергування вже найближчим часом. Фото: twitter.com/Graham_dePenros

Атомні підводні човни – новий тренд ВПК

Китай розпочинає виробництво нового покоління ядерних підводних човнів, які можуть запускати балістичні ракети та можуть стати проблемою для США і союзників, оскільки ці субмарини важко відстежити.

Аналітики та регіональні аташе з питань оборони стверджують, що з’являється все більше доказів того, що Китай зробить підводний човен із балістичними ракетами типу “096” до кінця десятиліття. А його безшумність забезпечать російські технології.

Дослідження, обговорені на травневій конференції у Військово-морському коледжі США та опубліковані в серпні Китайським інститутом морських досліджень цього коледжу, припускають, що за новими судами набагато важче слідкувати. На думку семи аналітиків та трьох військових аташе, що базуються в Азії, цей висновок є достовірним.

Підводник у відставці та аналітик військово-морської технічної розвідки, один із дослідників цього підводного човна Крістофер Карлсон сказав, що “тип 096 стане кошмаром. Їх буде дуже, дуже важко виявити”.

Військово-морські сили Бразилії урочисто розпочали початковий етап будівництва першого бразильського атомного підводного човна Alvaro Alberto. Проєкт першого атомного підводного човна для військово-морських сил країни, відомого також під індексом SN-BR, розробляється в рамках програми SCPN (Submarino Convencionalmente Armado com Propulsão Nuclear).

Конструктивно проєкт базується на французьких дизель-електричних підводних човнах Scorpène. Чотири таких кораблі збільшеного розміру із дизель-електричною силовою установкою Бразилія придбала у Франції у 2009 році.

Водотоннажність човна складе 6 тисяч тонн при довжині 100 метрів і ширині 9,8 метра. Корабель зможе розвивати швидкість повного ходу 25 вузлів і занурюватись на глибину до 350 метрів.

Повідомляється, що підводний човен матиме шість торпедних апаратів калібру 533 мм, а також протикорабельні та крилаті ракети.

Нове покоління китайських підводних човнів зможе запускати балістичні ракети. military-informant.com

Источник: kp.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *