Вибори, відмова від територій та членства в НАТО: наскільки можливі зміни Конституції під час війни
Фото: wikipedia.org
Зараз у треку мирних переговорів щодо України з’явилися теми, які можуть завести їх у глухий кут. Йдеться про пункти, що суперечать Конституції України. Фактично Москва хоче, і Вашингтон у цьому їй потурає, переписати частину ключових пунктів українського Основного закону. Чи вдасться їм це зробити – у матеріалі Коротко про.
Вибори – лише після завершення війни
Політолог Володимир Фесенко. Фото: ФБ Володимир Фесенко
Путін неодноразово заявляв, що не збирається укладати мирний договір із Володимиром Зеленським, оскільки той, на його думку, “через свою нелегітимність не має права нічого підписувати”. Мовляв, каденція Зеленського давно скінчилась, і треба проводити вибори глави української держави.
І США нехай побічно, але підтримують цю вимогу Москви. Показовими в цьому є нещодавні заяви спецпосланника президента США Стівена Віткоффа, який заявив, що влада України погодилася провести вибори президента. “Так, вибори будуть. Вони погодилися на це”, – сказав Віткофф. Щоправда, він не уточнив, хто саме у Києві із цим погодився і коли може відбутися голосування.
Але вся проблема в тому, що згідно з Конституцією України під час бойових дій не можна проводити вибори.
– Жодних змін до Конституції для проведення виборів не буде. Спочатку припиняється вогонь, потім скасовується військовий стан і лише після цього розпочинається виборча кампанія. Стівен Віткофф мав на увазі саме це, – розповів Коротко про директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
Відмова від територій – це глухий кут
Секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу вважає, що Україна має змінити положення своєї Конституції щодо “територіальної цілісності”, щоби визнати втрату своїх територій.
І американці знову готові підтримати у цьому російських окупантів. Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що Україні доведеться піти на поступки територіями, які Росія захопила з 2014 року, в рамках будь-якої угоди про припинення війни.
“Очевидно, що Україні буде дуже важко у будь-який розумний проміжок часу змусити росіян повернутися туди, де вони були у 2014 році”, – сказав держсекретар США.
Але річ у тім, що і щодо цього питання 157 стаття Конституції України говорить, що Основний закон не може бути змінений, якщо це передбачає порушення територіальної цілісності України. Українська Конституція встановлює порядок зміни території через всеукраїнський референдум.
– Внесення змін до Конституції для юридичного визнання окупованих українських територій російськими взагалі не обговорюється. Хоча навіть після можливого припинення вогню частина українських територій фактично залишиться на невизначений час під контролем Росії. Але юридично ми не визнаємо окуповані території російськими і ніколи не вноситимемо зміни до Конституції для цього. Як із Кримом, який ми не контролюємо 11 років, але російським не визнаємо і ніколи не визнаємо. І тут повний глухий кут. А спецпредставник США Віткофф озвучив російські наративи та точку зору Москви. Але навіть у команді Трампа немає єдності з цього питання, – пояснює Володимир Фесенко.
Україна не відмовиться від курсу на вступ до НАТО
США також схиляють Україну до відмови від інтеграції у НАТО. Президент Дональд Трамп заявив, що Україні потрібно буде відмовитись від членства в НАТО за результатами угоди про завершення війни. За словами Трампа, наміри України вступити до Альянсу – це причина, чому почалася війна. Він дорікав своєму попереднику Джо Байдену за його підтримку приєднання України до НАТО.
Але курс на вступ до НАТО також приписано у Конституції України. У 2019 році Верховна Рада 334 голосами внесла поправки до Основного закону країни, які закріпили курс на повноправне членство в Європейському Союзі та НАТО.
– Україна не буде сама відмовлятися від курсу на НАТО та Євросоюз і вносити відповідні зміни до Конституції. Це означатиме обмеження нашого зовнішньополітичного суверенітету. Це теж глухий кут, – вважає політолог.
Чи можна змінити Конституцію?
Змінити деякі положення Конституції теоретично можна, але для цього потрібна єдність президента та парламенту. Для внесення змін до Конституції необхідно одержати схвалення двох третин парламенту – 300 осіб. І таку кількість навряд чи вдасться набрати. А для президента Володимира Зеленського неможливість зміни Конституції є головним аргументом, щоб протистояти ультиматумам Путіна, якого підтримує Трамп.
Стаття 157 Конституції України свідчить, що Основний закон не може бути змінено в умовах воєнного стану. Тобто США та Росія вимагають внесення змін у той час, коли зміни вносити заборонено. Потрібно спочатку припинити війну і потім порушувати це питання. Коло замкнулося.
– Зараз просто фізично та юридично неможливо вносити зміни до Конституції. Поки зберігається військовий стан – це пряма заборона. Якщо воєнний стан скасовується, можна вносити зміни. Але для цього потрібно 300 голосів. Але з питань втрати територій та відмови від атлантичної інтеграції навіть близько не набереться такої кількості голосів депутатів. Верховна Рада та президент Зеленський навіть не намагатимуться це зробити. Вони не погодяться на змінювання Конституції. Крім цього, низка таких змін вимагатиме затвердження на всеукраїнському референдумі, – пояснює Володимир Фесенко.
Источник: kp.ua