Що міжнародні партнери чекають від України

Українські ЗМІ опублікували рекомендації щодо списку реформ від США. Нібито їх необхідно виконати, щоб продовжити отримувати допомогу від Штатів. Американське посольство з таким формулюванням не згодне і вважає за краще називати умови лише “переліком для обговорення”. Для збереження міжнародної підтримки та перспектив членства в ЄС НАТО Україна має провести велику домашню роботу. І йдеться не лише про боротьбу з корупцією та зміцненням інститутів. Реформувати необхідно більшість сфер.

Shho Mizhnarodni Partneri Chekajut Vid Ukrayini 55ba84b, Business News

Про те, що міжнародні партнери чекають від України та які терміни встановлені, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Старі-нові умови: що має виконати Україна та які терміни встановлені

Вимоги (вони рекомендації) від США – не новина. Подібні реформи Україна зобов’язалася виконати у рамках меморандуму про співпрацю з МВФ, макрофінансову допомогу від ЄС. Міжнародні донори та кредитори багато років наполягають на необхідності реалізувати антикорупційну реформу, лібералізувати ринки, імплементувати міжнародне законодавство. Ось тільки далеко не всі нововведення працюють так, як передбачали кредитори. Створення нових антикорупційних відомств не поклало край корупції. Але партнери не перестають намагатись перемогти українське хабарництво, створюючи та вдосконалюючи інституції.

Виконання меморандуму з МВФ – умови для отримання кредитного траншу, умови для надання допомоги висувають і США. Так, серед вимог Штатів:

Які вимоги зобов’язана виконати Україна згідно з меморандумом з МВФ
Загалом у меморандумі є 23 структурні маяки. І 21 із них – Україна має виконати цього року. Серед повністю виконаних умов: внесення змін до бюджету на 2023 рік, обмеження внесення спонтанних змін до закону про бюджет, підготовка плану дій у рамках Національної стратегії доходів, обмеження на надання держгарантій, збільшення прозорості та підзвітності спецрахунків та їх консолідації тощо. Частково виконали умови щодо ВДТСУ, із запізненням відновили декларації для чиновників, із затримкою підготували бюджетну декларацію.

Що і коли має виконати Україна:

підготувати податкову та митницю до майбутніх реформ (розробити план дій) – кінець жовтня 2023 року;
прив’язати реєстр декларацій до інших баз даних та реєстрів – кінець жовтня 2023 року;
призначити Наглядову Раду ОДПСУ – кінець жовтня 2023-го;
переглянути процедуру управління державними інвестиціями – кінець грудня 2023 року;
затвердити нацстратегію доходів – до кінця грудня 2023 року.
Наступного року, згідно з меморандумом, до березня потрібно підготувати основи оздоровлення банків, а до кінця червня – запровадити методологію оцінки ризиків для прийняття рішень про пріоритети спостережної діяльності.

“Питання у МВФ є по чотирьох маяках. До кінця року йдеться про мільярд доларів, які можемо не отримати, якщо не будуть виконані умови. Це ОГТС, повернення перевірок для всіх, повернення контролю PEP, декларації чиновників. Достатньо виконати ці чотири маяки до кінця року”, – розповідає OBOZREVATEL джерело, наближене до переговорного процесу.

Що вимагає (рекомендує) США

Крім уже перерахованих “рекомендованих” реформ, США також наполягають на введенні в наглядові ради нових членів (“Укренерго” і “Нафтогаз”), завершенні процесу корпоратизації “Енергоатому” та обранні наглядової ради, прийнятті закону про корпоративне управління, введенні наглядової ради в колишній “Укроборонпром” “.

Також США очікують посилення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), збільшення на 300 осіб кількості слідчих НАБУ, розкриття відомості про розкриття інформації про активи та фінансову звітність , забезпечення вибору нового глави НАЗК, завершення перезапуску Вищої ради правосуддя тощо.

У перспективі одного року також серед умов є “лібералізація тарифів на природний газ та електроенергію”. “Лібералізація цін – мається на увазі дати можливість підвищувати ціни і водночас балансувати зростання цін субсидією. Так, ми до цього готові. Ми вже розробили цифровий режим. Це дозволить нам в автоматичному режимі тим, хто має право на субсидію, повідомити про це проактивно. У бюджеті на 2024 рік передбачили 50 млрд грн на субсидії”, – розповіла міністр соцполітики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону.

Посольство США в Україні пояснило, що свій перелік реформ вони надали для подальших консультацій з Україною та її партнерами. Виконання цих реформ дозволить стати членом ЄС. Формулювання “умови для надання допомоги” США уникають. Однак загроза припинити фінансувати дефіцит українського бюджету та надавати дешеві кредити – чи не головний стимул для української влади прискорити проведення реформ та зважитись на непопулярні кроки

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *