Що говорять у світі про заколот Пригожина
Фото: REUTERS
Весь світ зараз гадає, що ж сталося в Росії 23-24 червня. Чому так браво розпочатий наступ «вагнерівців» на Москву безславно і безрезультатно здувся? KP.UA зібрала ті версії цього провалу, які зараз озвучуються на Заході.
Путін втрачає контроль над країною
Аналітики американського Інституту вивчення війни (IWS) вважають, що провал пригожинського заколоту пов’язаний з тим, що він не зміг би вести бойові дії у Москві “без додаткової підтримки”. Іншими словами, причина поразки в тому, що Пригожин не отримав широкої підтримки серед російських силовиків та армії.
І коли Пригожин побачив це і змінив свою думку щодо перспектив ПВК, Кремль вдався до переговорів за участю Лукашенка, керівника адміністрації президента Росії Антона Вайна та посла Росії у Білорусі Бориса Гризлова.
В ISW припускають, що бунт “вагнерівців” продемонстрував втрату Путіним впливу та контролю над російським суспільством, виявив слабкість російських силових структур.
Крім того, у звіті зазначають, що здатність російських військ проводити наступальні та оборонні операції в Україні, схоже, не зазнала суттєвого впливу збройного заколоту “Вагнера”.
Заколот розділив еліти та армію
А ось президент Франції Еммануель Макрон заявив, що заколот найманців приватної військової компанії “Вагнер” на чолі з Євгеном Пригожиним “вказує на розбіжності, що є у владних колах Росії”.
– Ситуація все ще розвивається. Але вона показує розбіжності, що існують у Росії, крихкість як її армії, так і допоміжних сил, таких як група “Вагнера”. Це має змусити нас бути надзвичайно пильними і повністю виправдовує підтримку, яку ми надаємо українцям у їхньому опорі, – наголосив французький президент.
Глава МЗС Італії Антоніо Таяні також заявив, що заколот очільника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина зруйнував міф про єдність путінської Росії.
– Ця внутрішня ескалація розділила російських військових. Це неминучий результат, коли ви підтримуєте та фінансуєте легіон найманців, – вважає Таяні.
Він також зазначив, що через події, що відбулися, російська армія стала слабшою. “Сподіваюся, тепер мир ближче. Ми чекаємо, щоб зрозуміти наступні кроки Росії в Україні”, – додав Антоніо Таяні. За його словами, тепер Росія “розплачується за незлагодженість військового апарату”.
Президент Литви Гітанас Науседа, коментуючи повстання ватажка ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина, заявив, що заворушення демонструють кризову ситуацію в Росії.
– Певні бунтівні елементи починають створювати кризу для режиму, і, найголовніше, сама послідовність подій продемонструвала, що король голий, і що сила такої величини може зайти досить далеко, щоб становити фундаментальну загрозу режиму, – сказав він.
Режим Путіна дав тріщину
Держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що внутрішня напруга в Росії, яка вилилася в заколот керівника ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина, все ще не вичерпала себе. На думку Блінкена, сам факт виступу “вагнерівців” проти Путіна свідчить про наявність проблем у російського режиму.
– Я не хочу спекулювати. Спершу ми бачили, як з’являються серйозні тріщини. Є Пригожин, який публічно ставить під сумнів саму передумову російської агресії проти України, інші заяви про те, що Україна чи НАТО становлять якусь загрозу для Росії. Є хтось, хто кидає виклик лідерству Путіна дуже публічно та відкрито, – зазначив він.
Однією з причин Блінкен вважає військові невдачі Росії у війні проти України.
– Звичайно, якщо розглядати це в контексті 16 місяців тому, коли Путін стояв на порозі Києва в Україні, прагнучи захопити місто за лічені дні, стерти країну з землі, – тепер йому довелося захищати Москву, столицю Росії, від власного найманця. Отже, я думаю, що це очевидно – ми бачимо, як з’являються тріщини. Куди вони підуть, якщо підуть, коли підуть – дуже важко сказати. Я не хочу на цьому спекулювати. Я не думаю, що ми бачили фінальний акт, – підсумував глава держдепу США.
Не було б війни в Україні – не було б заколоту
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що спроба заколоту найманців “групи Вагнера” в Росії демонструє, що Москва припустилася стратегічної помилки, розв’язавши війну проти України.
– Події, що відбулися у ці вихідні, є внутрішньою справою Росії та ще однією демонстрацією великої стратегічної помилки, якої припустився президент (Володимир) Путін, незаконно анексувавши Крим та розв’язавши війну проти України, – сказав генсек НАТО.
Столтенберг також наголосив на важливості підтримувати Україну на тлі того, що агресія РФ триває.
У Пригожина здали нерви, але режим Путіна – похитнувся
А ось колишній директор ЦРУ та генерал армії США у відставці Девід Петреус вважає, що Пригожин припинив заколот через те, що у нього “здали нерви”, оскільки він не отримав тієї підтримки, на яку чекав.
– Він був приблизно за дві години маршу від околиць Москви, де починали готувати оборонні позиції. Це повстання хоч і викликало оплески, не викликало такої підтримки, на яку він сподівався. І знову він вирішив піти на угоду. Він відмовився від своїх зусиль, – наголосив колишній голова ЦРУ.
Однак Петреус вважає, що навіть короткочасний заколот у РФ завдав шкоди владі Путіна.
– Я вважаю, що уряд похитнувся, Путін похитнувся. Особисто для мене це робить їх більш уразливими, можливо, більш вразливими, ніж за двадцять років його правління РФ. Хто знає, до чого це може призвести? Ми завжди запитували, хто буде тим, хто завдасть удару царю, і тепер ми знаємо, – підсумував Петреус.
У Ростові-на Дону бойовиків ПВК
Зарубіжна преса
BBC:
– Хоча цей заколот був значною мірою задушений у своїй колисці, а військовий дует пана Шойгу та пана Герасимова усунув серйозну загрозу своїй владі, умови, що призвели до заколоту, зберігаються. Нині у Росії діє близько 10 приватних військових компаній, що належать зборищу силовиків, нафтових гігантів та олігархів. Лояльність цих груп до режиму тепер дуже сумнівна і може спричинити сумнів у тому, що влада Путіна може вдало вести війну в Україні.
France24:
– Одним із найзагадковіших аспектів суботніх подій залишається драматичний розворот Пригожина, коли його війська наближалися до столиці для зіткнення між «групою Вагнера» та російським військовим відомством.
Залучений до багатомісячної запеклої ворожнечі з армійським начальством Москви, коли найманці «Вагнера» очолювали бої на сході України, незважаючи на брак боєприпасів, Пригожин у міру того, як війна затягувалася, ставав ізольованим від політичного ландшафту Росії. Пригожин сподівався переконати Путіна стати на його бік у протистоянні з найвищим керівництвом міністерства оборони. Але він, можливо, переоцінив свої шанси на успіх. До ранку суботи Путін явно вирішив підтримати міністра оборони Шойгу, назвавши дії найманців Вагнера «зрадою» у загальнонаціональному телезверненні.
The Guardian:
– Незважаючи на припинення свого повстання, вождь найманців залишиться скалкою у боці Кремля, якщо тільки він не піде на пенсію у Білорусі. Авторитет і самооцінка Путіна серйозно постраждали внаслідок повстання, і присутність Пригожина на публіці може ще більше підірвати довіру до Кремля. Але Пригожин відомий як безжальна та амбітна фігура, і деякі спостерігачі запитують, чи погодиться він на достроковий вихід на пенсію в Білорусі.
Al Jazeera:
– Повстання «Вагнера» виявило слабкість Путіна. Пригожин всього за два дні наробив стільки шкоди, що його колишньому покровителю знадобляться роки, щоб виправити це. Ці події ознаменували значну ескалацію давньої ворожнечі між Пригожиним та російським військовим начальством щодо ресурсів та прийняття рішень у російсько-українській війні. Вони також стали найсерйознішою внутрішньою кризою, яку Путін бачив за останні роки.
І винен у цьому він лише сам: Пригожин – його творіння. Він створив групу найманців «Вагнера» для участі у різних закордонних авантюрах Кремля, що є частиною його геополітичної експансіоністської програми на Близькому Сході та в Африці. Він також відіграв ключову роль у повномасштабному вторгненні Росії в Україну минулого року.
Історія питання
– Протягом дня 23 червня у мережі почали з’являтися уривки інтерв’ю Євгена Пригожина. Деякі цитати були явно провокаційно-скандальні. Якщо до його критики на межі фолу міністра оборони Шойгу та генерала Герасимова всі вже звикли, то явний агресивний випад у бік Путіна здавався невипадковим. Пригожин побічно звинуватив главу Кремля у недоцільності обміну Медведчука на групу бійців «Азова».
– Увечері цього ж дня він прямо звинуватив Шойгу в обстрілі таборів ПВК « Вагнер », під час якого загинула значна кількість його підопічних. Пригожин оголошує, що буде відновлювати справедливість. “Це не держпереворот, це “марш справедливості”, – заявляє він. За його словами, 25 тисяч озброєних бійців вирушають у похід на Москву. Ще 25 тисяч залишаються у резерві.
– Близько 8-ї ранку 24 червня силами ПВК «Вагнера» було блоковано держустанови в Ростові-на-Дону, так само як і штаби армійських підрозділів. Пригожин розмовляє з генералами, які приїхали його зупиняти, і заявляє про подальший рух своїх підрозділів.
– До 12.00 підрозділи “Вагнера” практично без опору бойовими колонами просунулися до столиці РФ. Відстань до Москви складала близько 200 км. Дорогою «вагнерівці» збили 6 вертольотів армії РФ та командний борт Іл-22М. Крім техніки, армія Росії втратила до 20 пілотів та льотних фахівців.
– Увечері 24 червня Пригожин заявляє, що його підрозділи повертаються до таборів постійної дислокації, бо може «пролитися російська кров». Посередником у врегулюванні конфлікту виступив самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко. Кримінальну справу проти Пригожина було обіцяно закрити (поки це не сталося), сам він поїде до Білорусі (наскільки багато прихильників зроблять це разом з ним, поки невідомо), а бойовиків ПВК влада пообіцяла не переслідувати (зараз порушується питання про їхн. роззброєння та частковий перехід під командування МО Росії).
Источник: kp.ua