Прогнози війни на осінь: від заморозки лінії фронту до українського прориву

Прогнози війни на осінь: від «заморозки» лінії фронту до українського прориву

Фото: ФБ Генеральный штаб ЗСУ

Українська армія нехай і не так швидко, як цього очікували на Заході, але все ж таки успішно просувається на фронті. А після подолання першої лінії оборони росіян біля селища Роботине для ЗСУ відкрилася можливість атаки другої лінії оборони окупантів. І тепер західні військові та експерти оцінюють можливості осінньої військової кампанії: чого очікувати найближчими місяцями. KP.UA зібрала ці прогнози.

Скептики: Військових успіхів до кінця року чекати не варто

Голова військової розвідки Великобританії генерал-лейтенант Джим Гокенхалл вважає, що цієї осені і до кінця року ні Україна, ні Росія, швидше за все, не досягнуть значних військових успіхів. “Росії доводиться передислоковувати частину своїх військ з Донбасу на південь, де вона зазнає значного тиску з боку українських сил у Херсоні та навколо нього. Нереалістично очікувати на вирішальний наступ на півдні в найближчі місяці”, – цитує його слова BBC. Він зазначає, хоч і будуть контратаки та контрнаступи, жодна зі сторін цього року не зробить рішучих дій. Тому глава британської розвідки очікує, що війна в Україні буде тривалою.

Американський телеканал CNBC також прогнозує, що український контрнаступ не дасть швидких результатів. «Україна має продемонструвати, що вона може домогтися прогресу, але всі знають, що, враховуючи сили, які вона має, вони не зможуть швидко викинути росіян з України в 2023 році», – цитує канал думку екскомандувача Об’єднаними збройними силами Великобританії Річарда Берронса.

Він пояснив причини затягування війни. «Росія не може здатися, вона не може програти через відчайдушні наслідки для російського режиму, а Україна не вичерпала волю до боротьби і не готова віддати окуповану територію. І це приведе нас до 2024 року, а можливо, і до 2025 року», – пояснює британський генерал.

За словами Берронса, контрнаступ України, швидше за все, досягне деякого прогресу в цьому році, але цього недостатньо, щоб покласти край окупації.

Експерт Лондонського аналітичного центру із оборони та безпеки Нік Рейнольдс пояснює уповільнення темпів українського наступу. «Російським збройним силам у перші місяці цього року було надано значну можливість окопатися, і якщо подивитися на масштаби створеної ними оборони, то це є величезним випробуванням для українців», – сказав він.

Військове керівництво Євросоюзу також скептично оцінює можливість звільнити всі окуповані Росією території України. “Я б з обережністю поставився до прогнозів прориву українських військ через російські лінії оборони. Кількість бригад, які є в розпорядженні Києва для наступу, невелика. З іншого боку, Росія мала місяці на те, щоб створити щільні і добре укріплені оборонні лінії”, – заявив свій прогноз голова комітету ЄС з військових справ Роберт Брігер. На його думку, Росія здатна вести війну в Україні “ще дуже тривалий час”, а військові можливості Москви не сильно постраждали від санкцій Заходу.

Оптимісти: Наступ може прискоритися

Інша частина аналітиків налаштована більш оптимістично. Експерт Центру аналізу європейської політики (CEPA) Ян Калберг вважає, що після звільнення Роботина українській армії необхідно просунутися ще приблизно на 11-16 кілометрів для того, щоб розірвати російські транспортні шляхи та завадити здатності російської армії мобілізуватися і воювати. Адже з такої дистанції українська армія триматиме ключові шляхи під вогневим контролем.

Експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що звільнення Роботина є «тактично значущим», оскільки воно відкриває можливість українським військам діяти за межами найщільніших мінних полів. Покладаючись на відкориговану тактику української армії, яка діє меншими підрозділами та менше покладається на фронтальні атаки, українські війська можуть проникнути крізь російські мінні поля і почати встановлювати контроль над територією між російськими лініями оборони.

Експерти інституту припустили, що наступ ЗСУ через Роботине та потенційне звільнення населеного пункту позбавлять російські сили позицій біля західного флангу українського прориву і, отже, дадуть українським військовим більше простору для маневру для початку наступальних операцій на вторинну лінію оборони росіян біля Роботина та на західну околицю Вербового.

Таким чином, хоча український контрнаступ на півдні країни досі просувався відносно повільно, є ймовірність, що він прискориться, адже українські командири вважають, що найскладнішу лінію російської оборони пройдено. «Якщо українці прорвуться, це буде крах для росіян, спочатку поступовий, а потім усе одразу», – цитує британське видання Independent старшого викладача Університету британського міста Бат та колишнього аналітика НАТО доктора Патріка Бері. Однак ймовірність сценарію раптового прориву, на його думку, зараз становить 50 на 50, і наступні кілька тижнів будуть вирішальними.

Стерте з землі Работино може стати ключовою точкою у новому етапі нашого конрнаступления. Фото:1news.zp.ua

Повільно, але впевнено та ефективно

Як уже говорилося, ЗСУ подолали першу лінію оборони окупантів біля Роботино. А це, як повідомляє «Голос Америки», наближає Україну до перекриття сухопутного коридору військових поставок із Росії та виходу до Азовського моря.

Визволення села Роботине потенційно відкриває українській армії шлях на Токмак і далі на Мелітополь, ключовий центр на шляху до Азовського моря. Однак, як уже неодноразово зазначали західні ЗМІ та експерти, швидкому просуванню української армії заважають потужні фортифікації та оборона росіян. Зокрема, йдеться про мільйони мін, якими окупанти засіяли лінію фронту.

При цьому «Голос Америки» приходить до висновку, що саме нерішучість Заходу у наданні Україні необхідної зброї для контрнаступу дали Росії час створити систему оборони, зробивши малореальним такий блискавичний наступ України, як у Харківській області.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг позитивно оцінив темпи контрнаступу ЗСУ. “Українці поступово просуваються – відтісняють росіян, пробираються через сильно укріплені райони, включаючи мінні поля, і зараз важливо підтримувати їх. Це складні бої, легкого шляху до перемоги для українців немає – але вони просуваються. Ми побачили, що українці знову перевершили очікування», – сказав він.

Футуролог: Є шанс на прорив

Професор Стенфордського університету, філософ і футуролог Френсіс Фукуяма прогнозує, що Україна все ж таки має хороший шанс на прорив.

«Справді, важливим завданням для них є руйнування сухопутного коридору між Ростовом та між Росією і Кримським півостровом. Тут не потрібно йти так далеко, щоб мати можливість перерізати залізничну лінію і потім піддати легкому бомбардуванню міст через Керченську протоку. Це єдині два шляхи, якими Росія може поповнити свої сили в Криму. У цей момент, я думаю, позиція Росії стане набагато слабшою. Можливо, має сенс говорити про припинення вогню або деяке пом’якшення конфлікту. Але поки що зарано заявляти, що український контрнаступ провалився і що далі вони будуть у патовій ситуації», – заявив він.

Футуролог Френсіс Фукуяма налаштований оптмістично. Фото: commons.wikimedia.org

Закордонні ЗМІ

CNN:

– Дедалі більше ознак того, що українські війська прорвали оборону Росії на південній частині фронту у Запорізькій області та розширюють клин у напрямку стратегічного міста Токмак, одночасно посилюючи атаки на окупований Росією Крим.

Reuters:

– Після взяття під контроль села Роботине за 10 кілометрів від прифронтового міста Орєхова у Запорізькій області українська армія прискорить контрнаступ на півдні. Вони можуть рушати до Бердянська на Азовському морі. Роботино знаходиться від нього приблизно за сто кілометрів та за 85 кілометрів від іншого стратегічно важливого міста – Мелітополя.

Источник: kp.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *