Компанії ВПК США: штучний інтелект для ЗСУ та найсучасніші дрони у світі

Компанії ВПК США: штучний інтелект для ЗСУ та найсучасніші дрони у світі

Фото: Courtesy AeroVironment, Inc

Не маючи можливості допомагати Україні військовими постачаннями та засобами в умовах протистояння республіканців та демократів, Білий дім стимулює американські компанії військово-промислового комплексу до співпраці з Україною. Днями представники Білого дому зустрілися з керівниками компаній ВПК США, щоб обговорити виробництво зброї для Києва.

Зустріч скликав радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван, щоб “посилити увагу до допомоги Україні у подоланні ключових технологічних викликів, які, як вони визначили, гальмують їхній прогрес та динаміку на полі бою”. Сюди були запрошені представники компаній Fortem Aerospace, Palantir Technologies Inc. (PLTR.N) та Anduril Industries Inc., Skydio та інші. Що ж це за компанії, співпраця з якими так важлива для нашої країни?

Fortem виробляє дрони-перехоплювачі безпілотників

Компанія Fortem Aerospace Technologies – лідер у галузі розробки електронних систем з поінформованості про повітряний простір, безпеку та захист для виявлення та боротьби з небезпечними дронами. Завдяки передовій комплексній системі розподіленого радару, штучному інтелекту, глибокій інтеграції датчиків та автономному захопленню дронів Fortem контролює та захищає об’єкти, інфраструктуру та регіони у багатьох куточках світу. Ця система підвищує безпеку повітряного простору і над містами.

Продукти Fortem розроблялися та тестувалися протягом кількох років за допомогою Міністерства оборони США. Так, дрон-перехоплювач DroneHunter F700 є повністю автономним, керованим за допомогою радара БПЛА і спеціально створений для переважаючої швидкості і маневреності. Він може зупиняти ворожі дрони вдень і вночі, не призводячи до дорогих збитків.

F700 ефективний для зупинки дронів практично будь-якого розміру. Це стало можливим завдяки системі NetGuns – модульному пристосуванню, яке використовує мережі, що швидко розширюються, щоб зловити цілі. Як тільки ціль виявляється в межах досяжності F700, втекти від нього стає практично неможливо.

Дрони Fortem Aerospace Technologies. Дрон-перехоплювач можуть зупиняти будь-які ворожі БПЛА. Фото: fortemtech.com

Palantir надає програмне забезпечення ЗСУ

Palantir echnologies Inc. – американська компанія, розробник програмного забезпечення аналізу даних для організацій. Основні замовники – спецслужби. Це провідна компанія-виробник програмного забезпечення та постачальник хмарних рішень. І вона має намір розширити підтримку України у таких напрямках:

  • підвищення цифрових можливостей електронних публічних послуг для оборони та відновлення України;
  • підтримки та координації цифрової реконструкції України;
  • консолідації зусиль у галузі цифровізації, цифрових інновацій та інтеграції України у міжнародний ринок;
  • сприяння реалізації проєктів за підтримки Збройних Сил України.

Сьогодні підтримка Palantir для України включає надання програмного забезпечення ЗСУ. Palantir не уточнює методи та засоби підтримки, проте, ймовірно, компанія забезпечить захистом цифровий компонент армії та допоможе з перенесенням інформації до хмарного середовища з підтримкою критичних серверів у майбутньому. Це убезпечило б їх від потенційних російських кібератак та ракетних ударів по дата-центрах на території України.

За даними британського тижневика The Economist, Palantir вже надає підтримку Україні як самостійно, так і у складі розвідувальної спільноти НАТО. Так, ЗСУ використовують систему штучного інтелекту (ШІ) для визначення цілей для ударів по них снарядами та ракетами.

Одним із найбільших оборонних проєктів за останнє десятиліття в армії України стала розробка та впровадження системи ситуаційної обізнаності, яка може забезпечувати військових різними даними про ворога та допомагати координувати сили на полі бою в режимі реального часу.

Такою системою у силах оборони стала Delta від Palantir. Її взяли на озброєння на засіданні українського Кабміну 4 лютого минулого року.

Компанія Palantir також має великий досвід у галузі розробки систем штучного інтелекту для обробки великих масивів даних та вирішення спеціалізованих завдань.

Palantir echnologies Inc розробляє програмне забезпечення спецслужб. Фото: REUTERS

«Привиди» Altius вже використовуються у військових операціях

Anduril Industries Inc. спеціалізується на передових автономних системах. Вона випускає Altius (Agile Launched, Tactically-Integrated Unmanned System) – серію безпілотних літальних апаратів, розроблених Area-I, дочірньою компанією Anduril в Атланті.

Інший продукт компанії – Anvil, також відомий як Interceptor – це квадрокоптер бойового безпілотного літального апарату, призначений в основному для нападу на інші дрони. При запуску Anvil знаходить ворожі безпілотники за допомогою комп’ютерного зору, і оператор може дати команду кінетично таранити цілі. Цей дрон може розвивати швидкість до 200 миль на годину (320 км/год). Anduril також розробляє версії для атаки більших цілей, таких як гелікоптери або крилаті ракети.

Ця ж компанія також виробляє Dive-LD – автономний підводний апарат. Він призначений для використання в прибережних та глибоководних дослідженнях, інспекціях та розвідці. У 2022 році Anduril оголосив, що Королівський військово-морський флот Австралії підписав контракт на суму 100 мільйонів доларів на розробку та будівництво трьох надвеликих автономних підводних апаратів Dive-LD.

Anduril Industries Inc. також має у своєму виробництві і дрон «Привид» (Ghost). Він отримав свою назву через тиху акустичну сигнатуру і складність його виявлення. Остання версія – Ghost 4 вже використовувалася у військових операціях, але інформація про них не розголошувалась.

Квадрокоптер Anvil компанії Anduril Industries Inc. може розвивати швидкість до 320 км/год і нападати на інші дрони. Фото: anduril.com

Skydio – лідер з виробництва дронів у США

Skydio – це американський виробник дронів зі штаб-квартирою в Сан-Матео в Каліфорнії. Він спеціалізується на проєктуванні, збиранні та підтримці дронів Skydio у США. Має власне програмне забезпечення (ПЗ) і працює виключно з процесорами американських компаній. Це дозволяє забезпечувати високий рівень безпеки всього ланцюжка постачання та бути надійним партнером для державних замовників.

У березні 2021 року компанія стала лідером-виробником дронів у США, вартість якого перевищила 1 мільярд доларів. У 2023 році оцінка Skydio збільшилася до 2,2 мільярда доларів.

Її останній продукт – Skydio X10, професійний автономний дрон. Він призначений для широкого спектру застосувань, включаючи громадську безпеку, інспекцію та картографування.

Skydio X10: більш сучасних дронів у світі зараз просто немає. Фото: commercialuavnews.com

X10 представляє низку нових функцій та покращень у порівнянні з попередніми дронами Skydio, у тому числі:

  • камери високої роздільної здатності. X10 оснащений спеціально розробленими камерами високої роздільної здатності, включаючи вузьку камеру на 64 МП, камеру зі зумом на 48 МП, здатну зчитувати номерні знаки на відстані 800 футів (240 метрів), камеру з широким полем огляду 50 МП для виявлення найдрібніших деталей;
  • автономність з урахуванням штучного інтелекту (ШІ). X10 оснащений процесором NVIDIA Jetson Orin, який забезпечує в 10 разів більшу обчислювальну потужність та в 10 разів вищу точність роботи спеціально розроблених навігаційних камер, ніж попереднє покоління;
  • універсальний планер X10 є відкритим та модульним, має чотири відсіки для корисного навантаження, змінні пакети датчиків підвісу та ступінь захисту від атмосферних впливів IP55.

Источник: kp.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *