«Національний кешбек» не приніс очікуваних результатів

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев («Слуга народу») стверджує, що ініціатива «Національний кешбек» не дала очікуваних результатів для держави. Виплати відтерміновувалися, а середня сума, яку отримували громадяни, становила лише 105 гривень на місяць, що не надало суттєвої допомоги економіці.

0924_614cd0f09c1b5.jpeg (65,28 Кб)

Таку думку він висловив у своєму Telegram-каналі. Як повідомляло Мінекономіки, з грудня по січень українці встигли накопичити 714 мільйонів гривень, але почали отримувати ці кошти лише з 7 березня, хоча платежі були в статусі «обробка» з 18 лютого.

Гетманцев зазначив, що саме з цими затримками пов'язані “незадовільні” результати програми. Кошти, які обіцяли виділити в останній тиждень лютого, громадяни отримали лише через кілька тижнів. Це головна проблема, яка перешкоджала ефективності програми: затримки платежів.

Загалом кошти отримали 3,4 мільйона осіб. Якщо розділити загальну суму на кількість одержувачів, то в середньому на одну особу щомісяця припадає лише 105 гривень. Ця цифра значно менша за те, що необхідно навіть для покриття витрат на мобільний зв'язок, не кажучи вже про справжню економічну підтримку. Гетманцев наголосив, що ця сума явно не відповідає заявленим завданням програми та не надала суттєвої допомоги для розвитку економіки.

У Мінекономіки повідомили, що в грудні українці заощадили 436 мільйонів гривень, у січні – 414 мільйонів гривень, тобто 850 мільйонів. Однак виплачена сума значно менша за цю цифру. Гетманцев зазначив, що розбіжність між нарахованими та виплаченими коштами викликає додаткові запитання та є ще одним показником неефективності програми.

Загалом із вересня 2024 року по січень 2025 року громадянам роздали лише 1,1 мільярда гривень, що значно менше за передбачені 3 мільярди. На програму виділялося в середньому лише 200 мільйонів гривень на місяць, чого недостатньо для того, щоб вона була потужним економічним каталізатором.

Ще одним сумнівним аспектом програми, за словами Гетманцева, є кількість «активних користувачів». У Мінекономіки повідомили про понад 5 млн активних користувачів на початок лютого та 4,5 млн на початок січня. Однак виплати за грудень і січень отримали лише 3,4 млн осіб. Ця розбіжність свідчить або про неправильне використання терміну «активні користувачі», або про помилки в розрахунках. Гетманцев зазначив, що такі розбіжності вказують на неузгодженості та проблеми в програмі.

Крім того, спостерігається помітне зниження інтересу з боку виробників. У середині листопада 2024 року в програмі було задіяно 1586 виробників, які пропонували 324 000 продуктів, тоді як до 7 березня кількість виробників зросла лише до 1756 із 369 000 доступними продуктами. Це свідчить про те, що інтерес виробників до програми не зріс, як очікувалося, а різноманітність продукції значно не розширилася.

Єдиним похвальним аспектом програми, за словами Гетманцева, є те, що 1208 українців витратили понад 30 тис. грн на товари місцевого виробництва та отримали максимальний кешбек у 3 тис. грн. Проте, як зазначив Гетманцев, ці результати не можна вважати суттєвим досягненням для програми, яка обіцяла значну підтримку більшості споживачів.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *