ЄС перерахує Україні 1,5 млрд євро до Нового року

Європейська комісія (ЄК) уже погодила перерахування Україні 1,5 млрд євро в грудні-2023. Йдеться про останній транш із річного 18-мільярдного пакета. Україна використовує ці гроші на закриття “дірки” в бюджеті, забезпечення роботи соціальної інфраструктури та здійснення реформ, але не на військові потреби.

2689_71_main-v1638810437.jpg (29.73 Kb)

Кошти зазвичай надходять на рахунки України у 20-х числах кожного місяця. І грудень не стане винятком, заявила президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн на пресконференції після саміту ЄС.

“Найближчими днями ми перерахуємо (Україні. – Ред.) 1,5 млрд євро”, – сказала глава Єврокомісії. Вона зазначила, що ці кошти мають підтримати фінансову стабільність України.

Зокрема, останній транш із річного пакета-2023 допоможе Україні й на початку 2024-го, вважає фон дер Ляєн. Це особливо важливо з огляду на те, що Рада ЄС поки не змогла ухвалити рішення про виділення Україні рекордного пакета допомоги сумою 50 млрд євро до 2027 року.

Що довший термін, на який затверджується фіндопомога Євросоюзу, то ефективніше й стабільніше виділяються кошти. Наприклад, у 2022 році Україна зіткнулася з регулярними затримками з надходженням грошей з ЄС через те, що нові програми доводилося схвалювати практично щомісяця.

У 2023-му ситуація покращилася саме завдяки 18-мільярдному пакету. Раді ЄС знадобилася лише одна принципова згода всіх членів, а рішення про щомісячні транші ухвалювала вже Єврокомісія з огляду на виконання Україною умов програми.

Так, гроші від ЄС Україна не може витрачати виключно на свій розсуд, зокрема їх не можна виділяти на фінансування ЗСУ. Кошти повинні йти:

на невідкладні бюджетні витрати (невійськові), включно з виплатою пенсій та зарплат держслужбовцям;
відновлення критичної інфраструктури;
підтримку післявоєнної реконструкції.
Усі 18 млрд євро – це серія довгострокових кредитів із високою знижкою. Термін повернення – до 35 років, починаючи з 2033 року. Передбачається, що відсотки за кредитами замість України частково покриють країни ЄС.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *