Європейська комісія (ЄК) розпочала підготовку 17-го пакету санкцій проти Росії. Процес поки що знаходиться на ранній стадії – конкретні пропозиції можуть бути представлені на початку літа.
Про це повідомляє EUobserver, посилаючись на європейських дипломатів. “Ми чекаємо на пропозиції від Комісії”, – сказав один із співрозмовників видання.
“Зовнішньополітична служба та комісія ЄС працюють над цим … Пропозиції будуть представлені, ймовірно, на початку літа”, – сказав інший дипломат.
Зазначається, що ще один із співрозмовників видання закликав враховувати розвиток мирних переговорів. “Ми повинні подивитися, як розвиватимуться переговори між США, Росією та Україною”, – сказав він.
Справа в тому, що російський диктатор Володимир Путін заявляв, що згоден говорити навіть про тимчасове припинення вогню лише в тому випадку, якщо ЄС повністю дозволить Россельхозбанку – ключовому для експорту продовольства з країни-агресора – повернутися до бельгійської мережі міжнародних платежів SWIFT.
Втім, на саміті “коаліції охочих” 27 березня в Парижі 31 країна Європи підтримала позицію, що скасовувати санкції проти РФ ще зарано. Про це заявили президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск і прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер.
“Немає сенсу припиняти санкції до того, як мир буде фактично досягнутий – і, на жаль, ми все ще досить далекі від цього”, – сказав Шольц у Парижі. Макрон додав, що “зараз не час для скасування санкцій”.
“Якраз навпаки, ми обговорювали, як ми можемо посилити санкції на підтримку ініціативи США, щоб посадити Росію за стіл переговорів за допомогою подальшого тиску з боку цієї групи країн. Це означає посилення економічного тиску на Росію, прискорення нових жорстких санкцій, які знижують доходи Росії від енергоносіїв”, – зазначив Стармер.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну ЄС запровадив уже 16 пакетів санкцій проти агресора. Останній було прийнято у третю річницю вторгнення 24 лютого 2025 року. Ці обмеження торкнулися 13 банків із РФ. Також було введено заборону на транзакції для кредитних та фінансових організацій, зареєстрованих за межами Росії та які використовують Систему передачі фінансових повідомлень (СПФБ) Банку Росії.
Загалом ЄС закрив SWIFT для 23 російських банків, охопивши всі великі фінустанови, за винятком Газпромбанку, який опрацьовує міжнародні газові транзакції. Інші санкції ЄС включають:
заморожування активів російського центрального банку на суму понад 200 млрд євро;
ембарго на торгівлю з Росією на суму 140 млрд євро на рік;
персональні санкції щодо 2400 російських фізичних та юридичних осіб.