Які завдання поставив МВФ перед Україною

МВФ у своїх оцінках передбачає, що війна продовжиться 2024-го. Економіка України поступово зростатиме. При цьому наступного року очікувати на повернення більшості біженців не варто. В результаті Україна не зможе повернути 2 млн. біженців навіть після війни.

4430_imf_d2d64ef402f544a541a2623f655a6a_1200x675.jpg (40.07 Kb)

Про це йдеться в озвученому прогнозі МВФ, опублікованому в пресрелізі організації. Так, як заявили представники Фонду “ми припускаємо, що війна триватиме у 2024 році”. Розрахунки складені з урахуванням, що чистий негативний відтік біженців становитиме 2 мільйони осіб.

На питання про те, чи МВФ підтримує виділення Україні заарештованих російських активів, у МВФ повідомили, що організація займає нейтральну позицію. Однак, якщо таке рішення буде прийнято, вони можуть прорахувати його ефект на бюджет України.

“Очевидно, що економіка України перед цими складними, складними викликами, пов’язаними з війною, продемонструвала чудову стійкість у своїй здатності відновитися після різкого спаду… Зрештою, політики в Україні проробили відмінну роботу, реагуючи на війну з самого початку”, – зазначили у МВФ.

При цьому розрахунковий середньорічний курс на 2024 рік закладений в оновлений меморандум України з Міжнародним валютним фондом (МВФ) становить 41 грн/долар. Що практично відповідає курсу, закладеному Кабміном до держбюджету-2024.

Які завдання поставив МВФ перед Україною

Нові “маяки” МВФ стосуються фіскальної політики, фінансового сектору, енергетики, а також роботи державних інституцій та боротьби з корупцією, повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Загалом список завдань такий:

Фіскальна політика:
1. Ухвалення Національної стратегії доходів (виконати потрібно вже у грудні 2023 року).

2. Перегляд поточних процедур управління державними інвестиціями та розробка відповідної дорожньої карти для підвищення ефективності відбору та впровадження держінвестпроєктів (грудень 2023 р.).

3. Розробка концептуальної записки за програмою “5-7-9” із пропозиціями націлити її на малі та середні підприємства (перенесено на березень 2024 р.).

4. Підготовка змін до державного бюджету на 2024 рік з метою збільшення податкових та неподаткових надходжень у короткостроковій перспективі обсягом не менше ніж 0,5% ВВП (лютий 2024 р.).

5. Ухвалення нового закону про БЕБ, який має бути перезавантажений, зокрема кадрово, відповідно до кращої світової практики. БЕБ матиме чіткий мандат і сферу повноважень, зосереджену на великих економічних злочинах (червень 2024 р.).

6. Підготовка оцінки ефективності податкових пільг, включно з їхніми витратами на бюджет (липень 2024 р.).

7. Підготовка огляду потенційних фіскальних і квазіфіскальних витрат у розрізі основних державних підприємств, що найбільше постраждали від війни (вересень 2024 р.).

8. Проведення діагностичного огляду довоєнної політики середньострокового – бюджетного планування з метою посилення її ефективності (жовтень 2024 р.).

9. Прийняття постанови уряду з планом дій та графіком, що посилює зв’язок між середньостроковим бюджетним плануванням та капітальними видатками бюджету, визначатиме пріоритети реконструкції (грудень 2024 р.). Пункт пов’язаний із маяком №2, йдеться про підвищення ефективності бюджетних інвестицій.

Фінансовий сектор:
10. Запровадження методології оцінки ризиків при здійсненні нагляду з метою ухвалення інформованих рішень про пріоритети наглядової діяльності (червень 2024 р.)

11. Підготовка основ оздоровлення банків у консультаціях із ФГВФО та експертами МВФ (перенесено на грудень 2024 р.)

12. Усі банки з мажоритарною державною власністю залишаються в управлінні Мінфіну як акціонера, а будь-які націоналізовані несистемні банки будуть передані ФГВФО для санації (постійний маяк).

Енергетика
13. Оцінка фінансового стану ТКЕ з відділенням заборгованості, що утворилася після початку повномасштабної війни (червень 2024 р.).

Уряд / боротьба з корупцією / держпідприємства:
14. Прийняття законодавства для підвищення інституційної незалежності САП, зокрема процедур відбору, здатності регулювати організаційну діяльність, механізмів забезпечення дисципліни та підзвітності (грудень 2023 р.). Додам від себе, що відповідний закон було ухвалено парламентом 8 грудня, і він уже набув чинності, тому цей маяк має бути зарахований як виконаний.

15. Внесення змін до процесуального кодексу щодо раціоналізації справ, які розглядаються у першій інстанції одним антикорупційним суддею або колегією із трьох антикорупційних суддів (березень 2024 р.).

16. Створення суду, в якому розглядатимуться справи проти органів державної влади національного рівня, зокрема НБУ, НАБУ, НАЗК тощо (липень 2024 р.).

17. Завершення зовнішнього незалежного аудиту ефективності НАБУ (вересень 2024 р.).

18. Розробка політики державної власності ДП, дивідендної політики, стратегії приватизації (серпень 2024 р.).

Зеленський проведе переговори з директором МВФ

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 11 грудня, проведе переговори з директоркою-розпорядницею Фонду Крісталіною Георгієвою, повідомляє Reuters. На зустрічі можуть обговорювати нові завдання, поставлені МВФ перед Україною.

“Представник МВФ підтвердив факт зустрічі Георгієвої із Зеленським”, – ідеться у повідомленні агентства. Також зазначено, що представник Фонду не розкривав подробиці майбутнього діалогу.

Чому це важливо

Голова НБУ Андрій Пишний наголошував: позитивне рішення ради директорів МВФ про транш означає також і підтвердження підтримки України міжнародними партнерами. Адже загальна рамка програми механізму розширеного фінансування (EFF) обсягом 15,6 млрд доларів становить:

115 млрд доларів у базовому варіанті;
140 млрд доларів – у негативному.
Те, що виділення МВФ Україні грошей важливе не лише самим фактом фінансування, а й як важливий сигнал партнерам країни, раніше відзначав і нардеп від “Слуги народу” Данило Гетманцев. Він пояснював, що це рішення:

підтверджує прихильність України до курсу реформ, які вона пообіцяла здійснювати;
є “потужним сигналом для всіх наших міжнародних партнерів”, що в Україну варто вкладати гроші.
“Програма EFF є стрижнем значно більш широкої рамки залучення фінансування. Збереження стабільного зовнішнього фінансування вкрай важливе для нас, адже все, що збирається у бюджет у вигляді податків, повністю йде на фінансування потреб сектору безпеки і оборони”, – пояснив нардеп.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *