ШІ-сервіс, який роздягає по фото: українськи стартап Makenude.ai робить порно з фото – чи це легально?

Український стартап Makenude.ai, яким користується 40 000 людей, навчив штучний інтелект роздягати дівчат на фото. Це приносить йому від сотень тисяч доларів. Але притягнути власників стартапу до відповідальності майже не можливо. Чи можна захиститись від таких сервісів?

«Лише одним кліком миші перегляньте будь-яку дівчину без одягу» – короткий опис продукту на сайті українського стартапу Makenude.ai. Він заснований ще у 2021 році, однак заговорили про нього лише у 2023 році. Видання dev.ua у жовтні опублікувало інтерв’ю із засновником, який спілкувався на правах анонімності. 

У команді працює 14 людей, розповів засновник. Свої прізвища вони не розголошують. «Не бачимо необхідності займатись якоюсь медійною діяльністю», – пояснює причину один із розробників, який спілкувався з Forbes на правах анонімності. Як працює продукт? 

Клієнт завантажує на сайт фото дівчини для обробки, ШІ-алгоритм аналізує його та домальовує приховані одягом частини тіла. Нейромережа стартапу побудована на базі моделі Stable Diffusion, яку створив стартап Stability AI у співпраці з низкою академічних дослідників і некомерційних організацій. Довчали нейромережу на реальних фото з оголеними людьми, ідеться на сайті Makenude.ai. 

Передплата Makenude.ai коштує він $9,99 до $299. За це користувач отримує від 30 до 3000 кредитів. Обробка одного фото – три кредити. 

Сервісом користується майже 40 000 людей, говорить розробник Makenude.ai. Лише 3% клієнтів – українці, більшість – із США. В Україні сервіс працює в обмін на донат для ЗСУ. «За останній тиждень ми нарахували підписок на 87 000 грн», – стверджує розробник. 

Перекласти відповідальність

На сайті Makenude.ai – десяток прикладів з обробленими фото. Сервіс радить завантажувати світлини дівчат у купальнику та пояснює, як завантажити фото з соцмережі Instagram. 

Поширювати контент із соцмережі не заборонено. «Однак якщо його переробляти під матеріали, які мають ознаки порнографічного характеру, то ця діяльність незаконна», – говорить Андрій Вознюк, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Вознюк і Туровський».

Притягнути Makenude.ai до відповідальності перед українським законодавством практично нереально, говорить Вознюк. Проблема не лише в тому, що юридично стартап зареєстрований не в Україні. «Зображення виготовляються програмою, тобто розробники сервісу відповідають лише за створення та функціонування комп’ютерної програми», – додає він.

Сервіс забороняє користувачам використовувати зображення людей без їхньої згоди. Однак це ніким не перевіряється. «Користувач лише зазначає, що його дії не порушують права третіх осіб, а сам він є автором матеріалів або має права інтелектуальної власності для його завантаження та використання», – говорить Станіслав Польовий, адвокат Gracers Law Firm.

Сервіс генерації голих фото Makenude.ai

Український стартап Makenude.ai, яким користується 40 000 людей, навчив штучний інтелект роздягати дівчат на фото

Ще один запобіжник стартапу – згода користувача, що той обробляє фото з власною метою, а не для розповсюдження. Стартап зберігає оброблене фото на платформі протягом місяця. «Якщо клієнт завантажить зображення і буде його поширювати, може понести кримінальну відповідальність особисто, але власникам сервісу нічого не буде», – говорить Польовий. 

Досі скарг від «роздягнених» Makenude.ai не отримував, говорить розробник. На всіх оброблених фото є водяний знак, який вказує, що воно не справжнє. «Якщо комусь хочеться зробити, щось схоже на реальне фото, то наш сервіс з цим не допоможе. Таке роблять в Photoshop вже десятки років», – розповідає розробник і додає, що «продукт» виглядає «мультяшно».   

Також стартап не дозволяє обробку підлітків, державних діячів, військових, вагітних та вірян, запевняє розробник. «На сервісі працює штат, який 24/7 фільтрує обробку», – каже він. 

Бум сервісів, які «роздягають» дівчат
 • Soulgen

  $9.99 на місяць

 • Undress.vip

  Безкоштовно

 • DeepNude AI

  $9.99 на місяць

 • AI Undressing

  $5,49-$37,99 на місяць

 • DreamGF

  $9,99-$99,99 на місяць

Поки що немає закону, який би забороняв схожим стартап перекладати відповідальність на користувачів. У тексті європейського законопроєкту AI Act не згадується «діпфейк порно» напряму, говорить керівниця відділу етики та партнерства у ШІ-стартапі Respeecher Анна Булах. «Варто дочекатися фінальної версії законопроєкту», – каже Польовий. 

Чи існує імовірність, що такий пункт з’явиться? Депутат Європарламенту від Іспанії Хорді Каньяс Перес направив запит до Єврокомісії. Там він порушує питання легальності таких сервісів на прикладі ClothOff, який використовували для «роздягання» неповнолітніх. 

Діпфейк порно можуть визнати нелегальним контентом на рівні окремих країн, додає Булах. «Ми закриємо доступ до сайту з країн де такі сервіси, будуть заборонені», – говорить розробник Makenude.ai. 

Як діпфейк порно регулюється у світі, розповідає Анна Булах /Getty Images

Як діпфейк порно регулюється у світі, розповідає Анна Булах

У червні 2023-го парламент Великої Британії вніс поправки до запропонованого законопроєкту про безпеку в Інтернеті, який розширить повноваження уряду переслідувати людей за розповсюдження без згоди порнографічних діпфейків (NPD), а також «порно з помсти» та інші форми сексуального насильства на основі зображень.

Попри відсутність федеральних норм щодо діпфейків у США, деякі штати прийняли закони, які регулюють їх використання, головним чином спрямовані на боротьбу з діпфейк порнографією. Каліфорнія і Техас були першими штатами, які прийняли закони у 2019-му.

1 липня 2020-го у Бельгії запровадили нове законодавство, яке безпосередньо стосується обставин «порно помсти». Законодавство передбачає штраф у розмірі від 200 до 15 000 євро, а також можливе покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 6 місяців до 5 років.

У 2016 році Франція прийняла Закон про цифрову республіку, забезпечивши основу для захисту та заперечень у ситуаціях використання персональних даних. Тоді до Кримінального кодексу було введено нову статтю 226-2-1 для розвʼязання проблеми «порно помсти».

Читати більше Згорнути

Кого і як можна притягнути до відповідальності

Щоб зменшити шанс стати жертвою такого сервісу, Польвоий радить видалити свої фото з Google. «Потрібно заповнити форму й «пояснити» Google, чому потрібно видалити такий контент», – говорить він. Також слід встановити приватний профіль у соцмережах, щоб обмежити вільний доступ будь-кого до світлин, додає він. 

Якщо фото та відео уже використано секс-ботами, то перш за все потрібно звернутися до адміністрації сайту, де розміщене фото, із вимогою видалити їх. «Потрібно надіслати на електронну пошту сайту лист, що ви не давали згоду на розміщення матеріалів, – каже Польовий. – Обов’язково потрібно додати посилання». 

Додатково користувач може зробити знімок з екрана сайту, щоб у майбутньому вони могли бути доказом. Це дозволить притягнути людину до відповідальності за використання немайнових прав людини без її згоди, каже Польвоий. Таке порушення карається штрафом, який визначить суд. 

Ще один варіант – притягнути до відповідальності за поширення персональних даних. «Будь-яка фотографія людини – це її персональні дані, – каже Максим Носарєв, засновник та СЕО юридичної компанії Tretten Lawyers. – В Україні це менше карається на відміну від ЄС та США, але шанс є». 

Якщо експертиза покаже, що фото має порнографічний характер, то зловмисник може відповісти за поширення порнографії. «У випадку з фотографіями йому загрожуватиме до трьох років обмеження волі», – говорить Вознюк.  

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *