На початку травня на українському сайті російського CRM-сервісу «Бітрікс24» з’явилося оголошення, що з 1 червня він майже повністю припиняє роботу в Україні. Мінімум 10 000 українських компаній досі не готові до життя без «Бітрікс». Як полегшити й здешевити розрив із російським софтом і хто з українських компаній претендує на частку ринку, що звільняється
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
«Ми про це, як і всі, дізналися з публікацій у ЗМІ», – каже Сергій Позняк, засновник фінансової компанії FinStream і голова Асоціації підприємців-ветеранів АТО. На початку травня він, як і тисячі українських користувачів російської CRM «Бітрікс24», прочитав у новинах, що з червня 2023-го сервіс остаточно припинить роботу в Україні.
Це несподіваний, хоч і очікуваний підсумок у затяжній війні з російським софтом. Які наслідки «жесту доброї волі» від сервісу, яким ще у 2020-му користувалися до 30% українських компаній?
Що сталося з «Бітріксом»
«Після 1 червня доступ до порталів буде неможливим, усі дані будуть повністю видалені», – йдеться у датованому другим травня повідомленні на українському сайті «Бітрікс24». Нижче – інструкція з експорту інформації з хмарної версії CRM. «Коробковий» варіант працюватиме й після блокування «хмари», але в обмеженому вигляді.
Офіційно причини остаточного закриття не називаються. Продукти російського «Бітріксу» продавалися в Україні майже півтора десятиріччя. З літа 2017-го український бізнес вела окрема юрособа – вона з’явилася на першій хвилі антиросійських санкцій. За п’ять років виторг компанії зріс втричі – до понад 96 млн грн у 2021-му, свідчать дані YouControl.
З початком повномасштабного російського вторгнення українські користувачі «Бітрікс24» опинилися у сірій зоні. Українська ТОВка припинила приймати платежі за користування продуктами «Бітрікса», проте сервіси продовжили працювати.
«Бітрікс24» – це російський продукт, моя компанія продавала його до війни, – прокоментував Forbes власник і директор української «Бітрікс24» Дмитро Суслов. – Я і компанія не маємо відношення ні до чого, що відбувалося далі». Де-факто, за його словами, український офіс перестав існувати – там наразі немає ані людей, ані операційної діяльності. Новини про блокування Суслов дізнався від знайомих із компаній-партнерів, що впроваджують різні продукти з автоматизації бізнесу.
На сайті «материнської» «1С-Битрикс» оголошень про припинення роботи в Україні немає. Опитані Forbes експерти ринку, які згадуються у цій статті, сходяться на думці, що справа може бути у квітневій порції санкцій РНБО проти російського IT-бізнесу. Крім «Бітрікс24», до списку з 254 юросіб, яким на 10 років заборонена діяльність в Україні, потрапили «Яндекс», «Рамблер», найбільший акціонер соцмережі «Вконтакте» – «Компания ВК».
Проте незалежно від причин блокування український бізнес швидко мігрує з токсичного російського софту. Наскільки великий шматок пирога дістанеться численним конкурентам «Бітрікса»?
Коротка історія «Бітрікс24»
Компанія-розробник «Бітрікс24» – російська «1С-Битрикс». Вона з’явилася у 2007-му після злиття двох гігантів родом з 1990-х – «1С» Бориса Нуралієва та «Битрикс» Сергія Рижикова. У лютому 2023 року російський Forbes оцінював компанію у $2,5 млрд.
В Україні «Бітрікс24» працює з 2008 року.
Навесні 2016 року в Україні через російську агресію на Донбасі заблокували продукти багатьох російських інтернет-компаній, у тому числі й систему обліку 1С. У червні 2017-го київський офіс «Бітрікс24» «відокремився» від материнської компанії – юридичним бенефіціаром став Суслов.
Після 24 лютого 2022 року український офіс не приймає платежі від клієнтів, але продукти продовжують працювати.
Читати більше Згорнути
Шляхи втечі від «Бітріксу» та ціна питання
«Воно, як «Жигулі» – наче справжня машина, а відкриваєш і бачиш, що там щось вкрадено, і давно», – зневажливо відгукується про «Бітрікс24» співзасновник компанії Indi Vision, що займається автоматизацією бізнесу, Михайло Городецький. Попри російське походження «Жигулями», за його оцінками, користується понад 100 000 українських компаній.
Нижній поріг – понад 10 000 бізнесів, вважає керівник департаменту клієнтських і партнерських продажів хмарного оператора GigaCloud Любомир Дорошенко. Точна кількість юзерів невідома. Український офіс «Бітрікс» у 2020-му оцінював власну частку ринку у 30%, посилаючись на дослідження GFK.
Суслов називає цю цифру релевантною на початок 2022-го. Однак за понад рік великої війни багато хто не чекав блокування й обрав інші продукти, додає він. Підвищений інтерес до міграції почався минулого літа, підтверджує Костянтин Макаров, CEO чернігівської SendPulse, яка має свою CRM. З кінця квітня 2023-го запитів від нових клієнтів побільшало на 19%, додає він.
Абсолютного аналога «Бітрікс24» на ринку не існує. Проте українські технокомпанії та Мінцифри склали щонайменше два списки альтернатив російському софту. Варіантів CRM – залежно від розміру та задач бізнесу – кілька десятків. Від гнучких low-code платформ на кшталт розроблених українцями Creatio чи Corezoid, до міжнародних Salesforce й Microsoft Dynamics і простіших вітчизняних NetHunt чи Onebox.
На що замінити російську CRM
Українські продукти: NetHunt CRM, IT-Enterprise, SalesDrive, KeepinCRM, Asteril CRM, Corezoid, Perfectum, EspoCRM, KeyCRM, Peopleforce, Onebox, Sitniks, EstOffice, Uspacy, RemOnline.
Західні продукти: Creatio, Salesforce, HubSpot, Zoho, Microsoft Dynamics 365 Sales, ODOO, WiseTeam.
Джерело: ReplaceRUwithUA, Опендатабот та Netpeak. Список не вичерпний і може доповнюватися.
Читати більше Згорнути
Яка ціна питання? «Саме перенесення даних взагалі безкоштовне», – каже Суслов, який із лютого 2023-го запустив власного конкурента «Бітрікс» Uspaсy. Наразі в стартапу 2000 клієнтів. На початку травня запитів на міграцію побільшало зі звичних 10-20 на день до понад сотні, стверджує він.
Це поширена практика. Indi Vision Городецького, який спеціалізується на продуктах Microsoft, розробив безкоштовну утиліту для переносу даних. Програму безплатної міграції з 1С чи російських CRM має GigaCloud, попит на неї збільшився майже вп’ятеро.
Інша справа – підлаштувати нову систему під себе. Малим компаніям, щоб перейти на аналог «Бітріксу», може вистачити місяця і $500–1000, каже СЕO GigaCloud Ukraine Володимир Белов. Великим бізнесам із десятками зав’язаних на CRM процесів перехід коштуватиме десятки тисяч доларів, додає він. Зароблять на цьому не лише розробники софту, а й партнери, що продають чи впроваджують його за процент. У Uspaсy таких близько сотні, у програми GigaCloud – 150.
Позняк обрав для FinStream третій варіант – замовити розробку кастомної CRM під себе, а доки вона буде готова, працювати з «коробковою» версією «Бітрікс24». Ядро нової системи вже коштувало близько $10 000. «Думаю, що це була десь четверть того, що ми витратимо», – каже Позняк.