Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін у блозі поділився роздумами про стан блокчейну після The Merge і перспективами розвитку.
Possible futures of the Ethereum protocol, part 1: the Mergehttps://t.co/JycODdM4wW
— vitalik.eth (@VitalikButerin) October 14, 2024
Головним підсумком хардфорка, що відбувся у вересні 2022 року, став перехід з алгоритму консенсусу Proof-of-Work на Proof-of-Stake (PoS). Бутерін назвав цю подію «довгоочікуваною і насилу заробленою».
«Сьогодні Ethereum є PoS-системою, що надійно працює вже два роки, і алгоритм показав себе винятково добре в плані стабільності, продуктивності та уникнення ризиків централізації. Однак усе ще залишаються деякі важливі області, в яких механізм потребує поліпшення», — зазначив програміст.
Прискорення транзакцій і підтримка соло-стейкінгу
Однією з основних цілей він вважає скорочення часу фіналізації транзакцій — наразі це може займати до 15 хвилин. Рішення він бачить у реалізації можливості завершення процесу в одному слоті. Програміст детально розглянув цю тему ще в липні.
Пов’язана зі скороченням періоду фіналізації проблема — демократизація стейкінгу. Бутерін вважає одним із необхідних кроків у цьому напрямку зниження мінімального депозиту для валідаторів із 32 ETH до 1 ETH.
Це стало б найважливішим заходом із підтримки соло-стейкінгу та залучення до процесу захисту мережі більшої кількості користувачів, упевнений співзасновник Ethereum.
Компроміси неминучі
У рамках поточного механізму зазначені завдання конфліктують з погляду накладних витрат. Однослотова фіналізація висуне операторам нод підвищені вимоги до обладнання та пропускної здатності інтернет-каналу. При цьому вже зараз відбувається географічна концентрація валідаторів у кількох сприятливих регіонах, підкреслив Бутерін.
Серед варіантів вирішення сперечання він назвав:
- вдосконалення протоколів агрегації підписів, потенційно з використанням ZK-SNARK;
- новий механізм «орбітальних комітетів», який за допомогою інструментів Orbit SSF дасть змогу обраному набору нод фіналізувати транзакції;
- впровадження дворівневого стейкінгу з різними повноваженнями валідаторів залежно від розміру депозиту.
Безпека мережі залишається в пріоритеті
Програміст також звернувся до проблеми підвищення безпеки мережі. Одним із рішень у цьому напрямку він вважає реалізацію концепції «єдиного таємного лідера». Наразі зловмисники мають можливість зіставити ноду з IP-адресою і провести на валідатора, який збирається запропонувати наступний блок валідатора, DoS-атаку.
Бутерін запропонував вивчити зміцнення мережі до загроз квантових обчислень, які він вважає реальною проблемою в найближчому майбутньому.
Крім цього він розглянув можливість збільшення кворуму під час фіналізації транзакцій для запобігання спірним ситуаціям і збоям процесу. На думку співзасновника Ethereum, рішення можна реалізувати завдяки зростанню кількості соло-стейкерів, які ще й стануть захистом від атаки 51%.
Нагадаємо, про необхідність підготовки мережі для протистояння подібним загрозам Бутерін заявив у липні.