Команда Lightning Labs представила альфа-версію протоколу Taproot Assets v0.3 для основної мережі біткоїна. Рішення забезпечує емісію та управління фінансовими активами на кшталт стейблкоїнів на блокчейні першої криптовалюти.
Announcing the first mainnet release of Taproot Assets 🥕, a protocol for assets on #bitcoin and Lightning.
With this release, developers can issue financial assets on-chain in a scalable manner. 💱
Today marks a new era of multi-asset bitcoin. 🌅https://t.co/2cNvZSvv8v
— Lightning Labs⚡️🍠 (@lightning) October 18, 2023
Згідно із заявою, реліз забезпечує пряму сумісність — це означає, що в протоколі не буде критичних змін, здатних вплинути на випущені в мейннеті активи. Версія підтримує функціональність усередині блокчейну біткойна, а підтримку Lightning Network (LN) розробники додадуть «найближчим часом».
У вересні 2022 року Lightning Labs запустила протокол Taro, який надав можливість випускати активи та використовувати їх у додатках на базі LN. Команда анонсувала рішення у квітні, а його створення стало можливим завдяки активації оновлення Taproot у мережі біткоїна.
У травні 2023 року розробники представили нову версію протоколу — вже під назвою Taproot Assets v0.2.
За словами команди, реліз для основної мережі «знаменує початок нової ери біткоїна».
«З Taproot Assets v0.3 у розробників є всі необхідні інструменти для перетворення біткоїна на мережу з безліччю активів, але з можливістю масштабування […]. Ми вважаємо, що в цю нову епоху як Taproot-активи буде випущено безліч світових валют, а їхні глобальні транзакції миттєво здійснюватимуться через LN», — заявили в Lightning Labs.
Біткоінізація долара і світові фінансові активи
Після легалізації Сальвадором 2021 року біткоїна як законного засобу платежу спільнота LN пережила вибухове зростання, особливо на ринках, що розвиваються, зазначила команда. Одним з основних запитів від проєктів, що обслуговують цих користувачів, стали інструменти, які забезпечували б додавання в їхні застосунки підтримку стейблкоїнів.
На думку розробників Lightning Labs, у цьому немає нічого дивного: важливість таких активів у фінансовій системі підкреслює те, що їхні емітенти володіють більшим обсягом державних облігацій США, ніж країни на кшталт Німеччини та Південної Кореї.
Власники облігацій США. Джерело: Lightning Labs.
Попит користувачів на «стабільні монети» існує тому, що вони просто «кращий продукт, ніж місцеві валюти в країнах, що розвиваються», підкреслили розробники. Крім того, понад 2 млрд людей у світі живуть в умовах двозначної інфляції в національних грошах, нагадали вони.
«Ми вважаємо, що Taproot Assets, що доставляє стейблкоїни в біткоїн-гаманці, тільки прискорить процес надання криптовалюти цим мільярдам людей», — заявила команда.
Під час тестів розробники експериментували з різними реальними активами на кшталт золота, облігацій США і корпоративних бондів. Спільно з ранніми користувачами вони сумарно реалізували близько 2000 кейсів, для яких синхронізували нод із сервером Universe для ініціалізації та перевірки стану понад 420 000 разів.
У Lightning Labs підкреслили, що Taproot Assets v0.3 «надає повний набір інструментів для початку випуску, управління та вивчення активів основної мережі в ланцюжку».
У релізі реалізовано:
- повноцінні API емісії та погашення з підтримкою можливості випуску декількох наборів у різний час, що зберігають взаємозамінність;
- функціональність асинхронного прийому, що дає змогу надсилати й отримувати повідомлення без одночасної присутності в мережі обох сторін;
- режим «мультивсесвіту» для Universe, що об’єднує кілька серверів — у разі вимкнення одного з них, одержувач має інші джерела для перевірки легітимності відправника;
- поліпшення масштабованості, безпеки та зручності для розробників на кшталт рішень, що дають змогу самостійно проводити стрес-тести ПЗ, забезпечують захист від можливих реорганізацій у мейннеті.
Команда Taproot Assets зазначила, що протокол для основної мережі запущено в альфа-версії, тому очікує відгуків, коментарів та іншої участі користувачів у подальшому вдосконаленні рішення.
Багато учасників спільноти біткоїна з ентузіазмом зустріли реліз для мейннету від Lightning Labs. Однак біткоїн-розробник під ніком Hunter Beast заявив, що рішення є «поганим імітатором протоколу RGB», що вже кілька місяців працює в основній мережі.
Good for you. Meanwhile, RGB has been on mainnet for months, works with cold wallets instead of being on hackable hot nodes, can do smart contracts, not just assets, and you have no plans to scale beyond Lightning. Taproot Assets will always remain a poor imitator of RGB.
— Hunter ₿eaṩt (@cryptoquick) October 18, 2023
Нагадаємо, у травні 2023 року компанія Digital Bitcoin Art and Assets запустила NFT-маркетплейс на основі смартконтрактів RGB.