Експерт оцінив концепцію Ethereum-сумісної мережі для біткоїна – ForkLog UA

Співзасновник і CTO Casa Джеймсон Лопп звернув увагу спільноти на концепцію рішення другого рівня Spiderchain на базі біткоїна від Botanix Labs і відзначив його переваги.

Однією з переваг пропонованої мережі експерт назвав те, що її можна реалізувати, не вносячи змін у блокчейн першої криптовалюти.

L2-рішення являє собою сайдчейн із двосторонньою прив’язкою. Подібні протоколи зазвичай використовують монету основного блокчейна, спираються на його механізм безпеки і дають змогу отримати доступ до більшої кількості функцій на кшталт масштабованості, програмованості та конфіденційності.

Розробники Botanix Labs відзначили зростання DeFi-додатків в екосистемі Ethereum, які в основному недоступні для біткоїна.

У L2-протоколах на базі мережі першої криптовалюти заблоковано менше ніж 0,1% загальної пропозиції цифрового золота. Водночас обсяг “обгорнутих біткоїнів” на Ethereum перевищує 2% емісії.

Сумісність Spiderchain з Ethereum розширить використання біткоїна в DeFi-додатках

Spiderchain повністю сумісний з EVM, використовує алгоритм консенсусу Proof-of-Stake (PoS), стейкінг і смартконтракти. Протокол складається з декількох шарів, з базовим блокчейном як рівнем розрахунків.

Лопп назвав правильним рішення використовувати наявні інструменти з EVM-екосистеми. Мова програмування смарт-контрактів Solidity забезпечує високий рівень довіри і поширення, додав він.

Лопп визнав, що навіть найстаріші та найвідоміші біткоїн-сайдчейни на кшталт Liquid і Rootstock не набули широкого застосування. Однак попит на використання цифрового золота для складніших фінансових функцій справді підтверджує обсяг токенізованих біткоїнів на Ethereum, підкреслив він.

Однією з проблем експерт назвав безпеку механізму прив’язки – передачі активів між мережами. Зазвичай це передбачає необхідність участі в транзакціях посередників.

“Довірені треті сторони – це дірки в безпеці”, – процитував Лопп відомого вченого-криптографа Ніка Сабо.

На думку розробників, вони вирішили цю проблему за рахунок використання мультипідпису.

Керують сайдчейном так звані “оркестратори” (Orchestrator), які вносять заставу в біткоїні. Вони одночасно запускають дві ноди в обох мережах.

“Оркестратори” керують запитами на прив’язку і відв’язку активів, контролюючи мультисиг-гаманці, що відкриваються для кожного нового введення. Користувачі через них розміщують монети в стейкінг, отримуючи “синтетичний біткоїн” у співвідношенні 1:1.

Гаманці контролюються випадковим набором активних на даний момент “оркестраторів”. Одного з них шляхом обчислень обирають для управління епохою, із закінченням якої фіналізуються транзакції.

Блоки в Spiderchain не синхронізуються з блокчейном біткоїна і, найімовірніше, їхній інтервал становить 12 секунд, припустив Лопп.

Децентралізація Spiderchain опинилася під питанням

На його думку, тенденція до централізації, до якої схильні PoS-мережі, врівноважується алгоритмом Proof-of-Work біткоїна. Однак це означає, що стейкери не отримуватимуть комісії базової мережі. Їхній дохід становитимуть збори за транзакції в Spiderchain і штрафи “оркестраторів” за “неправильну поведінку”, що викликає питання до достатності стимулів, зазначив Лопп.

Він також засумнівався в наявності достатніх механізмів для запобігання атак зловмисної більшості в мережі.

На початковому етапі Botanix Labs контролюватиме 100% нод, з подальшим покроковим переходом до децентралізації.

Лопп висловив скепсис до такого підходу, додавши, що більшість проєктів, які йдуть цим шляхом, стають дедалі централізованішими.

Він також звернув увагу на певні технічні вразливості Spiderchain у плані пайових обмежень для “оркестраторів”. Через механізм їхнього затвердження існує ризик втрати коштів у разі реорганізації мережі біткоїна на глибину понад п’ять блоків, вказав він.

Нагадаємо, в екосистемі Ethereum вперше в історії два L2-рішення – Base і zkSync Era – перевершили базовий блокчейн за кількістю транзакцій за секунду.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *