Наслідки санкцій: критична ситуація в авіації рф

Критична ситуація в цивільній авіаційній галузі Росії склалася через західні санкції, які хоча й обмежено та все ж таки діють. Тамтешні авіакомпанії втратили доступ до західного обладнання та сервісу. Результат — кількість інцидентів з пасажирським авіатранспортом в Росії різко зросла з початку її війни в Україні.

4365_gerb_1.jpg (38.03 Kb)

Через неможливість придбати потрібні запчастини парк іноземних лайнерів російських авіакомпаній поступово зношується. Санкційні обмеження змусили росіян займатися “канібалізмом” – розбирати на запчастини одні літаки, щоб ремонтувати інші. Через це літаки західного виробництва вже майже два роки не отримують підтвердженого виробниками технічного обслуговування.

Що зараз відбувається з авіацією у Росії та на який розвиток подій можна чекати з часом – у матеріалі.

П’ять аварій за два дні

З початку повномасштабного вторгнення літаки російських авіакомпаній все частіше змушені здійснювати жорсткі приземлення через раптові несправності. Лише за два дні, 1 і 2 грудня, щонайменше 5 літаків в Росії зіткнулися з технічними проблемами. Так, 1 грудня Airbus A321 “Аерофлоту” рейсом Калінінград-Москва аварійно приземлився в Петербурзі через спрацювання індикації системи кондиціювання кабіни пілотів. Того ж дня Boeing 737 Аерофлоту рейсом з Москви терміново сів у Південно-Сахалінську через індикацію падіння тиску на одному з шести коліс стійки шасі. 1 грудня у Новосибірську сів літак Superjet 100 компанії з 78 пасажирами на борту. У нього відмовили автопілот та закрилки. Причому приземлитися він зміг лише на десятому колі.

Наступного дня, 2 грудня, Airbus А321 “Аерофлоту” рейсом Москва-Петербург сів у Шереметьєво через відмову лівого двигуна, а в Тюмені здійснив аварійну посадку з неназваної технічної причини літак Superjet 100, який летів до Уфи з 71 пасажиром на борту.

Також повідомляється, що 2 грудня авіакомпанія S7 Airlines оголосила про скорочення польотної програми за декількома напрямками. Перевізник пояснив це “сезонним перерозподілом літаків та оптимізацією розкладу”. Зокрема, буде скасовано польоти з Москви в Нижній Новгород і Челябінськ. Крім того, скоротиться кількість щотижневих рейсів зі столиці до Волгограда, Пензи, Санкт-Петербурга, Новосибірська та інших міст.

Ламаються утричі більше

За перші вісім місяців цього року було зафіксовано понад 150 різних “нештатних” ситуацій. Тоді як за попередні п’ять років за аналогічний період у середньому фіксувалося 50 несправностей, – про це повідомляє Головне управління розвідки Міністерства оборони України, представникам якого вдалось здобути великий обсяг закритих службових документів федерального агентства повітряного транспорту – “Росавіації”.

За здобутою інформацією, найчастіше у літаків російських авіакомпаній ламаються двигуни. Це майже третина від усіх випадків. На другому місці проблеми з шасі. Також зустрічаються проблеми з гальмами, закрилками, системою кондиціювання та лобовим склом.

Серед усіх літаків, що експлуатують російські авіакомпанії, майже дві чверті бортів “пережили” не сертифіковане обслуговування з використанням запчастин невідомого походження. Головним джерелом запчастин став “канібалізм” інших літаків. На початок цього року принаймні 25-30% від усього цивільного флоту Росії зазнало ремонту за допомогою “канібалізму”.

Зважаючи на це, лише за рік російський авіафлот скоротився з 900 літаків на початку 2022 року до менше аніж 800 літаків.

У ГУР зазначають, що аналіз характеру авіаційних інцидентів з отриманих документів вказує, що низка відмов, особливо пов’язаних з двигунами, шасі і механізацією крил, має системний характер, що з часом призведе до колапсу авіаційної галузі країни-агресора.

Бан від ІСАО

Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) поставила Росії “червоний прапорець” на сторінці аудиту результатів безпеки польотів.

ICAO виявила серйозну проблему в галузі безпеки щодо здатності Росії належним чином контролювати повітряні судна, що знаходяться під її юрисдикцією.

“Червоний прапорець” було присвоєно у 2018 році державі Бутан, а тепер з’явився у Росії. На практиці це означає, що всі інші держави світу можуть відмовити російським літакам у використанні їхнього повітряного простору через небезпечний стан літаків із РФ.

ICAO не може щось дозволяти або забороняти, вона може тільки рекомендувати і повідомити. Але на підставі цієї інформації інші країни можуть забороняти літакам російських авіакомпаній використання свого повітряного простору, що на практиці і відбувається.

Визнали очевидне

Російська влада фактично визнала, що західні санкції, накладені на її авіагалузь через вторгнення в Україну, поставили під загрозу безпеку польотів російськими авіакомпаніями. Про це йдеться в повідомленні МЗС Росії про скаргу, подану до ради ІКАО.

Кремль назвав “неправомірними накладені на країну обмеження, а саме заборону на постачання до Російської Федерації літаків та запчастин до них, їхнє технічне обслуговування та страховку, використання повітряного простору”. Крім того, Росія незадоволена затриманням суден за кордоном та обмеженням доступу до метеорологічної інформації для аеронавігації.

“Своїми діями держави-відповідачі поставили під загрозу безпеку польотів міжнародної цивільної авіації та серйозно підірвали взаємну довіру, яка є основою системи міжнародної авіації протягом уже майже 80 років”, – зазначили в МЗС країни-агресора.

На черзі масове скорочення

В російській авіабудівній корпорації “Іркут” підрахували, що до кінця 2030 року в експлуатації залишиться до трьох десятків із понад 150 раніше випущених літаків Superjet.

За повідомленнями російських ЗМІ, при цьому авіакомпанії, які експлуатують цей тип повітряних суден не розраховують на можливість ремонтів двигунів в Росії, а планують робити це в Ірані.

“В умовах дефіциту двигунів та відсутності можливості здійснювати ремонт його “гарячої частини” через відпрацювання ресурсу встановлених на SSJ-100 французько-російських двигунів SaM-146 до кінця 2030 року в експлуатації можуть залишитися тільки 28 “Суперджетів”, вважають в “Іркуті” та Об’єднаній двигунобудівній корпорації.

Також очікується, що повноваження щодо продовження ресурсу та капремонтів старих двигунів SaM-146 будуть передані до технічних центрів Ірану, де “накопичено 40-річний досвід робіт з іноземними моторами”.

Росія втрачає “кукурудзник”

Російські компанії попередили про ризики зупинки польотів на “кукурудзнику” Ан-2, який розрахований на перевезення 12 пасажирів, а дальність польоту з повним завантаженням становить близько 800 км.

Авіакомпанії зіткнулися з ризиком зупинки польотів на таких суднах через проблеми з постачанням імпортних запчастин.

За даними СибНІА за останній час, загальна кількість Ан-2 у Росії скоротилася в порівнянні з 2015-м на 32,5% і склала 1012 машин. За той же період кількість “кукурудзників” із сертифікатами льотної придатності (мають право літати) знизилася на 14,5%, до 218 літаків.

У Росії вже відкрито визнають, якщо не вирішити проблему з постачанням запчастин, через півроку машини почнуть вставати. Процес зупинки парку Ан-2 може бути “досить швидкоплинним”, їхній флот скорочуватиметься швидше, ніж оператори почнуть отримувати повітряні судна на заміну.

Якщо раніше на авіаремонтних заводах для сервісу Ан-2 використовувалися абсолютно нові компоненти, то зараз у хід йде безліч комплектуючих, які вже були у використанні.

Кількість аварій буде зростати

“Процес деградації російської авіаційної галузі продовжуватиметься незважаючи на обмежений вплив санаційного режиму, який було запроваджено. Значні проблеми на росіян чекають через півтора-два роки”, – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив авіаексперт Богдан Долінце.

“Перші дзвіночки стосовно того, що проблеми через санкції дають про себе взнаки, у Росії пролунали ще восени 2022 року, коли ІСАО видав цій країні червону картку, – говорить Богдан Долінце. Це означає, що наразі у РФ відбуваються невідворотні процеси деградації у авіації, що є за міжнародними правилами є небезпечним.

За два роки дії санкційного режим більше 100 бортів у РФ було виведено з експлуатації, а частину було розібрано у процесі “канібалізації”. Ті літаки, які лишилися, а це десь 800 машин, третина з них не можуть повноцінно виконувати авіаперевезення через брак запчастин. Ремонт того чи іншого судна раніше займав 4-5 днів, а зараз 4-5 тижнів.

Так, на сьогодні можна констатувати той факт, що Росія в певній мірі знайшла можливість обходу санкцій та має обмежену можливість отримувати запчастини. Схема проста. Авіакомпанія третьої країни купує собі нові запчастини, а старі ніби списує, а насправді перепродує до РФ. До слова, жодна з таких от компаній-посередників не понесла покарання. Та навіть такий підхід є небезпечним, адже росіяни використовуючи старі деталі наражають свої судна на ризик збоїв та несправностей, що ми й спостерігаємо сьогодні”.

На думку авіаексперта, поки мова не йде про те, що за місяць чи навіть рік вся російська авіація може зупинитися, але негативні процеси тривають і вони будуть лише зростати. Авіапарк агресора буде й надалі деградувати та скорочуватися. Якщо за перший рік санкцій їхній повітряний флот вже скоротився на 100 одиниць, то зрозуміло, що кожен наступний рік буде ще гіршим у цьому відношенні.

“Такий розвиток подій призведе до того, що кількість літаків, які можуть виконувати безпечні польоту невпинно буде скорочуватися. В той же час, пропорційно цьому процесу буде зростати кількість аварійних інцидентів. За такої ситуації серйозні авіакатастрофи – лише питання часу. На мій погляд, гранична дата певного запасу міцності для російської авіації – кінець 2025 року. До цього часу їхній повітряний флот реально може деградувати до дуже рівня країн так званого третього світу, а може й гірше. Але це за умови повноцінного санкційного режиму та повного закриття для росіян ринку запчастин та технологій Заходу”, – констатував Богдан Долінце.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *