Співвласник компаній Biopharma і Tribo Костянтин Єфименко – герой нового проєкту Forbes «Перший мільйон». Мета програми – вичавити з маститих бізнесменів досвід, який може бути корисним для молодих підприємців. Яким досвідом поділився Костянтин Єфименко
У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням
Спробуйте знайти українську компанію з описом «велика, технологічна, виробнича». Без перебільшення, таких бізнесів в Україні у кращому разі кілька десятків.
Уродженець Білої Церкви Костянтин Єфименко, 48 – співзасновник і керівник одразу двох таких компаній: найбільшого у Східній Європі виробника гальмівних виробів Tribo та імунобіологічної фармацевтичної компанії Biopharma, яка входить у десятку найбільших виробників плазми крові у світі.
Розмовляти з Єфименком цікаво. По-перше, він прямий, як криголам, і називає речі своїми іменами, по-друге, він бізнесмен із більш як 25-річним стажем і хорошою пам’яттю. Це поєднання – знахідка для журналіста: можна дізнатися багато нового про історію та сучасну реальність українського бізнесу.
У цьому інтерв’ю ми дізнались, як заробляти мільйони на помилках; переконати Василя Хмельницького піти в біотехнологічний бізнес; що написати в месенджер, аби Єфименко профінансував ваш бізнес; кому не варто ставати підприємцем і як будувати взаємини із податківцями, щоб не бачити їх 10 років.
Хочу розпочати розмову з розбору твоєї підприємницької суперсили. 90% коментарів під твоїми відео на YouTube приблизно такі за змістом: капець, який енергійний чолов’яга, з нього енергія так і пре, горить своєю справою. Є рецепт підприємницького азарту й енергійності?
Мені здається, я таким завжди був. На мою думку, енергійність не обов’язкова складова формули успішного підприємця. Я за це й люблю бізнес – тут є місце для всіх: для 20-річних і тих, хто починає після 40, чоловіків/жінок, швидких і повільних, розумних і не дуже, людей різних культур і освіти. Знаю дуже багатьох бізнесменів, і єдина формула успіху, у якій я певен – жодної формули не існує.
Як ти обрав першу велику справу – виробництво гальмівних колодок? Чому в середині нульових саме ця ідея? Ти прочитав умовний репорт McKinsey, що виробництво потягів зросте за 10 років на 150% і колодки – це перспективна тема?
Це смачна історія. До Tribo я займався всім, на чому бачив можливість швидко заробити. На якійсь ітерації я купив за $150 000 у Макарові 15 га напівзруйнованих корівників і переробив їх на птахофабрику, яку згодом продав «Авангарду» Олега Бахматюка за $750 000. Але коли ми ремонтували корівники, то помилково закупили шиферу вдвічі більше, ніж потрібно. Спочатку я дуже засумував, сон втратив через ці залишки шиферу тисяч на 200, але за чотири місяці ціна на нього зросла на 40% – і я на продажі шиферу заробив грубі гроші. Подумав, що це тема – треба виробляти шифер.
Єдине, що знав – шифер робиться з азбесту, а в рідній Білій Церкві є завод азбестово-технічних виробів. І я почав скуповувати акції цього заводу. Коли ми здобули контроль і змогли зайти на територію, то виявилося, що на цьому величезному підприємстві на 100 000 кв. м виробляють різні гальмівні колодки, а не шифер. Я три години думав, що мене обманюють і якісь шахраї сховали шифер…
То ти займаєшся мало не 20 років Tribo через помилку?! Якось це не дуже корелює з тим, що наразі це сучасне виробництво, яке експортує до більш як 30 країн…
Я до цього й веду. Коли я зрозумів, що це не той азбест, я почав учитися: мені знадобилося три місяці, аби навчитися відзрізняти гальмівну накладку барабанного гальма від колодки дискового гальма і розібратися в різних системах гальм, які є на залізничному транспорті. Цей бізнес став успішним лише після того, як наша команда стала справжнім експертом у цій темі. Моя думка – байдуже, чим ти займаєшся, але якщо ти хочеш досягти успіху, треба дуже глибоко розібратися у цій справі, буквально до останнього гвинтика.
Мені вже лячно питати, чому Biopharma і бізнес на плазмі крові…
У цей бізнес нас із Василем Хмельницьким підштовхнула фінансова криза 2008–2009 років. Я почав займатися Biopharma з простою бізнес-ідеєю: капіталізація активу була $6 млн, а девелопери ладні були заплатити за 6 га київської землі під ним $25 млн. Але криза, яка почалась із краху банку Lehman Brothers у 2008-му, поставила хрест на цих планах. Тоді я переконав Василя Івановича, мовляв, треба заходити й розбиратися, що там за бізнес усередині.
Моїм аргументом було те, що я чудово знаюся на Biopharma, бо в юності лікував свого пса від чумки «Інтерфероном лейкоцитарним альфа» виробництва саме Biopharma. Це, звісно, жарт. Утім, так, у двох своїх наразі основних бізнесах я опинився абсолютно випадково. Але нічого – розібрався, і зараз це прибуткові динамічні компанії.
Твоя особиста історія не дуже б’ється з ідеєю, що треба обирати справу, яку любиш і якою тобі буде цікаво займатися протягом енної кількості років?
Я не дуже вірю в тезу, що потрібно займатися тією справою, яку щиро любиш. Більшість людей люблять відпочивати, лежачи на пляжі, або слухати музику в компанії друзів.
Бізнес – це робота, тяжка робота. І якщо у підприємця починає виходити, бізнес зростає, то він полюбить будь-яку сферу і буде щасливим, хай би чим займався. Коли я будував птахофабрику, у мене вдома стояли статуетки курочок, а зараз я щиро люблю біомолекулярні технології. А якби побудував банк, то був би щасливий від фінансів.
Перший мільйон Костянтина Єфименка
У нас програма для підприємців‐початківців. Порадьмо молодим людям, які не готові покладатися на випадок, як їм обирати і тестити ідею для першого бізнесу?
Я б інакше ставив запитання. Бачу кілька шляхів, як розпочати власну справу молодій людині. Перший – це піти на роботу в приватний бізнес, стати професіоналом, знайти вільну нішу і запропонувати власнику розвинути її на партнерських умовах. Це абсолютно робоча історія досі, хоча я йшов цим шляхом 25 років тому.
Другий шлях – спочатку навчитися продавати щось потрібне людям, а розібравшись у ринку і заробивши стартовий капітал, почати власне виробництво. Саме так зробив Саша Конотопський до того, як започаткувати Ajax, чи Андрій Здесенко з «Біосфери». Третій, класичний – десь попрацювати, подивитися, як влаштований бізнес, і спробувати зробити кращу версію продукту, послуги або знайти незадоволену потребу.
То все ж таки, з чого починати бізнес, якщо вже є стартовий капітал?
Знайдіть незадоволену потребу великої кількості людей, не відкладайте початок дуже довго і будьте готові перші п’ять років жити на цьому бізнесі і, найімовірніше, не заробляти, а докладати в нього гроші. Бо великі шанси, що щось важливе піде не за бізнес-планом і на самоокупність ваш бізнес вийде пізніше запланованого.
Не надто приваблива картина… Кому не варто йти у підприємці?
Якщо ризик – це не ваше, якщо вам не подобається брати на себе відповідальність, то бізнес – це точно не ваше. Якщо не вмієте втрачати гроші і ставитися до катастроф, як до набору менших проблем, які потрібно розв’язати.
Олександр Конотопський любить говорити, що бізнесмен – це машина з утилізації негативу. Всі твої працівники хочуть вищу зарплату, твої клієнти – меншу ціну і більші знижки, а твої конкуренти бажають, аби ти взагалі якнайшвидше здох. Якщо ви не стресостійка людина, то подумайте двічі.
Ми зараз із тобою всіх потенційних підприємців розлякаємо – немає людей, які люблять перманентний стрес і катастрофічні втрати…
Гарна новина – виклики перед вами будуть пропорційними розміру вашого бізнесу. Життя розумне: маленька дитина не стикається з проблемами дорослих. Так і в бізнесі: якщо у вас виторг 1 млн грн, то перед вами не буде проблеми автоматизації обліку й експортних накладних. А коли доходиш до великих проблем, то, найімовірніше, ти вже до них готовий і морально, і професійно, і ресурсно.