На 1 жовтня 2023-го у десятці найбагатших людей світу від Forbes USA опинилися дев’ять американських та однин французький мільярдери.
Forbes слідкує за статками мільярдерів з 1987-го. До цьогорічного списку увійшли 2640 людей із найбільшим власним капіталом у світі. Протягом року ми оновлюємо дані про статки заможних людей, адже ціни на акції їхніх компаній змінюються, а з ними й багатство учасників списку.
Більшу частину року французький магнат індустрії розкішних товарів Бернар Арно очолював рейтинг найбагатших людей світу, за версією Forbes, але 8 червня гендиректор Tesla Ілон Маск повернув собі звання першого багатія планети, яке носив майже весь 2022 рік. З того часу лідер списку не змінився.
Оцінка статків першої десятки найбагатших людей світу подається станом на 1 жовтня 2023-го.
Ілон Маск – найбагатша людина світу.
Бернар Арно опустився на другу сходинку списку на початку червня 2023-го. Він очолював рейтинг перші п’ять місяців поточного року.
9/10 найбагатших людей світу – американці, серед яких Джефф Безос, Ларрі Еллісон і Білл Ґейтс.
Гаутам Адані з Індії втратив своє місце у трійці найбагатших 24 січня 2023-го. На 1 вересня 2023 року він займав 24-ту сходинку.
Всі учасники першої десятки найбагатших – чоловіки.
1. Ілон Маск
Ілон Маск
Власний капітал: $252,6 млрд
Джерело багатства: Tesla, SpaceX, X (Twitter)
Вік: 52
Місце проживання: Остін, штат Техас
Громадянство: США
Ілон Маск – гендиректор електромобільної компанії Tesla, космічної фірми SpaceX і соцмережі Х, яка раніше називалася Twitter. Йому належать 74% Х, яку він купив у жовтні 2022-го за $44 млрд і яка нині коштує менше половини цієї суми.
У грудні 2022-го Маск втратив звання найбагатшої людини світу, коли акції Tesla впали, що призвело до зменшення оцінки його статків. Але в червні він повернув собі перше місце рейтингу. Все завдяки тим самим акціям Tesla, які від початку цього року виросли на майже 130%.
2. Бернар Арно
Бернар Арно Фото Getty Images
Власний капітал: $187,6 млрд
Джерело багатства: LVMH/ розкішні товари
Вік: 74
Місце проживання: Париж
Громадянство: Франція
Бернар Арно – гендиректор і голова LVMH, найбільшої у світі компанії предметів розкоші, до якої входять близько 70 модних і косметичних брендів. У січні 2021-го LVMH купила ювелірну компанію Tiffany & Co. за $15,8 млрд. А починав Арно свою імперію з бренду Christian Dior, частину акцій якого він придбав за $15 млн.
Арно очолював рейтинг найбагатших людей світу першу половину поточного року, але втратив цю позицію у червні. На 1 жовтня згідно з оцінкою Forbes, статки француза зменшилися майже на $22 млрд у порівнянні з даними місяць тому. Все через те, що акції LVMH впали на майже 11%.
3. Джефф Безос
Джефф Безос Фото Getty Images
Власний капітал: $150 млрд
Джерело багатства: Amazon
Вік: 59
Місце проживання: Медіна, штат Вашингтон
Громадянство: США
Джефф Безос пішов із посади гендиректора гіганта е-комерції Amazon у липні 2021-го, але залишається його головою. Того ж місяця він полетів у космос на ракеті, яку збудувала його приватна космічна компанія Blue Origin. Між 1 вересня і 1 жовтня 2023 року його статки знизилися на майже $11 млрд через те, що акції Amazon опустилися на приблизно 8%.
Своє головне дітище, Amazon.com, Безос заснував у власному гаражі в Сіетлі у 1994-му, після того як покинув роботу у нью-йоркському хедж-фонді.
З 2018-го по 2021-й Безос очолював рейтинг світових мільярдерів за версією Forbes.
У 2019-му Безос розлучився з дружиною Маккензі, в рамках угоди про розірвання шлюбу вона отримала 4% акцій Amazon, а у нього залишилося 12%. За підрахунками Forbes, з часу виходу Amazon на біржу у 1997-му Безос продав своїх акцій компанії на понад $27 млрд. Через інвестиційну компанію Bezos Expeditions він вклав гроші у низку фірм, серед яких Airbnb і Workday (розробляє ПЗ).
4. Ларрі Еллісон
Ларрі Еллісон Фото Getty Images
Власний капітал: $135,9 B
Джерело багатства: Oracle
Вік: 78
Місце проживання: Вудсайд, штат Каліфорнія
Громадянство: США
Ларрі Еллісон став співзасновником Oracle у 1977-му і був її гендиректором до 2014-го; сьогодні він її голова і головний технологічний директор. Під його керівництвом пройшло кілька великих поглинань, серед яких купівля Sun Microsystems у 2010-му.
У 2012-му Еллісон купив гавайський острів Ланай за $300 млн і переїхав туди в 2020-му. Він інвестував у Tesla і був у її раді чотири роки, до 2022-го.
На вісім днів у червні 2023-го Еллісон посунув Безоса з третього місця списку найбагатших завдяки тимчасовому підйому акцій Oracle. Між 1 вересня і 1 жовтня 2023-го статки мільярдера впали на близько $16,5 млрд.
5. Воррен Баффет
Воррен Баффет Фото Getty Images
Власний капітал: $117 млрд
Джерело багатства: Berkshire Hathaway
Вік: 93
Місце проживання: Омаха, штат Небраска
Громадянство: США
Баффета називають «Ораклом з Омахи» й одним із найуспішніших інвесторів усіх часів. Його інвестиційний конгломерат Berkshire Hathaway вклав гроші у десятки компаній, серед яких страховик Geico і виробник батарейок Duracell. Він, син американського конгресмена, свою першу інвестицію зробив у 11, а першу податкову декларацію подав у 13.
Разом із Біллом Ґейтсом і Меліндою Френч Ґейтс Баффет створив «Присягу дарування», кампанію, яка закликає мільярдерів віддати принаймні половину своїх статків на благодійність. Сам він пообіцяв пожертвувати 99% своїх грошей і наразі вже віддав $51,5 млрд у формі акцій Berkshire Hathaway організації Gates Foundation і благодійним фондам власних дітей. Це робить його найбільшим благодійником у світі.
Попри те, що у червні він пожертвував власних акцій на $4,6 млрд, у липні його статки зросли на понад $6 млрд. Між 1 вересня і 1 жовтня капітал Баффета впав на $3,3 млрд.
6. Ларрі Пейдж
Власний капітал: $110,2 млрд
Джерело багатства: Google
Вік: 50
Місце проживання: Пало-Альто, Каліфорнія
Громадянство: США
Пейдж заснував пошуковик Google разом зі своїм університетським другом Сергієм Бріном у 1998-му і був гендиректором компанії до 2001-го і з 2011-го по 2015-й. Він входить до ради Alphabet, материнської компанії Google і продовжує бути власником контрольного пакета акцій.
Пейдж став інвестором-засновником компанії Planetary Resources, яка займається видобуванням корисних копалин на астероїдах. У 2018-му її купила блокчейн-фірма ConsenSys.
До першої десятки найбагатших Пейдж потрапив після того, як акції Alphabet підскочили на 15% у травні 2023-го. Згідно з оцінкою Forbes, у липні статки Пейджа виросли на майже $10 млрд. Між 1 вересня і 1 жовтня його капітал зменшився на приблизно $5 млрд, коли акції Alphabet опустилися на 4%.
7. Білл Ґейтс
Білл Ґейтс Фото Getty Images
Власний капітал: $108 млрд
Джерело багатства: Microsoft, investments
Вік: 67
Місце проживання: Медіна, штат Вашингтон
Громадянство: США
Ґейтс покинув Гарвард, щоб заснувати Microsoft зі шкільним другом Полом Алленом у 1975-му. Він був гендиректором компаній 25 років, а головою – до 2014-го. Сьогодні у нього є інвестиції у десятки проєктів, серед яких компанія прибирання відходів Republic Services і виробник сільгосптехніки Deere & Co.
Вперше Forbes назвав Ґейтса мільярдером у 1987-му, а найбагатшою людиною світу він був з 1995-го по 2017-й (окрім 2008-го і 2010–2013 років). Переважно через те, що він віддав $59 млрд до свого благодійного фонду Gates Foundation, Ґейтс припинив бути головним мільярдером світу, поступившись цим званням Джеффу Безосу у 2018-му.
8. Марк Цукерберг
Марк Цукерберг із дружиною Прісцилою Чен Фото Getty Images
Власний капітал: $106,6 млрд
Джерело багатства: Facebook/Meta
Вік: 39
Місце проживання: Пало-Альто, штат Каліфорнія
Громадянство: США
Цукерберг заснував Facebook, нині Meta Platforms, у 2004-му, коли був студентом Гарварду. Компанія перетворилася на найбільшу соцмережу в світі із 3,88 млрд користувачів щомісяця. До компанії Meta також входять Instagram і WhatsApp.
Facebook вийшов на біржу у 2012-му, а Цукербергу все ще належить близько 13% акцій компанії.
Цукерберг повернувся до десятки найбагатших людей світу вперше із січня 2022-го завдяки зростанню акцій Meta. Цього вересня його капітал виріс на $1,6 млрд і він з 9-го місця піднявся на 8-ме.
9. Сергій Брін
Сергій Брін Фото Getty Images
Власний капітал: $105,9 млрд
Джерело багатства: Google
Вік: 50
Місце проживання: Лос-Альтос, штат Каліфорнія
Громадянство: США
Сергій Брін пішов з посади президента Alphabet у грудні 2019-го, але залишається власником контрольного пакета акцій компанії і членом її ради. Він заснував Google разом і Ларрі Пейджем у 1998-му, коли вони обидва поглиблено вивчали комп’ютерну науку у Стенфорді.
Брін, який переїхав із батьками до США з Росії, коли йому було шість, щоб втекти від антисемітизму, тепер є найбагатшим іммігрантом США. У вересні 2023-го його капітал впав на $5 млрд.
10. Стів Баллмер
Стів і Конні Баллмер Фото Getty Images
Власний капітал: $97,1 млрд
Джерело багатства: Microsoft, інвестиції
Вік: 67
Місце проживання: Гантс-Пойнт, штат Вашингтон
Громадянство: США
Баллмер, який вчився разом із Біллом Ґейтсом у Гарварді, був гендиректором Microsoft з 2000-го по 2014-й. Він став 30-м співробітником компанії у 1980-му, після того як вирішив покинути магістерську програму в Стенфорді.
У 2014-му він купив баскетбольну команду Los Angeles Clippers за $2 млрд, що стало рекордом для команди НБА. Сьогодні Forbes оцінює «кліпперсів» у $3,9 млрд.
За попередній місяць статки Баллмера впали на майже $4 млрд, частково через невелике зниження ціни на акції Microsoft.
Хто найбагатша жінка у світі
Франсуаза Бетанкур-Маєрс Фото Getty Images
Француженка Франсуаза Бетанкур-Маєрс – найбагатша жінка у світі. На 1 жовтня 2023-го її статки оцінюють у $83,4 млрд, що робить її 15-ю найбагатшою людиною у світі. Її капітал заснований на володінні акціями косметичного гіганта L’Oreal, які вона успадкувала від своєї покійної мами. Дідусь Бетанкур-Маєрс заснував L’Oreal.