39 мільярдерів, які потрапили під санкції західних країн, змогли повернути втрачені з березня минулого року $104 млрд, і тепер їхні загальні статки всього на 13% нижчі, ніж за день до повномасштабного вторгнення Путіна в Україну. Як їм це вдалося? Розповідає Forbes USA
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
24 лютого 2022 року на Київ почали падати бомби – це російська армія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Того самого дня один із найвідоміших російських олігархів Роман Абрамович перевів мажоритарну частку в 10 трастах, які зареєстровані на Кіпрі і Джерсі, своїм шістьом дітям.
За даними злитих документів кіпрського провайдера корпоративних послуг, які потрапили до учасників Проєкту з розслідування корупції та організованої злочинності (ПРКОЗ), серед яких Forbes і The Guardian, тим трастам належали активи на принаймні $4 млрд.
За 19 днів Абрамович потрапив під санкції Європейського Союзу, але його головні активи вже було переведено його дітям, що дало можливість уникнути їх замороження чи конфіскації.
Впродовж наступних кількох тижнів Абрамович пішов далі і переправив свої суперяхти з європейських зон впливу до більш дружніх берегів. Чотири його яхти, включно із Eclipse за $429 млн і Solaris за $507 млн, пришвартувалися у Туреччині, де їх не можуть конфіскувати країни Заходи, адже Туреччина зберігає нейтралітет у війні Росії проти України.
Зрештою Абрамовичу довелося продати свій любий футбольний клуб «Челсі» за рішенням британського уряду, але без копійки це його не залишило. Його капітал впав з приблизно $14,3 млрд того лютого до $6,9 млрд два тижні по тому, після обвалу рубля і закриття російської біржі. Тепер, за оцінкою Forbes, його статки дещо відновилися і сягають $9,2 млрд.
Не лише Абрамович вирішив переписати свої активи на родичів. Багато мільярдерів змогло обійти санкції, передавши трасти і офшорні компаній у власність своїх дружин чи партнерів. А щоб уберегти власні яхти і приватні літаки, вони переправили їх у більш лояльні країни, такі як Туреччина й Арабські Емірати, які не накладали санкції на РФ.
Росія і світ чули одну і ту саму історію: російські мільярдери трохи постраждали від санкцій, але відновили більшість власного капіталу. Дехто у всій цій ситуації навіть побачив для себе вдалу нагоду зміцнити власне становище і прикупити активи, від яких інші хотіли позбутися.
У квітні минулого року нікелевий і банківський магнат Володимир Потанін викупив російський Росбанк у французького Société Générale, який між 2006-м і 2014-м у нього ж і купив той банк за кількома угодами.
За два тижні після того Потанін відхопив собі ще й Тінькофф Банк, один із найбільших приватних банків Росії, у колишнього мільярдера Олега Тінькова за неоголошену суму. Ці покупки він зробив до накладання на нього санкцій Великою Британією у червні і Штатами у грудні.
Це виявилися неабиякі вигідні угоди для нього: власний капітал Потаніна виріс на $6,4 млрд з березня 2022-го до березня 2023 року завдяки цим банкам, що допомогло йому втримати звання другої найбагатшої людини Росії.