Україна вирішила вступити в газову війну з Німеччиною

10 листопада українські власті звинуватили Єврокомісію в порушенні Угоди про асоціацію між нашою країною і Євросоюзом. Причиною обурення стало рішення ЄК дозволити російському газовому монополістові компанії «Газпром» збільшити прокачування газу по газопроводу OPAL (сухопутний, продовження газопроводу «Північний потік», що доставляє газ з Росії в країни Євросоюзу, минаючи транзитні держави).

«Прийняття такого роду рішень без проведення попередніх консультацій з українською стороною є порушенням ст. 274 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яким передбачається взаємний облік сторонами потенціалу і можливостей енергетичної інфраструктури одне одного, а також проведення консультацій та координації своїх дій у сфері забезпечення безпеки поставок енергетичних ресурсів», — заявила заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль на зустрічі з главою представництва ЄС в Україні Хьюгом Мінгареллі.

На думку української сторони, дане рішення ще й суперечить антимонопольному законодавству ЄС. Тепер м'яч на полі ЄС, залишилося дочекатися реакції, яка, втім, може бути дуже неприємною для української сторони.

Що втрачає Україна

Поки скандальне рішення Єврокомісії, яким вона дозволила російському «Газпрому» використовувати 82% потужності газопроводу OPAL, який об'єднує «Північний потік» з газотранспортною системою Центральної і Західної Європи, залишається в силі. Ще до рішення Єврокомісії в НАК «Нафтогаз України» відзначали, що розширення доступу «Газпрому» до потужностей німецького газопроводу на 30% призведе до скорочення транзиту російського газу через Україну на 10-11 млрд куб. м в рік. Голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв вже заявив, що був шокований рішенням Єврокомісії і вважає, що Україна може втратити $425 млн транзитної виручки.

Вкрай незадоволена рішенням європейців і польська енергетична компанія PGNiG, яка має намір оскаржити рішення Єврокомісії в суді.

Чиї інтереси

Використання газопроводу OPAL для транзиту газу, що поставляється по «Північному потоку» в Німеччину та Чехію, частина плану Володимира Путіна до 2020 р. повністю відмовитися від транзиту газу в Європу через нашу країну. Система нових газопроводів в обхід території України та Польщі, зокрема «Північний потік-2», поставить Європу перед непростим вибором. Зробити вибір тим більш складно, що основний бенефіціар проекту — Німеччина.

Зокрема, якщо «Газпром» збільшує прокачування через «Північний потік» і OPAL, то втрачає Україна та Польща, а заробляє Німеччина. І якщо позитивно для «Газпрому» вирішується питання використання OPAL, то наступний крок — це дозвіл на будівництво другої нитки «Північного потоку». «Німеччина стане основним хабом надходження російського природного газу в Європу, що посилить її з точки зору енергетичної безпеки і позбавить переваг і доходів сьогоднішніх транзитерів, які стануть залежними від Німеччини. Віддати перевагу вироблення спільної європейської позиції по газу для Німеччини — означає поступитися власними вигодами, не тільки економічними, але й політичними», — писала російська ділова газета «Ведомости» 20 жовтня поточного року.

Схоже, що німецький істеблішмент не готовий поступатися економічними і політичними вигодами в ім'я ідеї європейської солідарності. І поки не зрозуміло, що Україна зможе протиставити німецькому прагненню заробити.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *