Свій бізнес: з чого починати справу

Стати підприємцем неважко: як оформити ФОП, сьогодні розбереться навіть школяр, а більшість фінансових операцій можна здійснювати зі свого смартфона. Створити річ, яка не закінчиться разом з початковим капіталом і буде надихати вас не один рік, — завдання серйозніше. Важливі поради про те, як почати свій бізнес, інформує Ukr.Media.

Шукайте реальний біль конкретної групи людей

Щоб створити ідею і зрозуміти, чи буде вона затребуваною, вам доведеться на час стати медиком, а саме: знайти, що і у кого болить. Шукайте реальну проблему, вона не повинна бути надто малою — інакше не буде вартувати витрачених на неї ресурсів — і надто рідкою — просто ніде буде шукати клієнтів.

Біль має належати конкретній групі людей: молоді мами, водії, власники ресторанів. Якщо вирішуєте побудувати бізнес на власному болі — у вашому місті немає кафе, куди можна спокійно піти з дітьми; вам складно підібрати спідню білизну по фігурі — перевірте, скільки ще людей турбує така проблема. Вам потрібна досить поширена і дискомфортна ситуація.

Якщо здається, що біль знайдений, спробуйте зрозуміти, чи можна його вилікувати і наскільки це складно. І, нарешті, третє питання, на яке належить відповісти: чи зможете ви доставити вирішення проблеми до конкретного клієнта.

Щоб зрозуміти, наскільки реальний ваш біль і ефективно запропоноване вами рішення, доведеться поспілкуватися з «хворими» — тобто з передбачуваною аудиторією. Інструментів для цього достатньо: «польове» анкетування в кафе та інших громадських місцях; онлайн-опитування. Крім того, є ресурси, на яких можна показати свій проєкт аудиторії і зрозуміти, чи актуальний він і чи хотіли б ним скористатися.

Не витрачайте багато часу на бізнес-план

Про бізнес-план часто кажуть як про чи не найважливішу частину підготовки, але, на жаль, нерідко люди витрачають забагато часу на планування, спробу все прорахувати, і сама ідея, зрештою, буксує у вічних сумнівах і спробах аналізу. Співзасновник успішної британської крафтової пивоварні BrewDog Джеймс Уотт у своїй книзі «Бізнес для панків» рекомендує не морочитися довгостроковим плануванням. Сучасні реалії надто швидко змінюються, щоб можна було передбачати на декілька років вперед. Добре продумана, чітка, яскрава ідея і комерційна хватка допоможуть не збитися з курсу, а от визначати цей курс краще на найближчий час, а не на роки.

Зосередьтеся на невеликій аудиторії

Проблема, яку ви плануєте вирішити, повинна бути досить поширеною, але на початку реалізації вам достатньо зосередитися на конкретній групі людей.

Знайдіть 10-15 осіб, для яких цей біль актуальний, запропонуйте їм рішення. Коли воно сподобається людям, вони напевно запропонують його своїм друзям і знайомим — попри розвиток маркетингових технологій, «сарафанне радіо» залишається найнадійнішим інструментом (але покладатися виключно на нього теж не варто).

Якщо рішення людям не сподобалося — їм не захотілося поділитися або скористатися ще раз, вам потрібно шукати інші «ліки». Ну а якщо у вас не вийшло знайти 10-15 осіб з такою проблемою, варто подумати ще й пошукати нову ідею.

Заощаджуйте

На початку свого бізнес-шляху ви повинні бути дуже скупими. На старті легко наробити помилок і витратити гроші на речі, без яких ваша справа і так виживе. Ставте під сумнів кожну витрату, зважайте, шукайте вигоду скрізь, де тільки можете, і не витрачайте грошей, яких у вас немає.

Засновниця мережі кафе «АндерСон» в одній з лекцій про бізнес рекомендує починати зі своїх грошей, а не сподіватися на інвесторів: так ви напевно будете битися за те, щоб кожна копійка була витрачена ефективно і принесла прибуток.

Не поспішайте делегувати

Якщо бізнес асоціюється у вас з вільним графіком, коротким робочим днем та іншими уявними привілеями керівників компаній — вам варто ще раз подумати, перш ніж відкривати свою справу. Передати частину обов'язків комусь іншому доведеться ще не скоро — це додаткові витрати, до того ж ви ніколи не можете бути впевненими, що найманий працівник виконуватиме роботу з тим же завзяттям і відповідальністю, що і ви.

Навіть після того, як бізнес почне приносити прибуток і вийде у відносно стабільну фазу, занадто покладатися на делегування не варто — ризикуєте віддалитися від справ і не помітити, що інші люди ведуть компанію не за тим курсом, який ви намітили. Хочете, щоб справа була успішною — готуйтеся занурюватися в неї максимально.

Бізнес буде віднімати у вас багато часу, особливо спочатку, тому намагайтеся максимально оптимізувати всі процеси.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *