Україна вже точно уникла дефолту: подробиці

Україна досягла остаточно угоди з кредиторами щодо реструктуризації держборгу на 20 млрд доларів до 2029 року. Власники євробондів України ухвалили рішення майже одноголосно. Це дозволить за три роки заощадити $11,4 млрд на обслуговуванні зовнішніх боргів. Крім того, таким чином Україна вже точно уникла дефолту, яким низка медіа та “експертів” лякала мешканців країни з початку літа-2024.

6993_1f51c1cb0c86f9bbacdf61dccc99877b.jpg (83. Kb)

Відповідну пропозицію Міністерства фінансів схвалили понад 95% власників українських єврооблігацій. Про це заявили прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

“Це рішення дозволить заощадити $11,4 млрд на обслуговуванні боргу в найближчі три роки, що зміцнить наш бюджет і дозволить краще фінансувати оборону. Вітаю команду Мінфіну з цією перемогою і щиро дякую нашим партнерам за незмінну підтримку”, – заявив Шмигаль.

У Мінфіні уточнили, що угоду про реструктуризацію зовнішнього комерційного боргу підтримали України понад 97% власників єврооблігацій. “Майже одноголосний рівень підтримки було досягнуто менш ніж за 5 місяців, що дозволило Україні досягти угоди з кредиторами до закінчення дворічної відстрочки платежів. Угода досягнута в такі короткі терміни завдяки послідовній плідній співпраці з нашими інвесторами та міжнародними партнерами”, – пояснили у відомстві.

У відомстві також поінформували, що тепер процес реструктуризації переходить до фінального етапу – фази розрахунків. Очікується, що проведення розрахунків за угодою відбудеться 30 серпня. Реструктуризація передбачає:

номінальне зниження вартості державного боргу з першого дня дії угоди на 37%, що скорочує обсяг державного боргу України більш ніж на 8,5 млрд дол. США,
Зменшення боргових платежів на 11,4 млрд дол. США протягом періоду дії Програми МВФ (скорочення на понад 90%) і на 22,75 млрд дол. США до 2033 року (скорочення на понад 75%),
збільшення середнього терміну обігу єврооблігацій майже на 4 роки (додатково до двохрічного збільшення терміну обігу у 2022 році).
Принципова угода з кредиторами про реструктуризацію була досягнута 22 липня, коли комітет власників облігацій визнав номінальні збитки у розмірі 37% своїх активів за 13 облігаціями. Тоді повідомлялося, що кредитори відмовилися від претензій на суму $8,67 млрд.

Загалом угода означає, що дефолту в України ні в серпні, ні наступних місяців не буде. Експерти також зазначали: така угода не лише звільнить кошти на нагальні потреби України, а й підвищить її репутацію як позичальника.

Чисто технічно міжнародні рейтингові агенції знизили рейтинг України до “дефолтного” Однак, по суті, це “виробнича необхідність”: Україна формально не обслуговуватиме борг, а отже, це позначиться в рейтингу. Фактично це ні на що не вплине, як не вплинуло під час реструктуризації у 2015 році.

До речі, напередодні голосування Комітету кредиторів Україна тимчасово припинила обслуговування ВВП-варрантів та деяких інших зовнішніх зобов’язань. Зокрема, Кабінет міністрів 27 серпня прийняв постанову, якою зупиняє обслуговування зобов’язань України перед кредиторами.

Текст цієї ухвали офіційно не був опублікований, проте потрапив у розпорядження ЗМІ. Так, постанова зупиняє обслуговування Україною зобов’язань за наступними інструментами :

з 3 вересня – за кредитом перед Cargill Financial Services International, Inc (за даними Мінфіну, станом на 31 липня борг України перед Cargill становив близько 700 млн дол.);
з 9 листопада – за гарантійними зобов’язаннями держави щодо боргу за зеленими облігаціями “Укренерго”, випущеними під заставу держави у 2021 році (на суму близько 830 млн. доларів);
з 31 травня 2025 року – платежів за ВВП-варантами України (інструмент, який Україна випустила у рамках реструктуризації 2015 року).

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *