У Україні заплановано провести перевірку виплат допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Ця перевірка включатиме порівняння інформації, яку реципієнти надали для отримання допомоги, з даними, що надаються Міністерством соціальної політики та іншими джерелами з метою забезпечення правильності та справедливості виплат.
Про це йдеться у проекті наказу розміщеному для обговорення на сайті Федерації профспілок України (ФПУ). “Цю методику розроблено з метою забезпечення єдиного підходу щодо здійснення верифікації допомоги на проживання ВПО”, – йдеться у наказі.
Згідно з проектом перевірка здійснюватиметься шляхом порівняння даних. Для цього використовуються різні бази даних та автоматизовані системи, а передача інформації здійснюється за допомогою спеціальної системи електронної взаємодії. Перевірка включає аналіз щодо правдивості особистих даних та перевірку щодо того чи мають люди право отримувати цю допомогу, відповідно до встановлених умов та правил.
Перевірка правомірності надання виплат
Верифікацію допомоги переселенцям проведуть шляхом порівняння інформації від Міністерства соціальної політики та громадян. Планується перевірити достовірність персональних даних осіб, що отримують допомогу ВПО. Перевірка має на меті встановити:
групу інвалідності відповідно до інформації централізованого банку даних з проблем інвалідності;
факт взяття на облік ВПО, згідно з даними Єдиної інформбази даних про переселенців;
наявність однакових записів з персональними даними громадянина, якому призначена допомога ВПО за різними особовими справами;
факт можливого відбування покарання в місцях позбавлення волі та факт засудження;
наявність житла, знищеного/пошкодженого (до ступеня непридатного для проживання);
наявність задекларованого/зареєстрованого місця проживання громадянина на території тергромад, відомості про які міститься в переліку територій, де тривають бойові дії чи окуповані;
наявність задекларованого чи зареєстрованого місця проживання за адресою житла, що зруйноване/пошкоджене внаслідок бойових дій;
перебування за межами країни понад 30 календарних днів підряд або понад 60 днів сукупно упродовж пів року отримання;
настання упродовж трьох місяців перед зверненням чи під час отримання допомоги переселенцями подій, пов’язаних з:
купівлею транспорту, якому не більше п’яти років;
придбанням на суму у понад 100 тис. грн земельної ділянки чи квартири (будинку);
одноразовою оплатою товарів на суму, що більша 100 тис. грн;
купівлею безготівкової/готівкової іноземної валюти на суму, що більша за 100 тис. грн, згідно з даними банків;
наявність на 1 число місяця, з якого призначена допомога, або на 1 число кожного місяця, коли отримується допомога:
на депозиті коштів, сума яких вища за 100 тис. грн, згідно з даними банків;
наявність у власності житлового приміщення, розташованого на територіях, не включених до переліку територій бойових дій/тимчасової окупації.