Російські БпЛА: Шахеди, Блискавки, Пародії та Оріони – які ворог використовує у тилу та на фронті

Російські БпЛА: «Шахеди», «Блискавки», «Пародії» та «Оріони» – які ворог використовує у тилу та на фронті

Фото: dumka.media

У першому місяці 2025 року Росія встановила своєрідний рекорд – випустила по Україні найбільшу кількість дронів. Чим зараз окупанти тероризують наші міста – у матеріалі Коротко про.

Загалом у січні окупанти запустили понад 2500 безпілотників. Показник влучень становив близько 3% (90 одиниць) від загальної кількості. Статистику навів проєкт Shahed Tracker. За даними проєкту, січень цього року став найактивнішим місяцем війни із застосування цих дронів – 2599, побивши рекорд листопада 2024 року. Середня кількість запусків – 77 безпілотників на добу. Серед застосовуваних агресором БпЛА переважають «Шахеди», «Гербери», «Пародії», «Ланцети», «Оріони», «Орлани» та нові «Блискавки».

Камікадзе «з палиць»

Останні активно використовуються для атак на Харків. Хоча це один із самих незграбних і примітивних дронів. Зроблений він із картону, фанери, пластику, пінопласту та 18-міліметрових алюмінієвих трубок, закріплених скотчем, і з найдешевшим китайським моторчиком. Дрон оснащений системою автопілота з квадрокоптера і не має GPS-модуля, тому управляється оператором виключно вручну. Але за всієї примітивності – це небезпечна зброя. Оскільки “Блискавка” – це відносно невелика ціль, FPV-крило може легко загубитися в небі, і українським кулеметним розрахункам важко її збити.

Росіяни виготовляють безпілотники “Блискавка 1” та “Блискавка 2”, які відрізняються лише кількістю двигунів. У першого – один двигун, у другого – два. Цей тип БпЛА окупанти запускають із спеціальної катапульти.

Як і FPV-дрон, його наводить на ціль та керує ним безпосередньо оператор. Дальність польоту цього безпілотника сягає 40 кілометрів. Він може нести від трьох до п’яти кілограмів вибухівки.

Дрон “Блискавка” зроблений з “палиць”, але все одно небезпечний. Фото: armyinform.com.ua

«Шахеди» стали більшими і небезпечнішими

Російські окупанти продовжують застосовувати безпілотники на кшталт «Шахед», але вже зі збільшеною до 90 кг бойовою частиною та металевими елементами (шрапнель). Керівник офісу президента Андрій Єрмак пояснив, що росіяни використовують такі БпЛА, щоб збільшити кількість жертв серед цивільного населення.

Російський дрон “Гербера” імітує “популярний” у окупантів “Шахед”. Він часто використовується для навантаження української ППО. “Гербера” може нести бойову частину як камікадзе та проводити радіоелектронну розвідку, зокрема для виявлення позицій ППО та фіксації попадань інших ударних дронів.

Завдяки використанню простих матеріалів (фанера, пінопласт) “Гербера” в десятки разів дешевше за «Шахед». Дослідження збитих зразків показали, що росіяни виробляють “Герберу” за китайським прототипом з використанням завезених з Китаю іноземних компонентів.

А БпЛА “Пародія” – це якісніший аналог пінопластової “Гербери”. Виглядати на екранах українських радіолокаційних станцій (РЛС) як набагато більший за розмірами “Шахед” йому дозволяє «лінза Люнеберга». Це куля, яка частково покрита фольгою та відбиває радіолокаційне випромінювання з великим посиленням.

Вся електроніка в обох виробах загалом схожа, і використовуються комплектуючі, що доступні на цивільному ринку. Наприклад, у “Гербери” вся електроніка коштує не більше 100-200 доларів, а найдорожчим компонентом дрона є його двигун. Такі “Пародії” та “Гербери” у масовому запуску безпілотників можуть становити до 50%.

“Гербера” зовні нагадує “Шахед”, тільки зроблений з пінопласту. Фото: mil.in.ua

На фронті атакують “Ланцети”

Також російські окупанти почали застосовувати на фронті нову версію дронів-камікадзе “Ланцет”, що долають протикумулятивні перешкоди та антидронові сітки. У атакуючому дроні спрацьовує заряд, не долетівши до броні. Таким чином, сформований вибухом кумулятивний заряд долітає решту відстані і вражає ціль. Новий метод дозволяє обійти антидронові сітки, чого старі «Ланцети» робити не могли.

«Ланцети» – один із найефективніших інструментів російських окупантів на лінії фронту: ворог використовує ці дрони для пошкодження/знищення великих цілей на кшталт артилерійських систем та засобів ППО. Випускається у важкій (12 кг, “Ланцет-3”) та легкій (5 кг, “Ланцет-1”) версіях. Збити цей БпЛА, після того як за наведенням “Орлана” або іншого розвіддрона він уже спрямований на ціль, дуже складно.

“Ланцети” навчилися скидати заряд ще до підльоту до цілі. Фото: armyinform.com.ua

«Вбивці Байрактарів» – не вийшло

Дрон “Оріон” належить до класу середньовисотних безпілотників великої тривалості польоту. Його бортове обладнання призначене для візуальної, радіолокаційної чи радіотехнічної розвідки з можливістю тривалого патрулювання у необхідному районі.

Одним із головних епітетів російської пропаганди стосовно “Оріона” було – “вбивця Bayraktar TB2”. Але експерти не погоджуються з цим. Наприклад, у Bayraktar TB2 більша на 700 метрів максимальна висота польоту, а час у повітрі довший на три години. У сучасній версії турецького дрону – дальність зв’язку 300 км без будь-яких ретрансляторів. Крім того, у Bayraktar TB2 зазначена можливість передачі керування від однієї станції до іншої. У “Оріона” така можливість не вказувалася.

А головне – “Оріон” більший за розміром: 8 метрів за довжиною, 16,3 метра за розмахом крила. Bayraktar TB2: довжина – 6,5 метра, розмах крила 12 метрів. Тобто зафіксувати “Оріон” легше, а для техніки такого класу – це “смертний вирок”, тому що саме непомітність є єдиною гарантією і безпеки, і успішного виконання завдання.

У небі «Оріон» мав стати конкурентом «Байрактара», але все ж таки програє «турку» за можливостями. Фото: wikipedia.org

«Очі російської артилерії»

БпЛА «Орлан-10» – це російський багатофункціональний безпілотний комплекс, призначений для ведення спостереження за протяжними та локальними об’єктами у важкодоступній місцевості. Його називають «очима російської артилерії». Вони інтегруються з важкими артилерійськими установками та можуть коригувати їхній вогонь у реальному часі. Також здійснюють лазерне підсвічування для російських керованих снарядів.

Комплекс складається з кількох дронів та базової станції (робочі місця операторів, обладнання радіоканалів управління та передачі даних, обладнання для техобслуговування та бензогенератор). Один пункт управління “Орлан-10” має можливість здійснювати виконання завдання не більше ніж чотирма літальними апаратами. Дрон може нести на борту тепловізор, фотокамеру, гіростабілізовану відеокамеру, радіопередавач, ретранслятор і т.д. Найчастіше використовується для відео- та фотозйомки. Дрон обладнаний 12 камерами високої роздільної здатності, щоб створювати якісні 3D-карти. Може працювати як ретранслятор. Ціна комплексу “Орлан-10”, за різними даними, становить 80-120 тис. доларів.

Розвідник «Орлан» сам не стріляє і не вибухає, але неприємностей від нього багато. Фото: mil.in.ua

Источник: kp.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *