Як Росію розкуркулюють: конфіскують будинки, стадіони та розкішні яхти

Як Росію розкуркулюють: конфіскують будинки, стадіони та… розкішні яхти

Фото: wikipedia.org

Повномасштабне військове вторгнення Росії завдало Україні багато горя, у тому числі й величезних фінансових збитків. Через рік після початку вторгнення вони оцінювалися щонайменше у 700 млрд доларів, зараз ця цифра, безумовно, більша. Відшкодовувати збитки і відновлювати нашу країну після перемоги буде насамперед Росія – як шляхом репарацій, так і конфіскованими/арештованими активами та майном, яке російські олігархи вважають за краще тримати в таких нелюбимих владою РФ країнах «недружнього Заходу». Тільки країни Євросоюзу заморозили активів на суму близько 70 млрд доларів, у Великій Британії – на 20 млрд, у Швейцарії – на 28 млрд доларів…

Крім грошей, багатих росіян позбавляють вілл та яхт, літаків та вертольотів, бізнесу та квартир. KP.UA дізнавалася, кого і як із росіян «розкулачили» за кордоном.

Італія: Соловйов та мільярдери залишилися без вілл і яхт

Ще у березні минулого року своє іноземне майно втратили кілька кремлівських пропагандистів та олігархів.

Так, була конфіскована вілла на озері Комо, що належала пропагандисту Соловйову. Потім – одна із вілл російського олігарха-мільярдера Алішера Усманова на середземноморському острові Сардинія. В італійському порту Імперія були конфісковані яхти найбагатших людей Росії – Олексія Мордашова (власник «Сєвєрсталі» та турагентства TUI AG) та Геннадія Тимченка (особистого друга Путіна та власника Volga Group). За підрахунками журналу Forbes, статки Мордашова оцінювали в 29,1 млрд доларів до введення санкцій, а його 65-метрова яхта «Леді М» коштувала 65 млн євро. Яхта Тимченка «Лєна» – близько 50 млн євро.

Вілла Соловйова на озері Комо в Італії. Фото: Navalny.com

Німеччина: у російського комуніста відібрали три німецькі квартири

Червень минулого року залишив без нерухомості в Німеччині депутата Державної думи Росії та його дружину. У Мюнхені було конфісковано три квартири та банківський рахунок, куди щомісяця перераховувалася орендна плата у розмірі близько 3500 євро. Ім’я депутата прокуратура Мюнхена не назвала, але місцевим ЗМІ вдалося дізнатися, що йдеться про депутата із фракції комуністів.

Німецька прокуратура розцінила отримання доходів від оренди як порушення введених владою ФРН санкцій щодо цього депутата. І оскільки депутат продовжував отримувати прибуток від майна, квартири не заарештували як забезпечувальний захід, а конфіскували. Орендарі зможуть продовжити жити у квартирах. Але орендну плату депутат та його дружина отримувати більше не будуть: натомість мешканці перераховуватимуть кошти на зберігання до окружного суду Мюнхена.

Також поліція Німеччини конфіскувала 30 картин, які належать Усманову. Колекція оцінюється у 5 мільйонів євро, до неї входять роботи відомих художників, зокрема Марка Шагала. Роботи експонувалися на яхті Усманова Dilbar вартістю 600 млн доларів до 2021 року.

65-метрова яхта «Леді М» Олексія Мордашова коштувала 65 млн. євро. Фото: twitter.com/FerdiGiugliano

Польща: повернули нежитловий будинок, санаторій та школу

Через кілька днів після вторгнення РФ в Україну влада Польщі заявила про те, що Росія незаконно володіє нерухомістю в їхній країні, і розпочала процедуру вилучення будівель. Це дві будівлі у Варшаві на вулиці Собеського, 100 (закритий житловий комплекс для працівників посольства, що нині порожній), а також школа на вулиці Келецькій, 45 (школа при посольстві РФ у Польщі).

До кінця минулого року Польська служба охорони лісів взяла контроль за санаторієм «Скуб’янка» під Варшавою, на Зегжинському водосховищі, який російське посольство орендувало у Польщі з 1980-х років. Після огляду будівлі з’ясувалося, що незадоволені росіяни, що виїжджали, практично знищили інтер’єр бази відпочинку, вирвавши навіть проводку зі стін.

Формально підставою для конфіскації бази став розрив договору оренди бази (у квітні 2022 року) через велику заборгованість (12 тисяч злотих, або 2700 євро) та військове вторгнення в Україну.

Представники Польської служби охорони лісів довго не могли отримати доступ до приміщення, хоча неодноразово вимагали від “відпочиваючих” залишити базу. Після відходу росіян та швидкого ремонту міністр оборони Польщі Маріуш Блащак вручив ключі від санаторію командуванню Сил територіальної оборони Польщі. Тепер тут розквартирують польських військовослужбовців на час навчань.

Школу у Варшаві, конфісковану біля посольства РФ, довго не могли відібрати у минулого орендаря. Фото: mig.com.ua

Фінляндія: росіяни не заплатили за льодову арену

У серпні цього року влада Гельсінкі заявила, що може конфіскувати одну з найбільших спортивних арен в країні – «Гельсінкі Арена», яка належить російським олігархам. Причиною можливої ​​конфіскації назвали несвоєчасну оплату оренди землі та податку на нерухомість.

Відомо, що генеральними власниками льодової арени є російські олігархи Геннадій Тимченко та Роман Ротенберг, внесені до списку санкцій. Мер Гельсінкі Юхан Вартіайнен заявив, що місто сподівається на те, що російські власники добровільно продадуть свої частки.

Фінське управління з відшкодування боргів конфіскувало також близько 1000 вагонів товарних поїздів зі списку майна російських олігархів на загальну суму 20 млн євро. А також вилучило великі партії цінної сировини – зокрема з порту Коккола, де знаходився вантаж руди вартістю 40 млн євро.

«Гельсінкі арена» поки що належить російським олігархам, але влада Фінляндії налаштована змінити ситуацію. Фото: wikipedia.org

А де ж гроші?

Механізми конфіскації російських активів у світі поки що відпрацьовуються: країни не мають сучасного досвіду вилучення коштів із заморожених рахунків у банках та продажу конфіскованих яхт та будинків. У Фонді ліквідації наслідків збройної агресії РФ (в Україні. – Авт.), куди мають, за ідеєю, стікатися ці багатомільярдні потоки, лежить трохи більше 60 млрд грн, і то більше половини з них – це кошти від прибутку НБУ, а частина, що залишається, – кошти, отримані від примусового вилучення активів держави-агресора в Україні.

До літа цього року завдяки санкціям було конфісковано майже 1000 об’єктів права власності, але жоден поки не продали, відповідно – до Фонду нічого не надійшло.

Юристи Євросоюзу працюють над змінами до єврозаконодавства, які дозволять не порушувати під час продажу конфіскованого майна такі чутливі для Європи опції, як «права людини» та «недоторканність приватної власності». Також існує ризик того, що країни не зберігатимуть свої золото та валюту в інших державах, де їх можна так легко конфіскувати.

Найпростіше рішення – це заморожування активів на багато років. Це призведе до збитковості їхніх власників та їх швидкого приходу до компромісу: розморожування активів замість відшкодування збитків Україні в обумовлених розмірах.

Ціна яхти Геннадія Тимченка «Лєна» – близько 50 млн євро. Фото: minfin.com.ua

А як у нас?

Україна: квартири дизайнера Лебедєва, вертоліт та яхти Медведчука

Два місяці тому Кабмін України передав майнові права російського дизайнера та за сумісництвом пропагандиста Артемія Лебедєва до управління Фонду держмайна України. Активи було передано у дохід держави ще у липні рішенням Вищого антикорупційного суду України за позовом Міністерства юстиції.

Йдеться про дві квартири площею 138,5 м² на Ярославовому Валу та 193,2 м² на вулиці Саксаганського у Києві. Вилучені квартири будуть здані в оренду або продані, а отримані кошти підуть до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

Влітку минулого року заступник міністра внутрішніх справ України Євген Єнін розповів про спецоперацію щодо відчуження майна екснардепа Віктора Медведчука. Було конфісковано легкий вертоліт та реактивний літак бізнес-класу, заарештовано цінні папери. Земельну ділянку, оформлену на дружину Медведчука Оксану Марченко, передали агентству АРМА.

При цьому в агентстві вже була вилучена 92-метрова яхта родини Медведчука Royal Romance, яка оцінюється в 200 млн доларів. Судно знаходиться в Хорватії, але кілька днів тому з’явилася можливість продажу на платформі Prozorro.

Источник: kp.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *