13 збитих літаків за 11 днів: Наскільки ще вистачить у Росії машин та пілотів

13 збитих літаків за 11 днів. На скільки ще вистачить у Росії машин та пілотів

Фото: ukrinform.ua

У лютому українські ВПС відзначилися дуже ефективним знищенням російських літаків. 13 літаків за 11 днів, серед яких дюжина найкращих винищувачів-бомбардувальників російських ВПС Су-34 та Су-35, а також рідкісний літак далекого радіолокаційного виявлення А-50. Як це може загалом вплинути на подальший хід війни, розбирався журналіст Коротко про.

Допомогли «сліпі зони»

Видання Forbes передбачає, що успіх Збройних сил України у збиванні російських літаків пов’язаний з використанням цінних ракет до Patriot і NASAMS, а також “сліпих зон” росіян після втрати ними третини літаків далекого радіолокаційного виявлення А-50.

Аналітики видання припускають, що українські військово-повітряні сили виділили частину установок Patriot мобільним групам ППО, які швидко пересуваються поблизу лінії фронту, влаштовуючи засідки на російські літаки з ракетами PAC-2 дальністю 90 миль (145 км), а потім швидко передислокуються, щоб уникнути контратаки.

Активність російських штурмових вильотів на фронті дає українським протиповітряним захисникам більше цілей, тому вони збивають більше російських літаків.

Колись російські ВПС мали 9 літаків-радіолокаторів А-50, організованих у три “орбіти” по три літаки на півдні, сході і півночі, щоб розширити сенсорне покриття по всій території України. Пошкодивши один А-50 ударом безпілотника минулого року і збивши ще два А-50 цього року, українці ліквідували третину сенсорного покриття і створили “сліпі зони”, де російським пілотам важко виявити ракети, що наближаються.

Українські ЗС, очевидно, прагнуть використовувати останні ракети Patriot і NASAMS, щоб виснажити російські військово-повітряні сили та запобігти майбутнім масованим бомбардуванням. Водночас російські ВПС мають на меті розбомбити більше українських гарнізонів та допомогти російським сухопутним військам закріпитися, перш ніж ескадрильї літаків Су будуть виснажені через нестачу літаків та досвідчених екіпажів.

Втрата кожного такого літака для росіян тяжка. Росія продовжує виробляти винищувачі-бомбардувальники Су-34, але в невеликій кількості через західні санкції. А підготувати екіпажі для таких машин значно складніше. Втрата росіянами такої кількості бортів призвела до істотного зниження активності авіації, а саме із Су-34 росіяни скидають керовані авіаційні бомби та випускають ракети типу Х-59.

Авіаційні «м’ясні штурми» стали неефективними

Окупанти використовували Су-34 для завдання ударів керованими авіабомбами (КАБами), а винищувачі Су-35 здійснюють прикриття під час таких операцій. Особливо активно ворожі винищувачі-бомбардувальники виконують завдання на Авдіївському напрямі.

Коли противник розуміє, що його можуть дістати, “вже так нахабно себе не веде і літає менше”, каже речник Повітряних сил Юрій Ігнат. Працюючи в умовах, коли будь-якої миті літак може бути знищений, пілот значно більше зосереджений на тому, щоб врятуватися, а не на виконанні завдання. А це суттєво знижує ефективність.

«За таких втрат бойової та спеціальної авіації росіяни мали б замислитися, принаймні на якийсь час припинити “авіаційні м’ясні штурми”. Що ж, працюємо далі…» – повідомив командувач Повітряних сил України Микола Олещук.

Як йдеться в аналітичній довідці Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), російські Військово-космічні сили (ВКС) не змогли завоювати контроль неба, незважаючи на свою перевагу в чисельності над Повітряними силами ЗСУ, оскільки були неефективними. “Між ворогами залишається паритет у повітрі, а не перевага у повітрі, і це ситуація, яку Україна має підтримувати”, – йдеться у довідці.

У «лідерах» Су-34. Їх у лютому агресор втратив 10 бортів. Вартість одного – 50 млн. доларів. Фото:wikinedia.org

Чи допомагають болгарські С-300?

Авіаційний експерт Валерій Романенко, оцінюючи ситуацію, припускає, що Україна знайшла якусь дієву зброю – «сюрприз» – проти російської авіації. І це має вплинути на активність росіян, вона має зменшитись.

– Зараз ми запускаємо багато ракет по російських літаках. Це означає, що в нас стало якось краще із ракетами для ППО. Але все одно це не Patriot, їх ракети дуже дорогі, і їх у нас не так вже й багато. І тому ми можемо збивати цими комплексами російські літаки тільки безпомилково – коли вони повністю потрапляють в зону поразки Patriot, відстань до 160 кілометрів, – говорить експерт. Але здебільшого, за його словами, працюють, найімовірніше, ще радянські комплекси С-300. Болгари дали нам цей боєзапас під такі завдання.

– Взагалі після таких втрат росіяни повинні були замислитися про свої втрати, які непоправні. За логікою, вони мають скоротити кількість нальотів. Але їм у Москві можуть «накрутити хвости» і сказати – штурмуйте далі. «Російська душа» – темрява, і там доцільністю навіть не пахне, – пояснює Валерій Романенко.

“Сушок” залишилося не так і багато

Частина бойових втрат РФ була компенсована новими постачаннями. Так, російська промисловість передала армії не менше шести Су-34 у 2023 році. Також у 2023 році ВКС РФ отримав не менше десяти багатоцільових винищувачів Су-35, а також два Су-30. Були ще постачання винищувачів-штурмовиків п’ятого покоління Су-57 (українські ППО їх поки що не збивали).

Відкриті джерела стверджують, що на початок 2024 року у ВПС Росії було 99 винищувачів Су-35 та близько 110 винищувачів-бомбардувальників Су-34. При цьому точну кількість назвати не може ніхто, бо не виключено, що росіяни завищують цю цифру. А ось в оцінці можливостей виробництва таких машин за рік експерти одностайні. ВПК РФ здатний “здавати” до ВПС від 6 до 8 літаків кожного типу на рік.

З урахуванням таких можливостей виходить, що українські ППО лише за лютий 2024 року “приземлили” практично річний план ворога.

ХРОНІКА РОБОТИ ППО УКРАЇНИ У ЛЮТОМУ

  • 17 лютого – два винищувачі-бомбардувальники Су-34 і один винищувач Су-35
  • 18 лютого – Су-34
  • 19 лютого – Су-34 і винищувач Су-35С
  • 21 лютого – Су-34
  • 23 лютого – літак ДЛРВ А-50
  • 27 лютого – два Су-34
  • 29 лютого – три Су-34

Источник: kp.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *