CEO програмістської школи GoIT до війни мріяв про $10 млн інвестицій, але змушений розвивати бізнес «на свої». Як компанія під час кризи в глобальному IT намацала шлях для розвитку в Європі, Азії та Латинській Америці
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
«У нас був вибір: попрощатися з командою або з компанією», – згадує співзасновник та CEO дев’ятирічної школи програмування GoIT Антон Чорний, 31, березень 2022-го. Бізнес в Україні завмер, студентам було не до навчання, а чотирьом десяткам менеджерів із продажів, які не знали англійської, треба було знайти роботу. Чорний обрав третій варіант і спробував продавати курси в Астані.
В теорії, відносно близький Казахстан, де вивчення російської мови в школах почали згортати лише на тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну, міг бути вдалою ідеєю. На практиці експансію згорнули за три місяці – GoIT ледве вдалося набрати єдину групу студентів.
Попри це воєнний 2022-й став одним із найкращих в історії компанії. У 2021-му GoIT отримала 140 млн грн виторгу, у 2022-му, за оцінкою Forbes, він підскочив до 200–400 млн грн. «З початку 2023 року ми заробили трошки більше грошей, ніж за весь попередній рік», – каже Чорний, відмовляючись озвучити конкретні цифри. Як так вийшло?
Як та за рахунок чого зростає GoIT
У перший рік великої війни школу Чорного врятував шалений попит на світчерство – українці ринулися опановувати нові професії в ІТ. Уряд навіть запустив під цей тренд державну програму IT Generation. Плани перевчити десятки тисяч слухачів поки що гальмує ринкова реальність – через кризу попит на молодих спеціалістів драматично впав.
GoIT теж брала участь в IT Generation. Проте Чорний урок засвоїв і взяв курс на прискорену експансію. На серпень 2023-го школа отримує до 40% виторгу не в Україні. План до кінця року наростити міжнародні доходи щонайменше до 50%.
«Українська частина бізнесу зменшуватиметься протягом наступних пʼяти років», – каже Чорний. Перші спроби працювати за кордоном він зробив у 2021-му – протягом року школу запустили в Польщі, Колумбії та Мексиці.
У жовтні 2022-го – стартували в Румунії, у лютому 2023-го на Філіппінах. Наразі на міжнародних локаціях працює до 40% команди.