Українське ІТ не здатне забезпечити роботою переважну кількість новачків. Причина – зменшення замовлень. Як обвалився найм тих, хто хотів увійти в IT і чому не варто сподіватися на кардинальні зміни у 2024-му
Друга за розміром IT-компанія EPAM Systems за неповний 2023 рік найняла 419 новачків, свідчать дані надані компанією. У 2021 році вдесятеро більше – 4050 людей. У людях це найбільший показник серед топ-десяти IT-компаній. Ця цифра враховує джунів – фахівців з досвідом роботи до одного року, та трейні – стажери та випускники вишів.
Сервісні гіганти традиційно були найбільшими роботодавцями для новачків. «Кількість відкритих позицій на проєктах для джунів практично не зростає», – каже керівник освітніх програм EPAM University Денис Гриньов.
Найбільша IT-компанія SoftServe найняла у 2023-му утричі менше малодосвідчених айтівців у порівнянні з 2022-м, – 475 людей. Дані за 2021 рік компанія відмовилася надавати, мовляв, порівнювати з неповним 2023 роком поки що не репрезентативно. «Два-три роки тому ми обіцяли абітурієнту красиве майбутнє, а через війну не можемо цього забезпечити», – сказав співзасновник та член Ради директорів SoftServe Тарас Кицмей на Forbes Tech наприкінці листопада 2023-го.
Серед причин обвалу найму – мала кількість проєктів з закордону та глобальна рецесія, пояснює директорка з рекрутингу GlobalLogic Юлія Шмуля. «Іноземні замовники оцінюють потенційні ризики та вважають за краще відкласти реалізацію проєктів в Україні», – додає Шмуля. Прогноз на 2024 рік – невтішний.
Forbes oпитав представників топових українських IT-компаній щодо динаміки найму спеціалістів рівня junior та trainee.
Топ спеціальностей для IT-джунів
Кількість вакансій для новачків в IT у жовтні 2023-го зменшилася у чотири рази порівняно з аналогічним періодом 2021-го, свідчать дані рекрутингового сервісу Djinni. Натомість кількість кандидатів – зросла втричі. «До повномасштабного вторгнення найм фахівців-початківців був більш активним», – визнає директорка з рекрутингу Ciklum Анна Халімон.
Розрив між попитом та пропозицією кратно збільшує конкуренцію. На найпопулярніший напрям для малодосвідчених фахівців у Ciklum – Support – за вакансію змагаються 30 кандидатів. Протягом поточного року компанія найняла 14 джунів на цю спеціальність. Місячна зарплата для менеджерів із підтримки клієнтів – близько $800, додає Халімон.
Genesis, Ciklum та GlobalLogic наймають джунів на спеціальності дизайн, маркетинг та Content Engineering. EPAM, SoftServe та Intellias компанії більше наймають на технічні спеціальності.
На які спеціальності українські ІТ-компанії найчастіше наймають фахівців рівня junior.
Чому так мало наймають джунів? Основна причина – скорочення кількості проєктів від іноземних замовників. За три квартали 2023 року сукупна експортна виручка ІТ-послуг зменшилася на 8,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року – до $5 млрд. Обсяг ІТ-експорту у вересні – найнижчий за усі попередні місяці 2023 року, свідчать дані Нацбанку.
«Ми звикли, що IT-індустрія зростає на 20–30% і більше рік до року, – говорила Forbes керівниця та HR-директорка «Luxoft Україна» Олена Самборська. – Цей рік складніший, бо наші клієнти оцінюють власні ризики як достатньо великі, а контракти зазвичай річні».
Проєкти закінчуються, а нові не приходять, розповідав в інтервʼю Forbes віцепрезидент зі стратегічних ініціатив GlobalLogic Андрій Яворський у серпні 2023-го. На поточні замовлення потрібні більш кваліфіковані спеціалісти, говорить Шмуля. «Найбільший попит на middle+ фахівців, при чому нішевих технологій – цих компетенцій та досвіду не мають айтівці на старті карʼєри», – додає вона.
Інші причини – скорочення глобального ринку праці та світова рецесія. Майже половину замовлень українські компанії отримують від США. «Ринок віддзеркалює геополітичну ситуацію, і ми всі маємо надію на швидке відновлення одразу за стабілізацією всіх зовнішніх факторів», – каже Шмуля.
Найм трейні та джунів – це інвестиція в майбутнє, каже Senior Talent Operations Manager у SoftServe Олександра Толох. «А будь-які інвестиції відбуваються в сприятливий час», – додає вона. Коли чекати на відскок?
Чи варто очікувати ріст найму джунів
«Наразі запит на залучення спеціалістів рівня джуніор – не високий і скоріш за все залишатиметься таким і наступного року», – каже Гриньов. Попри невтішні прогнози, у планах EPAM на 2024-ий – залучити до роботи вдвічі більше молодих спеціалістів, додає він. Водночас в Infopulse – джунів залучатимуть до специфічних напрямків, де спостерігається дефіцит кадрів, каже голова HR-аналітики компанії Валерій Бойко, не уточнюючи, про які напрямки йдеться.
У продуктових компаній справи краще. Найменше серед опитаних компаній найм джунів просів у стартап-фабрики Genesis, виторг якої за 2022 рік Forbes оцінює у 7,5-8 млрд грн. У 2024-му компанія планує не зменшувати оберти. «Вийняток – якщо це суперечитиме стратегіям розвитку бізнесів», – каже People Operations Director Марія Панченко.
Головна мета SoftServe зараз та на 2024-ий – продовжувати заводити клієнтів в Україну та наймати саме тут, каже Толох з SoftServe. Серед вакансій у 2024-му будуть пропозиції для спеціалістів різних рівнів. «Конкретних кількісних планів щодо вакансій не маємо, але будемо швидко реагувати на потреби бізнесу чи замовників», – наголосила Толох.