З моменту оновлення Dencun, яке знизило комісії в L2-рішеннях, протокол Base від Coinbase різко збільшив кількість користувачів, транзакцій і TVL. Більшу частину активності займають мем-коїни, при цьому одна монета з шести є скамом. Про це йдеться у звіті Cointelegraph Magazine.
Дослідники зібрали «профілі» запущених у період з 19 по 25 березня 1000 токенів. Загалом на Base існує близько 380 000 активів формату ERC-20.
Монети проаналізували автоаудиторами на платформі аналітики DEXTools для визначення їхньої безпеки. Інструмент вивчав заблоковану ліквідність, перевірені контракти та відсутність «приманок».
Результати дослідження токенів на Base. Джерело: Cointelegraph.
У 90,8% токенів виявили щонайменше один пролом у безпеці, у 90,5% не було заблокованого пулу ліквідності (LP). Ще 23,2% не мали верифікованого контракту.
12,1% являли собою «активи-приманки», які можна купити, але не можна продати через обмеження смартконтракту.
Хоча дані вказують на потенційну незаконну діяльність, вони також відображають недостатню обізнаність творців мем-коїнів щодо процедур безпеки, особливо якщо вони запустили токен заради жарту, йдеться в дослідженні.
«Цей сценарій підкреслює проблеми проєктів, які можуть не мати ресурсів для найму експертів з безпеки або проведення незалежної оцінки своїх смартконтрактів», – зазначив операційний директор фірми з безпеки Halborn Девід Швед.
Відверте шахрайство
Згідно з аналізом, 16,9% проєктів підозрюють у злочинних намірах через завищені комісії за продаж або свідомо шахрайські смартконтракти.
Можливі «приманки» виявлено у 121 активі, у 48 монет комісійні збори досягали 100%, що практично не відрізняється від прямої крадіжки.
«Шахрайство з мем-коїнами може набувати різних форм, і автоматизовані аудитори мають шанс неправильно маркувати токени або навіть не брати до уваги деякі винахідливі схеми», – зазначили в Cointelegraph.
Найпоширенішу вразливість серед 1000 проаналізованих проєктів виявлено в їхньому LP. 90,5% проєктів не зафіксували свою ліквідність, що робить їх схильними до збоїв і потенційно схильними до rug pull.
«Прямий захід протидії ризикам зникнення [розробників] – блокування командами своїх пулів ліквідності. Ця дія є гарантією того, що вони не отримають і не зможуть отримати доступ до активів. Іноді у цих обіцянок є термін придатності», – йдеться в дослідженні.
Однак відсутність лока на ліквідність не завжди свідчить про шахрайські наміри. Серед 905 проєктів без блокування 675 мали перевірені контракти.
Реальна користь
За даними постачальника торгових даних Birdeye, за тиждень до 25 березня з’явилося близько 1300 нових токенів на Base. За наступні сім днів їхня кількість зросла до 4000.
Протягом цього періоду тижневий показник у мережі Solana становив близько 19 000 монет. Виходячи з отриманої інформації, дослідники помітили перехід мем-трейдерів на децентралізовані біржі (DEX) Base.
З 25 березня по 2 квітня обсяги торгів на DEX Solana значно впали, причому п’ятірка найбільших платформ в екосистемі зафіксувала спад на 20-60%.
Торгові обсяги на DEX Solana і Base. Джерело: Cointelegraph.
Паралельно чотири з п’яти децентралізованих бірж на Base продемонстрували зростання. Обсяг торгів лідируючої Uniswap збільшився 147%, до $405,09 млн.
Раніше деякі галузеві експерти розкритикували бум мем-коїнів, побоюючись вибуху бульбашки. Засновник і CEO CryptoQuant Кі Юн Джу заявив, що подібні проєкти шкодять криптоіндустрії. Він порівняв ситуацію з ICO-манією 2018 року, внаслідок якої більшість інвесторів втратили вкладені кошти.
Глава відділу досліджень Messari Мартьє Бас, навпаки, вважає, що мем-токени виконують важливу роль, залучаючи в криптовалюти нових користувачів. Користь в активах для галузі також розглянули екс-CEO BitMEX Артур Хейєс і макроінвестор Рауль Пал.
Нагадаємо, 3 квітня команда мем-коїна URF зникла з 2400 SOL (~$450 000), зібраними під час пресейлу монети.