- Greenpeace випустила звіт, у якому закликала великі компанії з Волл-стріт, що підтримують біткоїн, взяти відповідальність за забруднення навколишнього середовища.
- Організація викрила деяких фінансових гравців у лицемірстві та помилкових «зелених» ініціативах.
- Екозахисники порівняли індустрію майнінгу з тютюновою і паливною промисловістю.
Гіганти Волл-стріт на кшталт BlackRock і Vanguard сприяють екологічній шкоді, яку завдає майнінг першої криптовалюти. Про це заявили в американському підрозділі Greenpeace.
У звіті «Фінансування біткоїн-забруднення: як великі організації підтримують нову кліматичну загрозу» зазначено, що компанії мають узяти на себе відповідальність за підтримку індустрії з високим рівнем викидів вуглецю.
На думку авторів документа, великі гравці виступають за видобуток біткоїна, створюючи економічні стимули, тим самим зберігаючи екологічну загрозу.
Серед найбільш значущих «спонсорів забруднення» Greenpeace назвала Trinity Capital, Stone Ridge Holdings, BlackRock, Vanguard і MassMutual. Згідно зі звітом, у 2022 році на їхню частку припало понад 1,7 млн тонн вуглекислого газу (CO2), що еквівалентно викидам 335 000 американських домогосподарств.
В організації вважають, що майнінг перетворився на серйозну комерційну галузь, де необхідний доступ до значного капіталу для будівництва об’єктів і купівлі обладнання. Тому фірми з видобутку криптовалют покладаються на підтримку з боку банків і керівників активами, а Волл-стріт «прислухається до цих позивів».
«Банки та керуючі компанії зобов’язані розкривати ризики для акціонерів і клієнтів, яким наразі бракує важливої інформації про кліматичну загрозу, пов’язану з біткоїном», — зазначили екоактивісти.
Подвійні стандарти
Відсутність екологічних норм «дає змогу компаніям, що займаються майнінгом, уникати відповідальності та приховувати масштаби кліматичної проблеми», стверджують у Greenpeace.
В організації назвали «лицемірством» той факт, що банки ставлять на перше місце екологічний порядок денний, але також інвестують або фінансують індустрію біткоїна.
Greenpeace наголосила, що BlackRock є учасником ініціативи Net Zero Asset Managers, яка містить зобов’язання підтримувати нульові викиди до 2050 року відповідно до зусиль з боротьби з глобальним потеплінням.
Екозахисники також звинуватили компанії з Волл-стріт у фінансуванні «нової золотої лихоманки», яка призвела до будівництва безлічі об’єктів із видобутку біткоїна.
У звіті згадується об’єкт Riot Platforms у Техасі. За оцінками Greenpeace, підприємство виробляє найбільші викиди вуглекислого газу. На його частку припадає близько 526 000 тонн CO2.
Гірше за сигарети та нафту
Безпосередніх учасників біткоїн-індустрії організація звинуватила в неправдивих «зелених» заявах, щодо впливу майнінгу на довкілля. У Greenpeace вважають, що компанії просувають поновлювані джерела енергії, але на ділі рідко їх використовують.
Автори звіту порівняли майнінгову галузь із «комбінацією тютюнової та паливної промисловості». За їхніми словами, провідні гравці сегмента публікують дослідження, що «вводять в оману, в хижацьких наукових журналах у спробі намалювати зелений образ».
У багатьох статтях стверджується, що енергоємний майнінг корисний для екології, оскільки стимулює купівлю застарілої відновлюваної енергії та забезпечує стабільність електромереж. Однак Greenpeace вважає ці ідеї «спекулятивними, спірними або помилковими».
Деякі майнери штучно скорочують свій вуглецевий слід, купуючи кредити на відновлювану енергію (REC). Таким чином, вони звітують про ширше використання поновлюваних джерел енергії та демонструють у документах низькі викиди вуглекислого газу.
Екоактивісти заявили, що REC-інструменти «свідомо не регулюються» і часто не приносять користі в контексті захисту навколишнього середовища.
У Greenpeace переконані, що регулювання й оподаткування необхідно використовувати для «усунення величезних апетитів до енергії» у біткоїн-майнерів. Тому США необхідна політика, яка «змусить компанії платити за екологічні, соціальні та економічні витрати своєї діяльності», йдеться у звіті.
Організація схвалила спроби адміністрації президента Джо Байдена ввести 30% податок на видобуток цифрових активів. Її представники вважають, що збори можуть «стимулювати майнерів до очищення своєї діяльності».
У березні 2022 року екозахисники ініціювали кампанію «Змінюйте код, а не клімат» у співпраці з іншими групами та співзасновником Ripple Крісом Ларсеном. Їхня основна мета — домогтися переведення цифрового золота з алгоритму Proof-of-Work на Proof-of-Stake.
Навесні 2023 року Greenpeace представила талісман, який уособлює «небезпечні обсяги забруднення», викликані майнінгом першої криптовалюти.
Пізніше творець зображення художник Бенджамін фон Вонг заявив, що його робота «ніколи не призначалася для боротьби з біткоїном».
Нагадаємо, у січні 2024 року Greenpeace розкритикувала рішення Комісії з цінних паперів і бірж США щодо спотових біткоїн-ETF.