Microsoft анонсувала свій перший чіп для квантових обчислень – Majorana 1. Компанія «створила абсолютно новий стан матерії» – топологічний.
У новому чипі використовується «перший у світі топологічний провідник» – проривний тип матеріалу, який може спостерігати і контролювати частинки Майорани для створення більш надійних і масштабованих кубітів.
У Majorana 1 застосовується вісім топологічних кубітів з використанням напівпровідника арсеніду індію і надпровідника алюмінію.
«Складність розробки відповідних матеріалів для створення екзотичних частинок і пов’язаних з ними топологічних станів матерії – ось чому більшість квантових розробок було зосереджено на інших видах кубітів», – йдеться в блозі корпорації.
Microsoft «самостійно розробляла і виготовляла атом за атомом», прагнучи домогтися ідеального розташування матеріалів і створення квантового обчислювального чіпа.
«Як винахід напівпровідників уможливив сучасні смартфони, комп’ютери та електроніку, так і топопровідники та новий тип чипів відкривають шлях до розроблення квантових систем, здатних масштабуватися до мільйона кубітів і розв’язувати найскладніші промислові й суспільні проблеми», – стверджує компанія.
На відміну від сучасних комп’ютерів, де біти можуть бути або ввімкненими, або вимкненими, у квантових застосовуються кубіти, здатні працювати у двох станах одночасно.
Majorana 1 не буде доступний клієнтам через Azure в найближчій перспективі.
«Ми хочемо дістатися до кількох сотень кубітів, перш ніж почнемо говорити про комерційну надійність», – зазначив виконавчий віцепрезидент компанії Джейсон Зандер.
Він додав, що квантовий чип Microsoft може стати доступним через Azure до 2030 року.
«Існує безліч припущень, що до цього [повсюдного використання квантових комп’ютерів] ще кілька десятиліть. Ми вважаємо, що йдеться швидше про роки», – сказав Зандер.
Корпорація почала працювати над проєктом на початку нульових. Він вважається найтривалішим у компанії.
Нагадаємо, у грудні 2024 року відомий шифропанк Адам Бек заявив, що досягнення в галузі квантових обчислень зміцнять біткоїн.
Квантові технології або суперкомп’ютер. Хто зламає біткоїн?