В Україні кількість елітних авто росте на очах

В Україні за останні кілька років у 6,2 раза злетіла кількість тих, хто має платити податок за “елітні авто”. Йдеться про машини не старіші за 5 років, вартість яких сягає від 375 мінімалок. Мінекономіки вже розмістило перелік марок машин, власники яких мають платити. Про те, які правила діють, в яких випадках можна не платити і скільки отримує бюджет, читайте в матеріалі.

4773_d04a1ce8d382a9fb958fb5c616a5c600.jpg (24.94 Kb)

В Україні злетіла кількість елітних авто за час великої війни: скільки їх та які вважаються елітними

Щороку Міністерство економіки затверджує перелік автомобілів (модель, вік і тип двигуна), власники яких мають заплатити податок у 25 тис. грн. У 2025-му в список потрапило 355 моделей. Серед них, наприклад, деякі моделі Aston Martin, Audi, Bentley, BMW тощо (з повним переліком можна ознайомитися на сайті міністерства). У 2022-му він містив усього 189 марок автомобілів.

Умова для оподаткування: автомобіль має бути не старішим за 5 років, а його вартість – від 375 мінімалок (3 млн грн). Вартість свого автомобіля можна розрахувати на спеціальному калькуляторі, що розробили експерти міністерства. Податок треба платити раз на рік, а його розмір – 25 тис. грн. Внести суму власник має протягом 60 днів після отримання повідомлення від Державної податкової служби.

Державна податкова служба (ДПС) у відповідь на запит OBOZ.UA повідомила: за час великої війни кількість українців, які володіють елітними авто, зросла майже в 6,2 раза. Якщо у 2022-му платити податок за “елітні авто” мали всього 1312 українців (йдеться про фізичних осіб), то вже у 2023-му їхня кількість зросла до 6803, а у 2024-му – сягнула 8094.

Скільки власників таких авто у 2025-му, поки що невідомо. Органи, які реєструють машини (Сервісні центри МВС), зобов’язані з 1 квітня передавати інформацію в Податкову службу. “Таким чином, кiлькiсть фiзичних осiб, якi мають заплатити транспортний податок у 2025 роцi, можливо визначити тiльки пiсля отримання iнформацiї вiд органiв, що здiйснюють державну реєстрацiю транспортних засобів”, – розповіли в ДПС.

Разом з тим за останні роки зростало і надходження в державний бюджет від податку на авто. Так, якщо у 2022-му українці заплатили 27,1 млн грн, то вже наступного року сума зросла до 84,6 млн грн. За 2024-й бюджет отримав 136,2 млн грн транспортно податку. Якщо статистика зростання надходжень збільшиться, то вже цього року надходження можуть перевалити за 150 млн грн за рік. У масштабах усього державного бюджету України це відносно невелика сума, однак враховуючи кількість платників, це значне фінансове навантаження на тих українців, які володіють дорогими автомобілями.

Зростає також кількість боржників: як карають тих, хто не платить податків

Кількість осіб, які мали б заплатити податок у 2022-го, становила 1312. Враховуючи ставку податку, бюджет мав би отримати 32,8 млн грн, а отримав лише 27,1 млн грн. Отже, борг становив близько 5,7 млн грн, або близько 17,4% нарахованої суми. Вже у 2024-му податок мали б сплатити 8094 особи на загальну суму 202,3 млн грн. У бюджет надійшло всього 136,2 млн грн. Отже, заборгованість склала 66,1 млн грн, або ж 32,6% нарахованої суми.

Проти боржників ДПС подає позови до суду, потім, маючи судове рішення, можна арештувати рахунки та майно боржника. І платити змушують навіть у тому випадку, якщо особисто повідомлення про необхідність сплати податків не отримували. Наприклад, як ідеться в рішенні Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/9900/24: податківці мають відправляти повідомлення рекомендованим листом. Якщо документ належно не вручений, вимагати сплату податків не можна.

Однак, якщо ДПС намагалась відправити вам повідомлення рекомендаційним листом, але вас не було вдома, коли прийшов поштар, платити все одно доведеться.

“Відповідно до абз. 2 п. 42.5 ст. 42 ПК України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв’язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходженням фактичного місця перебування платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення. Податкове повідомлення-рішення вважається врученим відповідачу”, – йдеться в рішенні суду.

Якщо не заплатити податок протягом 60 днів, його сума буде зростати. Якщо заплатити в перші 90 днів – плюс 10% до штрафу, після 90 днів – 20%. Окрім того, автомобіль або інше майно можуть арештувати (так звана податкова застава). Користуватися машиною можна і в заставі, але продати або подарувати її не вийде.

Коли можна не платити: податкова може надіслати рахунок навіть за відносно недорогі авто

І хоча перелік усіх авто, за які треба платити податок, опубліковано на сайті Мінекономіки, податківці часто самостійно “розширюють” список. Наприклад, у справі № 640/21271/22 йдеться про те, що ДПС у Києві надіслала повідомлення про необхідність сплатити 25 тис. грн податку власнику Maserati Levante 2021 року. При тому на момент нарахування податку в переліку був автомобіль Levante S GranSport.

У ДПС визнали, що в переліку немає автомобіля Maserati Levante, але вирішили, що це такий же автомобіль, як і Levante S GranSport. “Автомобіль є аналогічним транспортному засобу, який міститься у Переліку легкових автомобілів, з року випуску якого минуло не більше ніж п’ять років (включно) та середньоринкова вартість якого становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати”, – йдеться в матеріалах справи.

Однак суд вирішив, що ДПС не має права самостійно порівнювати різні марки авто, й вирішив задовольнити позов власника транспортного засобу та зобов’язати податківців скасувати нарахування. “Суд зауважує, що межі повноважень контролюючого органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному вебсайті Міністерства економіки України інформації про автомобілі, які є об’єктом оподаткування транспортним податком”, – ідеться в матеріалах справи.

Схожу справу (№500/6390/24) в січні розглянув Тернопільський окружний адміністративний суд. Українець у 2024-му купив Tesla Model X. При тому в переліку Мінекономіки був автомобіль Tesla Model X long range (це інша марка). Машину українець купив за 47,4 тис. доларів (на той момент 1,9 млн грн).

Судом досліджено перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, який розміщений на офіційному вебсайті Міністерства економіки України, та встановлено наявність у цьому переліку транспортних засобів марки TESLA, однак виключно моделей: S Plaid, Cybertruck, Roadster та X LR у той час, як модель Х у такому переліку відсутня. Варто зазначити, що вказана модель марки TESLA була об’єктом оподаткування минулого року згідно з переліком легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2023 році, який розміщений на офіційному вебсайті Міністерства економіки України.

У результаті суд ухвалив рішення: позивач не має платити 25 тис. грн податку, а Державна податкова служба незаконно нарахувала податок за той автомобіль, який на момент нарахування вже був виключений із переліку Мінекономіки.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *