Ще в одній країні погрожують заблокувати кордон із Україною

Ще в одній країні почали погрожувати заблокувати кордон із Україною. Слідом за польськими ультраправими до шантажу можуть вдатися перевізники зі Словаччини. Вони, як і частина їхніх польських колег (страйк на кордон у Польщі підтримує меншість), вимагають повернути дискримінаційні правила для українського бізнесу.

Shhe V Odnij Krayini Pogrozhujut Zablokuvati Kordon Iz Ukrayinoju 8fe0fee, Business News

Про загрозу страйку заявили в Спілці автомобільних перевізників Словаччини (UNAS), повідомило видання Pravda. Глава UNAS Станіслав Скала заявив, що асоціація готова розпочати страйк, якщо Єврокомісія не поверне видачу комерційних дозволів українським перевізникам.

За словами Скали, у такому разі UNAS заблокує рух зі Словаччини до кордону України. З такою вимогою організація вже звернулася до уряду Словаччини і там пообіцяли винести питання на загальноєвропейський рівень.

“Існує домовленість у всьому Євросоюзі, що до 30 червня 2024 р. дозволи не потрібні. На початку грудня у Брюсселі пройде Рада міністрів ЄС, де міністр транспорту Словаччини запропонує переглянути це рішення. Масове збільшення кількості перевезень територією ЄС українськими перевізниками відбувається за рахунок європейських перевізників, що негативно впливає на економіку Європейського Союзу”, – сказали у мінтрансі Словаччини.

За даними словацьких ЗМІ, на кордоні Словаччини з Україною вже спостерігається скупчення вантажівок. За підрахунками Словацької асоціації транспортних компаній (CESMAD Slovakia), у зв’язку з повномасштабним військовим вторгненням РФ в Україну та блокуванням портів у Чорному морі трафік українських вантажів через Словаччину за останні півтора роки зріс у 6-8 разів.

Раніше глава Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм пояснював, що Україна не погодиться повернути систему дозволів на вантажні перевезення. Крім того, у Кабміні вважають, що польська сторона порушувала права України у рамках зони вільної торгівлі (ЗВТ) із ЄС.

“Україна не має наміру навіть обговорювати повернення до дозвільної системи. Угода про лібералізацію вантажних перевезень була ратифікована і узгоджена всіма членами ЄС і підписана між Європейським Союзом та Україною, а не якоюсь окремою країною”, – пояснив Найєм.

Польські, а тепер ще й словацькі перевізники вимагають повернути систему, яка діяла до червня-2022. Тоді кожен перевізник, який прямував до ЄС, мав отримувати дозвіл на перетин кордону конкретної країни.

“Скасувати цю практику було вкрай важливо, адже з початку дії ЗВТ України та ЄС з 2016 року Євросоюз став основним торговим партнером України (40,8% від загального обсягу зовнішньої торгівлі). І подальше зростання було обмежене саме недоліком дозволів на міжнародні перевезення, кількість яких за окремими напрямками або залишалося незмінним, або значно скорочувалося”, – пояснював Найєм.

Кордон Польщі з Україною блокують ультраправі

Польські водії вантажівок блокують прикордонні переходи із 6 листопада. При цьому міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський уже пояснював: блокаду кордону влаштував не польський уряд, а “конкретна асоціація та невелика кількість перевізників”. Українські перевізники підтверджують: блокування кордонів підтримала лише одна асоціація польських перевізників, яка раніше активно працювала з РФ.

Політичне представництво взяв на себе польський політик-українофоб Рафаель Меклер. Його партія має незначне представництво в Сеймі, представляє ультраправих: вони проти інтеграції Польщі до ЄС за обмеження зв’язків із Україною. Однак у Польщі ультраправі великої підтримки не користуються (у них лише 6 місць із 460 у парламенті).

При цьому, як пояснював економіст, керівник аналітичного напряму “Мережі захисту національних інтересів ANTS” Ілля Несходовський, вимоги поляків, що протестують, є неправомірними та дискримінаційними. Крім того, вони порушують угоду України та ЄС щодо зони вільної торгівлі.

“Чи мають рацію польські перевізники у цьому страйку? У жодному разі. Це вільна конкуренція, а вони вимагають для себе певних преференцій… Вони вимагають квоти для українських автоперевізників, преференції для себе, щоб була окрема черга – щоб українці стояли і витрачали кошти , а вони проїжджали без проблем. Вони вимагають, щоб українські компанії, які відкрили філії у Польщі та здійснюють перевезення, не користувалися можливостями, які є для будь-яких європейських компаній. Усі їхні вимоги – це дискримінаційні умови щодо українських перевізників”, – зазначав Несходовський.

Источник

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *