Польсьскі фермери планують приєднатися до страйку перевізників на кордоні з Україною. Близько 100 фермерів з асоціації Betrayed Countryside планують провести 3-денну акцію протесту в четвер, 23 листопада.
Про це повідомив Bloomberg Лукаш Мартин, один з її організаторів. “Фермери були першою групою, яка постраждала. Зараз є транспортні компанії, питання в тому, хто буде наступним”, – сказав він.
Раніше члени Міжнародного союзу автомобільного транспорту з Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії та Литви звернулися до президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн із закликом переглянути угоду, яка дозволяє лібералізацію руху з Україною, термін дії якої закінчується в червні 2024 року.
Виконавчий орган ЄС заявив у четвер, що будь-яке повторне введення дозволів або квот на автомобільні перевезення з України є юридично неможливим, оскільки це порушить чинну угоду між ЄС і Україною.
Перевізники зі Словаччини погрожують страйком
У Словаччині теж почали погрожувати заблокувати кордон із Україною. Слідом за польськими ультраправими до шантажу можуть вдатися перевізники зі Словаччини. Вони, як і частина їхніх польських колег (страйк на кордон у Польщі підтримує меншість), вимагають повернути дискримінаційні правила для українського бізнесу.
Глава UNAS (Спілка автомобільних перевізників Словаччини) Станіслав Скала заявив, що асоціація готова розпочати страйк, якщо Єврокомісія не поверне видачу комерційних дозволів українським перевізникам. За словами Скали, у такому разі UNAS заблокує рух зі Словаччини до кордону України.
Коли та хто почав страйк
Українські перевізники заявляють: блокування кордонів підтримала лише одна асоціація польських перевізників, яка раніше активно працювала з РФ. Політичне представництво взяв на себе польський політик Рафаель Меклер.
Його партія має незначне представництво в Сеймі, він представляє ультраправих: вони проти інтеграції Польщі до ЄС, за обмеження зв’язків з Україною. Однак у Польщі ультраправі великою підтримкою не користуються (у них лише 6 місць із 460 у парламенті).
Рафаель Меклер представляє ультраправу партію “Ruch Narodowy”. Він активно розповсюджує фейки російської пропаганди про Україну, розповідає своїм виборцям про “бандерівців”. Через кілька днів після початку повномасштабної війни та напливу українських біженців у Польщі він заявив про “необхідність зберегти етнічний устрій”.
З якими наслідками блокади вже зіткнулася Україна
Результатом блокади є те, що економіка України зазнає значних збитків. Зокрема, через зменшення кількості товарів, що ввозяться в країну.
Набагато більші проблеми виникли з експортом. Вже зараз у кілька разів подорожчала логістика як експортерів, так імпортерів. Завантажено навіть маршрути, які не блокуються активістами. На доставку товару доводиться витрачати у рази більше грошей та часу. А це призводить до подорожчання продукції, вимушеного простою.
Якщо блокада продовжуватиметься, вже незабаром українці відчують на собі значне подорожчання низки товарів. Насамперед йдеться про велику побутову техніку, автогаз. Тієї продукції, яка традиційно доставляється з Польщі автомобільним транспортом. Водночас усьому бізнесу вже зараз доводиться шукати альтернативні маршрути.