На середу, 24 травня, Національний банк України (НБУ) встановив офіційний курс долара на рівні 36,56 гривні. Він залишився незмінним. Вартість євро зупинилася на рівні 39,39 гривні.
Про це свідчать дані на сайті регулятора. Порівняно з попереднім банківським днем євро впав у ціні на 17 копійок.
Курси валют НБУ станом на 24 травня:
- 1 долар — 36,56
- 1 євро — 39,39
- 1 польський злотий — 8,74
- 1 швейцарський франк — 40,56
- 1 юань — 5,18.
Вартість євро та долара станом на 24 травня
Чи зміниться в червні курс в обмінних пунктах та касах банків
У травні на готівковому валютному ринку коливання не були суттєвими. Як розповів “Фокусу” начальник департаменту казначейства Глобус Банку Тарас Лєсовий, станом на кінець травня готівковий курс насамперед в обмінних пунктах закріпився на позначці, яка в середньому лише на 2-2,5% вища за офіційний курс НБУ.
“Валютний коридор можливих курсових коливань протягом місяця також майже не змінився: 37-38 грн / $ та 40-41 грн / €, а щоденні курсові коливання перебувають в межах 0,3-0,5 грн, тобто протягом травня на ринку не спостерігалося різких стрибків”, — сказав Лєсовий.
Директорка департаменту казначейських операцій Юнекс Ганна Золотько констатує: травень видався дуже вдалим для гривні на готівковому ринку. І для цього були створені важливі передумови. Експерти кажуть, що сьогодні немає причин очікувати суттєвих коливань курсу готівкового ринку. Один із важливих чинників: в Україні утворився дефіцит готівкової гривні.
“Поки не бачимо причин для послаблення гривні через дефіцит готівки на руках. Навіть попри війну відчувається сезонність, і гривня відчуває себе сильною, але навряд чи будуть сильні рухи в бік зміцнення, бо на міжбанківському ринку сильний попит тримається. Здається, що стабільність влітку буде тривати на готівковому та безготівковому ринках. Можливо, виникне коридор на готівковому ринку, такий само, як і на безготівковому – 36,75-37 гривні за долар”, — каже Антон Курінний.
Лєсовий перелічив головні чинники, які впливатимуть на курс готівкового ринку в червні-липні 2023 року:
- політика регулятора, спрямована на втримання балансу між попитом і пропозицією;
- політика НБУ щодо “популяризації” гривневих депозитів (зокрема, це стосується впровадження депозитних сертифікатів, що дають змогу комерційним банкам дещо збільшити відсотки за депозитними програмами та терміни вкладів);
- міжнародна валютна допомога, що покриває левову частину видатків державного бюджету;
- розвиток внутрішньої економіки та зовнішньоекономічна діяльність — зокрема продовження дії “зернової угоди” ще на 2 місяці;
- низька інфляція: за перші 4 місяці 2023 року вона склала трохи більше ніж 3%, а до кінця року регулятор прогнозує, що вона не перевищить 14,8%.
Експерти кажуть, що прогнозувати в умовах війни — досить складне завдання. Проте саме наприкінці травня склалась ситуація, коли передумов для девальвації гривні (різкого падіння курсу гривні до долара) немає.
Нагадаємо, в Україні ввели в обіг нову 10-гривневу монету, присвячену Силам підтримки ЗСУ. Крім того, НБУ пропонує спростити процедуру стягнення боргу через суд для мікрофінансових компаній.
Також Інформатор писав, що через ініціативу НБУ щодо ускладнення процесу отримання кредитів до 10 мільярдів гривень можуть піти у “тінь”.