Одинокі батьки в Україні можуть подати заяву на державну підтримку онлайн на порталі Дія, заповнивши анкету та завантаживши необхідні документи. Розмір допомоги визначається доходом сім'ї. Розраховується як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. Відповідно до статті 18-1 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” одинокими визнаються мати, батько або усиновлювач дитини, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі з другим із батьків і несуть одноосібну відповідальність за її виховання.
Вирішальним фактором є відсутність імені батька в свідоцтві про народження або наявність відомостей, зафіксованих на основі заяв матері. Цей запис роблять працівники відділу реєстрації актів цивільного стану або іншого уповноваженого органу. Батьки-одинаки можуть подати запит на допомогу в Інтернеті, не відвідуючи відділи соціального захисту. Для цього вони повинні:
зайдіть на портал Дія та знайдіть розділ «Аліменти для одинокої матері або батька»;
натисніть «Подати заявку» в розділі «Послуги» та завершіть процес авторизації;
вказати причину звернення за допомогою;
надати інформацію про дитину, на утримання якої вимагаються аліменти;
включати відомості про членів сім'ї;
заповнити розділ про доходи та майно;
завантажити необхідні документи;
розглянути заяву та підписати її за допомогою електронного підпису або Дія.Підпис;
подати заяву до органу соціального захисту населення.
Крім стандартної грошової допомоги, одинокі батьки мають право на додаткові соціальні гарантії, передбачені законодавством. Відповідно до Податкового кодексу України одиноким батькам надається підвищена податкова соціальна пільга у розмірі 150% базової пільги на кожну неповнолітню дитину. Також діє охорона праці:
при працевлаштуванні одинокі мати або батько не можуть бути піддані випробувальному терміну;
Роботодавцям забороняється відмовляти особі у прийнятті на роботу на підставі її статусу матері-одинака. Якщо така відмова має місце, вона може бути оскаржена в суді;
Одинокі батьки мають право на додаткову оплачувану відпустку:
додатково можуть взяти відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів;
Не можуть бути звільнені одинокі батьки, які мають дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, крім випадків повної ліквідації підприємства.
Розмір грошової допомоги у 2025 році
Розмір допомоги залежить від доходу сім'ї. Розраховується як різниця між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за останні шість місяців. Прожитковий мінімум для дітей у 2025 році:
2563 гривні – для дітей до 6 років;
3196 гривень – для дітей віком від 6 до 18 років;
3028 гривень – для дітей віком від 18 до 23 років.