Адміністрація президента США Дональда Трампа наполягає на перегляді умов угоди з Україною щодо рідкоземельних металів. Зокрема, вони прагнуть включити в угоду управління атомними об’єктами або хоча б одним об’єктом – тимчасово окупованою Запорізькою атомною електростанцією (ЗАЕС).
Про це повідомляє Financial Times (FT) з посиланням на двох високопоставлених чиновників. Зазначається, що Білий дім “розширює економічні вимоги до Києва”.
“Українські офіційні особи висловили занепокоєння, що їх можуть змусити прийняти невигідні умови в рамках більшої угоди”, – йдеться у звіті. Також зазначалося, що Трамп може спробувати залучити ЖАЕС безпосередньо під час видобутку рідкоземельних корисних копалин в Україні.
Джерело Politico також підтвердило, що управління ЗАЕС обговорюється в рамках «ресурсної» угоди щодо корисних копалин. “Для видобутку корисних копалин потрібна значна кількість електроенергії. Цей об'єкт є найбільшим у Європі. Тому американська сторона запропонувала нам співпрацювати, щоб відновити нагляд за заводом”, – зауважило джерело. За його словами, українська сторона також прагне повернути контроль над Енергодаром, де проживає персонал ЗАЕС, який фактично опинився в заручниках Росії.
Як підкреслив нардеп від «Голосу» Ярослав Железняк, у статті FT є невідповідності. “По-перше, АЕС згадується в однині. В окупації, тобто чітко йдеться лише про ЗАЕС. Потім, згідно з текстом, АЕС (у множині) потраплять до нового фонду”, – зазначив нардеп.
Важливо зазначити, що 20 березня президент України Володимир Зеленський заявив: «Усі атомні електростанції належать народу України. Це не приватна власність. І тимчасово окупована Запорізька область, місто Енергодар, де розташована ця атомна електростанція, належить Україні».
Він підкреслив, що тимчасово окупована Запорізька АЕС має бути українською. Під час переговорів із США єдиною темою були американські інвестиції у відновлення Запорізької АЕС. “Питання, яке поставили нам американці, було: що ви думаєте про цю станцію? Я відповів, що якщо вона не українська, то вона не буде працювати, тому що це незаконно. Якщо американці думають, як вийти з цієї ситуації, вони хочуть її забрати у росіян, інвестувати в її відновлення, але не претендувати на право власності. Ми не обговорювали це з президентом Трампом”, – зазначив Зеленський.
Міністр енергетики США Кріс Райт підкреслив, що Сполучені Штати готові взяти на себе управління українськими АЕС, якщо це допоможе припиненню конфлікту. Водночас він також зазначив, що адміністрація Трампа наразі не обговорює можливість передачі українських АЕС у власність США.
Такі зауваження почали з’являтися після заяви 19 березня речниці Білого дому Керолайн Левітт про те, що Трамп нібито запропонував Зеленському передати атомні електростанції у власність США. «Якби Сполучені Штати володіли цими станціями, це було б найкращим захистом для цієї інфраструктури та підтримувало б українську енергетичну інфраструктуру», — заявив тоді Левітт.