Від «наймолодшого мільярдера Європи» до фігуранта справи про розкрадання сотень мільйонів доларів. Чи зможе Костянтин Жеваго, 49, захистити свої статки від зазіхань ворогів? Велика історія від Forbes
Новий номер журналу Forbes Україна
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipo-M та загалом майже два десятки текстів.
Читати більше Згорнути
Зміст
1. Кінець імунітету
2. Банк
3. Переломний момент
4. Ворог №1
«Один із найяскравіших представників олігархічного банкінгу» – так характеризує Костянтина Жеваго колишня очільниця Національного банку України Валерія Гонтарева, 58. «Його модель: узяти гроші з усіх можливих ресурсів і спрямувати на розбудову власного бізнесу», – говорить вона.
Гонтарева не добирає слів. «Непорядна людина» – одне з найбільш стриманих її висловлювань на адресу колишнього власника банку «Фінанси та кредит» (ФіК). Вони зіткнулися під час кризи 2014–2015 років, що оголила головну проблему української банківської системи – зависоку частку інсайдерських кредитів. ФіК був її справжнім втіленням.
За оцінкою НБУ, на початку 2015 року 22 млрд з 29 млрд грн, або три чверті, кредитного портфеля банку Жеваго припадало на позики структурам Жеваго.
Щоб отримати 1,45 млрд грн стабілізаційного кредиту, бізнесмен надав персональну гарантію докапіталізації і погодив графік погашення кредитів пов’язаних компаній. «Він усім своїм майном, яхтами, годинником поручився, що поверне гроші, – пригадує Гонтарева. – Я тоді сказала, що якщо він не виконає персональну гарантію, то залишиться в самих трусах».
Це дозволило у серпні 2015-го виключити банк зі списку проблемних, в якому він перебував сім місяців. Але менш ніж за місяць НБУ відкликав ліцензію ФіК. «Коли довелося розраховуватися з боргами та продавати активи, акціонер у встановлений термін цього не зробив», – каже Гонтарева.
Для цієї статті Forbes спілкувався із Жеваго двічі. Протягом 2,5-годинної розмови мільярдер детально описав свою логіку. Його позиція сьогодні така: держава не захистила активи на окупованих територіях, а отже, не має права вимагати компенсацій за зобовʼязаннями. На його думку, керівництво Нацбанку дискримінувало приватні фінустанови, не надавши їм необхідної підтримки для покриття заборгованостей перед вкладниками. Гонтарева діяла «на догоду не фінансовим, а особистим обставинам», каже він.
Костянтин Жеваго — протистояння із Зеленським, війна за Ferrexpo, яхта “Z”
На момент ліквідації це був другий за розміром банк – банкрот за активами після Дельта Банку Миколи Лагуна. Зобов’язання перед вкладниками сягали майже 17 млрд грн. Втрата банку, що дозволяв без тяганини отримувати кошти для підтримки інших бізнесів, похитнула, але не повалила один із найдиверсифікованіших бізнесів в Україні.
Неформальна група «Фінанси та кредит» обʼєднувала підприємства гірничо-металургійної, машинобудівної, фармацевтичної, енергетичної, харчової галузей. «Усі персональні гарантії і застави оскаржені в судах. У нього залишається все», – нарікає Гонтарева в червні 2023-го. Та чи надовго?
Поки «наймолодший мільярдер Європи, який створив свої статки сам», як у 2008 році назвав Жеваго Forbes, залишається під підпискою про невиїзд у Франції, проти нього розслідується з десяток справ на сотні мільйонів доларів. У разі програшу бізнесмен може опинитися за ґратами.
Найсвіжіший сюжет – справа про підкуп керівництва Верховного Суду (ВС), яку веде НАБУ. Жеваго є фігурантом справи про передачу $2,7 млн голові ВС Всеволоду Князєву за «правильне» рішення у справі Полтавського ГЗК.
Жеваго все заперечує, звинувачуючи у своїх проблемах корумпованих чиновників і силовиків, які нібито отримали зелене світло на свої дії в Офісі президента. Чи знайде він вихід із глухого кута?
Кінець імунітету
Прохолодного липневого ранку 2019 року від дитячої шахової школи №1 міста Горішні Плавні, де виборча комісія завершувала підрахунок голосів, відданих за кандидатів на позицію народного депутата, від’їхали два чорних Mercedes Geländewagen. В одному з них сидів самовисуванець Костянтин Жеваго, який був депутатом Ради шістьох скликань. У супроводі охорони він повертався до Києва, не дочекавшись результатів голосування.
На шосту ранку 22 липня було опрацьовано 35% протоколів. Відрив лідера, 25-річного «слуги народу» Олексія Мовчана, не залишав Жеваго шансів на перемогу. «Виборчі пушки відгриміли, вони зрозуміли, що це кінець», – згадує Мовчан, який до потрапляння у парламент був проєктним менеджером «Prozorro.Продажі». Він випередив опонента на 18,8%.