10 питань щодо компенсації за зруйноване війною житло

10 питань щодо компенсації за зруйноване війною житло

Фото: REUTERS

В Україні розпочалася виплата компенсацій тим, чиє житло було зруйноване після нападу РФ. Постраждалі можуть придбати квартиру чи будинок у будь-якій області України. Це другий етап державної програми «єВідновлення». KP.UA зібрала найпоширеніші питання та відповіді на цю тему.

Що це за програма виплати компенсацій за зруйноване житло?

– Влітку 2023 року стартував новий етап програми «єВідновлення». Українці, чиї будинки були зруйновані за час повномасштабного вторгнення РФ (з 24.02.2022 р.), подавали заявку у додатку «Дія» на отримання грошей у вигляді сертифіката для придбання нового житла.

Сертифікат – це документ, у якому зафіксовано суму коштів, які громадянин може витратити на придбання нового житла. Термін його дії – 5 років з моменту отримання.

З 27 грудня за цим сертифікатом можна отримати гроші. Для цього їх потрібно забронювати.

Що означає “забронювати гроші”?

Зарезервувати їх для своєї конкретної мети. Протягом 5 робочих днів до «Дії» прийде підтвердження бронювання коштів. Потім протягом 30 днів необхідно визначитися з новим житлом та оформити у нотаріуса угоду купівлі-продажу нерухомості. Якщо за 30 днів не виходить оформити, доведеться повторно бронювати гроші.

Чому може не вийти?

Однією з умов бронювання грошей за сертифікатом є припинення права власності на зруйнований об’єкт нерухомості. Це можна зробити у нотаріуса, який має повноваження держреєстратора, або в Центрі надання адміністративних послуг (ЦПАУ). Для цього необхідно надати:

 • заяву,
 • документ, що свідчить про право власності на колишнє житло,
 • технічний звіт про повне знищення майна, яке видає комісія органів місцевого самоврядування.

Процес займає досить багато часу, тому варто спочатку припинити право власності на знищену нерухомість, а потім уже бронювати кошти на сертифікат.

Яке житло та де можна придбати за цією програмою?

Можна придбати будь-яку квартиру чи будинок на первинному чи вторинному ринку, або кімнату у гуртожитку у будь-якому регіоні країни, незалежно від того, де знаходиться зруйнована нерухомість. Зрозуміло, що йдеться про неокуповані території і не про зону бойових дій.

Якщо сума обраного нового житла більша, ніж сума коштів за сертифікатом, можна доплатити різницю з власних коштів. Можна об’єднати декілька сертифікатів для отримання одного об’єкта нерухомості. Якщо вартість житла менша, ніж номінал сертифіката, то різницю держава виплатить після початку стягнення репарацій із Росії.

А якщо я хочу самостійно збудувати собі новий будинок – програма компенсації допоможе?

Поки що, на даному етапі, на сертифікат можна лише купити квартиру чи будинок. Але в січні-лютому наступного року планується запуск сертифікатів на придбання будматеріалів та замовлення робіт для тих, хто хоче збудувати новий будинок своїми руками на своїй земельній ділянці.

Тобто неможливо отримати замість сертифіката на купівлю житла «живі» гроші на будівництво власного будинку?

Поки що ні, але, можливо, скоро це стане реальністю. Тому не поспішайте поки що подавати заявку. У додатку «Дія» з’явиться повідомлення, коли заявники зможуть обирати між отриманням грошей на будівництво та сертифікатом.

Яка сума компенсації за цією програмою?

У всіх вона різна. Сума враховує загальну площу житла, помножену на середньозважену вартість 1 кв. метра житла. Для приватних будинків також береться до уваги область, де було знищене майно, а для квартир, крім області, важливою є кількість кімнат і рік будівництва житла. Обмеження за площею житла, що компенсується: для квартири – 150 кв. метрів, для дому – 200 кв. метрів. Середня ціна компенсації по Україні – 2 млн грн.

Компенсація буде у готівковій чи безготівковій формі?

Коли буде підписано договір купівлі нової нерухомості, заброньовані гроші прийдуть на рахунок продавця. Сертифікат вказується у договорі як засіб оплати.

Чи входить до програми компенсації зруйноване житло, яке знаходиться на тимчасово окупованій території?

Наразі програма доступна лише для власників житла на неокупованій чи деокупованій території, яка не внесена до переліку територій активних бойових дій. Але незабаром подати заявку зможуть і власники, нерухоме майно яких розташоване на тимчасово окупованій території.

Який алгоритм подання заявки на компенсацію за зруйноване житло?

Якщо ще не робилися жодні дії, то спочатку треба:

 • Подати повідомлення про зруйноване нерухоме майно у додатку або на порталі «Дія».
 • Подати заяву на виплату за зруйноване майно у додатку.
 • Після подання заяви спеціальна комісія визначить суму компенсації.
 • Дочекайтеся отримання сертифіката.
 • Вибрати житло.
 • У розділі «єВідновлення» відкрити вкладку «Сертифікати на житло» та натиснути «Забронювати гроші».
 • Источник: kp.ua

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *