За якими ознаками можна зрозуміти, що ваш керівник є справжнім аб’юзером

Конфлікти і суперечки трапляються у будь-якій компанії. Коли горять усі дедлайни, а проект ще не готовий, складно тримати емоції під контролем. Але якщо маніпуляції і приниження співробітників — вже буденність, ви маєте справу з психологічним насильством. Булінг на роботі може бути як "горизонтальним", так і "вертикальним". У першому випадку співробітник піддається тиску з боку колег. Це явище схоже з цькуванням у школі і вкрай важке для психіки жертви. Людина стає ізгоєм і змушена самотужки протистояти колективу, що об'єднався проти неї. Сьогодні ж обговоримо інший поширений тип психологічного насильства — з боку керівництва, інформує Ukr.Media.

Деспотичний керівник перетворює життя своїх підлеглих на суцільний кошмар. Одні співробітники йдуть, не витримуючи емоційної напруги, інші продовжують терпіти, тримаючись за високу зарплату або престижну посаду.

Найбільша проблема такого ставлення на роботі — його ігнорування. Нерідко співробітники просто закривають очі на агресивну поведінку керівника, запевняючи себе, що "у всіх так" або "він керівник — має право". Люди щодня піддаються тиску і стають свідками тиранії щодо колег, але через страх втратити роботу воліють промовчати.

На жаль, наслідки такого ставлення дуже небезпечні. І страждає не лише професійна сфера. Через постійний стрес людина стає знервованою, невпевненою у собі, зривається на близьких. Можуть з'явитися серйозні проблеми зі здоров'ям — невроз, депресія і навіть хронічні захворювання. Наприклад, дуже часто психосоматика відповідає на емоційний пресинг появою шкірних алергічних реакцій. Тому дуже важливо вчасно відрізнити суворого і вимогливого керівника від аб'юзера, що принижує підлеглих заради власного задоволення.

Як зрозуміти, що ваш керівник аб'юзер?

Трапляється таке, що ми вважаємо тираном керівника, чий стиль управління нам просто не подобається. Керівник не зобов'язаний відпускати вас на захід, що відбувається у вашої дитини, у робочий час, закривати очі на запізнення, і він має право вимагати виконання обов'язків на належному рівні. Дії ж аб'юзера відрізняються тим, що вони завжди спрямовані на деморалізацію особистості і її придушення. Які ознаки може мати поведінка справжнього агресора?

Нападки і образи за присутності оточуючих

Аб'юзери самостверджуються за рахунок приниження інших, особливо за присутності свідків. Підвищення голосу, перехід на особистості і "публічні догани" — їх спосіб тримати усіх у напрузі. Конструктивна критика у такого керівника відсутня.

Глузування і сарказм

Гумор розряджає обстановку, у тому числі й на роботі. Але жарти керівника не повинні стосуватися вашої зовнішності, особистого життя і викликати почуття сорому та невпевненості у собі.

Знецінення професійних якостей

Керівник нібито не помічає ваших професійних успіхів, зате вибухає через найменшу помилку. Ваша думка не враховується під час обговорення важливих питань, а ініціативи відкидаються.

Лише робота і ніякого особистого життя

Ви маєте бути доступними у будь-який час доби і готовими зірватися за першим дзвінком. Інакше керівник буде незадоволений.

Перекладання відповідальності

Керівник рідко ставить чітке завдання. Здавалося б, це простір для творчості і думки. Але цілі тут інші. Якщо проект буде успішним — це показник його грамотного керівництва. У разі ж провалу винними будете лише ви.

Емоційні гойдалки

Ще вранці керівник мило спілкувався з вами за чашкою кави, а до кінця дня ви потрапили у немилість. Ставлення керівника змінюється різко і без пояснення причин.

Маніпуляції і загрози

Вам постійно нагадують, що ви тут завдяки щасливому випадку, а це означає, що повинні доводити, що гідні свого місця — працювати понаднормово і терпіти усі витівки.

Ваш бос — людина настрою

Плани і рішення керівника часто залежать лише від того, у якому настрої він сьогодні прокинувся.

Як захиститися від психологічного насильства на роботі?

Здавалося б, найвірніший спосіб — бігти від такого керівника, але це не завжди допомагає. Якщо ви не вмієте "тримати удар", жертвуєте комфортом заради інших і залежите від чужої думки, токсичні люди будуть переслідувати вас і у майбутньому. Що ж робити? Звичайно, усе залежить від певної ситуації, але є кілька універсальних порад:

Перезавантажтесь

За можливості, візьміть відпустку і відновіться морально. Тоді ви зможете тверезо оцінити те, що відбувається, зрозуміти, наскільки ситуація є критичною, і обрати правильну стратегію для подальших дій.

Вибудовуйте особисті кордони

Проблеми з психологічним тиском найчастіше пов'язані зі слабкими особистими кордонами або їх відсутністю. Коли людина не вміє відстоювати свою точку зору і прагне бути гарною для усіх, вона стає мішенню для психологічної атаки. Саме такого співробітника будуть навантажувати зайвими обов'язками і використовувати у якості "груші для биття".

Якщо це про вас, то навіть заміна роботи не врятує від повторення сценарію. Робота з особистими кордонами — складна і копітка, і часто вимагає допомоги фахівця. Але у результаті ви навчитеся вчасно говорити "ні" і не дозволите принизливо ставитися до себе.

Дотримуйтесь дистанції з керівництвом

Не варто зближуватися з босом, розповідати про своє особисте життя, а також обговорювати колег. Керівник не стане вам другом, зате дізнається, на які слабкі місця він зможе натиснути у подальшому.

Зосередьтеся на власних цілях

Не забувайте, заради чого ви ходите на роботу. Сприятливий клімат важливий, однак головне — це ваш дохід, кар'єрний розвиток і зростання. Акцентуйте увагу на цих завданнях, і, можливо, проблеми з керівником втратять гостроту.

Знайте свою цінність і не бійтеся змін

Розвивайтеся, підвищуйте професійний рівень і підтримуйте соціальні контакти. Тоді ви позбудетеся від страху втратити роботу і припините реагувати на маніпуляції.

Знайдіть підтримку

Не мовчіть про проблему, попросіть близьких людей вислухати і підтримати вас. Знайти підтримку можна і серед колег, але не будуйте змов за спиною керівництва.

Знайдіть нову роботу

Якщо ваш емоційний стан "на дні", і цікавість зникла не лише до роботи, але й до інших сфер життя, йдіть. Заздалегідь попередьте керівництво і спробуйте уникнути скандалу — це може нашкодити і вашому емоційному стану, і діловій репутації.

Зверніться по допомогу до фахівця

Якщо тривалий час ви перебуваєте або перебували під впливом керівника-аб'юзера, вам знадобиться професійна допомога. Не бійтеся звертатися до психолога. Найчастіше жертвам психологічного насильства складно впоратися з наслідками самостійно. Але це необхідно, щоб уникнути тригерів на новому місці і в цілому у взаєминах з людьми.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *