Відомий вчений Мітіо Каку про професії, які отримувати вже немає сенсу

Мітіо Каку — відомий фізик-теоретик, футуролог і автор бестселерів. Він створив теорію Струн, що пояснює, як влаштований Всесвіт, інформує Ukr.Media.

Активний популяризатор сучасних концепцій пристрою світобудови, автор книг, метою яких є спроба донести складні наукові теорії до масового читача доступною мовою.

Часто виступає по радіо і телебаченню, знімається в документальних фільмах, зокрема, був ведучим в програмах How the Universe work і Sci Fi Science телеканалу Discovery. Ряд книг і телепередач переведені на багато мов світу.

Теорія Струн передбачає, що уявне розмаїття елементарних частинок — це насправді «коливальні стани».

Доктор Каку переконаний в розумному дизайні Всесвіту, чим вельми дратує вчене співтовариство — адже він є одним з найвідоміших і шанованих фізиків світу.

Розмірковує він і про майбутнє людини. Цій темі присвячена книга "майбутнє розуму", в якій серйозно піднімається питання про реальність телекінезу, імплантації імплантатів в мозок, штучного інтелекту і машин, керованих силою думки. При цьому висновки і прогнози вченого строго логічні і засновані на передових дослідженнях в області фізики і нейробіології.

В одному зі своїх інтерв'ю Мітіо Каку поділився думкою про співіснування в майбутньому людей і технологій, а також про те, які професії в найближчі роки підуть з ринку праці. Ми представляємо найяскравіші фрагменти з бесіди.

Про те, як цифрові технології змінять споживачів

"Уявіть контактні лінзи, які людина одягає, збираючись в магазин. Вона дивиться на товари, і "розумні" лінзи моментально порівнюють їх ціни і якість з цінами і якістю аналогічних товарів в інших магазинах, даючи поради, що і де краще купувати. Споживач зможе миттєво переглянути всі відгуки на товар, який його цікавить, запросити будь-які дані про нього. Такий пристрій перетворить кожного споживача в експерта, що володіє необмеженим знанням ринку! Попит і пропозиція будуть ідеально відповідати один одному, а значить, капіталізм стане досконалим».

"Споживачі отримають більш якісні товари за нижчою ціною. Виробники зможуть продавати більше товарів, тому що ритейлери перестануть робити на них невиправдану націнку. Нарешті, самі ритейлери, що аналізують "великі дані" з технічних пристроїв, будуть чіткіше бачити портрет кожного зі своїх споживачів. Їм доведеться ловити хвилі нових технологій і намагатися їх осідлати, щоб створити для споживача додаткову цінність. А ось посередницькі послуги — перепродаж з невиправданою накруткою цін, реклама, що б'є залпом по широкій аудиторії і при цьому потрапляє лише в небагатьох, — підуть у минуле».

"Чим займаються сьогодні сервіси, подібні Airbnb і Uber? Саме усуненням непотрібних посередників. Зрештою виграє все суспільство, оскільки споживачі зможуть витягувати з ринку нові цінності, а виробникам доведеться постійно підвищувати якість товарів і послуг, реагуючи на зростаючий рівень вимогливості покупців».

Про те, які професії підуть з ринку праці

«Відімруть саме ті посередницькі професії, в яких вже зараз мало користі. Наприклад, технічні пристрої дозволять замінити працю низькокваліфікованих лікарів. Якщо ви відчуєте себе нездоровим, то, не встаючи з ліжка, зможете звернутися до віртуального роболікаря і розповісти йому про свої симптоми. Вам не доведеться нікуди ходити, не доведеться навіть натискати кнопки: роболікар буде задавати вам уточнюючі питання: "де болить? Якого характеру біль?"і т.п., а потім поставить діагноз, спираючись на величезну базу кейсів, де у хворих були такі ж симптоми. Такий роболікар навіть зможе зробити більшу частину необхідних аналізів — виміряти вашу температуру за допомогою інфрачервоної камери, вивчити частинки ДНК з ванної за допомогою спеціальних сенсорів. І тільки в більш складних випадках доведеться вдаватися до допомоги лікаря-людини».

"…юристи — одні з перших на черзі. Вже зараз у світі працюють десятки робоюристів — програм, які беруть на себе рутинну роботу зі складання заяв, позовів, листів і так далі. Це незворотний процес"»

Про те, що роботи не зможуть повністю замінити людей

"І все-таки я б застеріг від непродуманої заміни людей роботами. Зараз багато банків кажуть: Давайте замінимо високооплачуваних фінансових аналітиків на алгоритми, яким не потрібна зарплата. Але алгоритми не можуть бути повноцінною заміною людям — вони можуть тільки допомагати їм, даючи більш багату інформацію для прийняття рішень".

«У всіх областях, де потрібні рутинні дії, штучний інтелект вже щосили замінює працівників-людей, вивільняючи їх час і енергію для більш креативних занять».

Жоден високорозвинений штучний інтелект не в змозі повністю замінити людину. У нас насправді значно більше переваг перед машинами, ніж ми собі може уявити. Наприклад, у роботів відсутня образне мислення, в них немає свідомості, інтуїції. Тому вони, скажімо, не можуть замінити фондових брокерів, для яких головне не інтелект, а інтуїція. Виживуть садівники, будівельники, працівники фізичної праці, у яких робота зав'язана на креативі — тобто передбачається не автоматичне виконання функцій, а зміна підходу на різних етапах. Найближчим часом "робітниками" будуть визнані спеціальності, які зараз вважаються інтелектуальними: програмування, веб-дизайн, 3D-проектування. Чим би людина не займалася, у неї до всього повинен бути творчий підхід, жива уява, здатність швидко орієнтуватися в мінливих обставинах і добре розвинена інтуїція.

Найбільш грошовими будуть біотехнології, нанотехнології та штучний інтелект. Змінюється не лише система освіти, а й система роботи. Зовсім скоро не залишиться людей на фабриках, зате з'явиться багато нових спеціальностей в інтелектуальній сфері. Найголовніше-вчасно зорієнтуватися і переключитися. Проблема більшості людей в тому, що вони інертні і ні кроку не можуть зробити без оглядки на натовп. Перше, чого потрібно навчитися, якщо ви хочете домогтися успіху в майбутньому, — не боятися бути несхожим на інших, брати на себе повну відповідальність за своє життя, не боятися одного дня все змінити і піти по новому шляху.

Про те, до яких змін призведе розвиток Інтернету

"Всього через десятиліття чіпи для електронних пристроїв будуть коштувати дешевше, ніж папір. Всі пристрої навколо нас матимуть вихід в мережу, і ми будемо жити всередині єдиного інтелектуального середовища. Люди стануть кимось на зразок чарівників: вони будуть постійно спілкуватися з неживою матерією, голосом, жестами або навіть подумки наказуючи предметам зробити те і те».

"Комп'ютери навчаться зчитувати з мозку наші враження і спогади і зберігати їх у величезних бібліотеках, звідки їх можна буде завантажувати і завантажувати в мозок інших людей. Дослідження в цій галузі зараз ведуться, наприклад, в Массачусетському технологічному інституті".

"Завдяки цифровим технологіям люди в якомусь сенсі досягнуть безсмертя. Можна буде, скажімо, зібрати все, що відомо про Альберта Ейнштейна, і зробити на основі цієї інформації його цифрову особистість, доповнивши її реалістичним голографічним чином. Ще простіше буде зробити цифрову особистість для нині живих людей, наприклад для вас, зчитавши інформацію з вашого мозку і виготовивши віртуального двійника. Такий цифровий аватар буде дуже близький до вас справжнього. Коли ви помрете, він зможе жити замість вас — розвиватися на основі вашого характеру, поповнюючи свою пам'ять враженнями від спілкування з людьми».

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *