Як різниця в доходах руйнує тісні стосунки

Гроші можуть зруйнувати дружбу. Розорення або серйозне підвищення зарплати одного з друзів здатні розірвати найміцніші відносини. Коли людина починає відчувати себе ніяково в компанії близьких людей, вона ризикує їх втратити зовсім, інформує Ukr.Media.

"Однак ми не любимо говорити про гроші. Замість того, щоб спільно вийти з важкої ситуації, друзі вважають за краще замовчування і тим самим погіршують своє становище".

Також, розрив у доходах впливає на романтичні стосунки: "є пари, які в одному і тому ж літаку летять різними класами: один партнер — першим, другий — економом".

Суспільство не вміє спокійно і розважливо говорити про гроші. Ця сфера викликає забагато емоцій, а тому для більшості є забороненою. Ми, скоріше, погодимося розділити з другом величезний рахунок в ресторані, але не зізнаємося йому в своєму важкому фінансовому становищі.

Ось кілька історій, в яких відносини між близькими людьми піддалися серйозному випробуванню через гроші. На додаток додаємо думку фінансових експертів, які дають рекомендації щодо виходу з подібної ситуації.

Історії друзів з різними рівнями доходу

Коли чоловік зі своєю дружиною усиновили хлопчика, фінансове становище їх сім'ї почало стрімко погіршуватися. 44-річний чоловік ледве встиг отримати докторський ступінь і відчайдушно шукав роботу. На той момент кожен з подружжя був біднішим за будь-якого студента. Він вимушено на цілий рік став відлюдником: він перестав спілкуватися з друзями через відсутність грошей і через падіння почуття власної гідності. Через сором чоловік не міг чесно розповісти про свою проблему близьким людям: "я боявся, що вони подумають, ніби я почну просити у них в борг". Він перестав відповідати на дзвінки друзів, все рідше відвідував вечірки, а з часом став цуратися родичів дружини. За його визнанням, йому було ніяково перебувати поруч з успішними людьми. Поступово чоловік став вибиратися з фінансової "ями": він працював сортувальником на складі, а після влаштувався водієм доставки. Однак через кілька років, коли сім'я перестала потребувати грошей, у нього з'явилися наслідки тривалої соціальної ізоляції: він став жертвою панічних атак. Так його психіка намагалася впоратися з емоціями, які довгий час перебували під забороною. Крім того, через відлюдництво він позбувся багатьох друзів по школі та університету.

28-річний чоловік згадує про святкування дня народження свого друга в ресторані: "Я не хотів йти на вечірку, тому що в кишені залишалися останні гроші до зарплати. У закладі я замовив тільки закуски, тоді як вся компанія поглинала дорогі страви і шампанське. Справжню тривогу я відчув в той момент, коли надійшла пропозиція розділити рахунок порівну. При цьому я не став заперечувати, боячись здатися бідняком". За словами чоловіка, він відчув велике полегшення, коли іменинник повністю оплатив рахунок. Хлопець з досадою розповідає про цей неприємний досвід: "мені здавалося, що всі за столом хваляться своїм достатком і намагаються один одному щось довести. В моїх очах ці люди виглядали прибульцями з іншої планети".

Студентка зізнається в тому, що прагнення не відставати від своїх заможних друзів обійшлася їй в 7 тис євро. Цю суму вона витратила на поїздку на Ібіцу і модний одяг. Коли у 23-річної дівчини закінчилися заощадження, вона стала активно користуватися кредиткою. "Коли ти вчишся в університеті, ти зобов'язаний робити те ж, що і твої друзі", — пояснює вона свій вчинок. При цьому друзі не знають про скрутне фінансове становище дівчини, так як їй соромно зізнатися в своїх проблемах. Як зазначають експерти, подібні випадки не є рідкістю: іноді люди продають свою власність, щоб за рівнем витрат не відставати від друзів.

Коли 34-річна дівчина змінювала сферу діяльності, вона знала про те, що її чекає зниження зарплати. Однак разом з високим доходом (в результаті він впав на 60%) дівчина втратила і звичне коло спілкування. Цей факт викликав у неї подив: "друзі стали думати, ніби я почну відмовлятися від їх запрошень. Так, у мене стало менше грошей, але це не означає, що я повинна перетворитися на соціального ізгоя". На її думку, необов'язково разом проводити час в дорогих закладах. Якщо людина хоче тебе бачити, то ви можете просто попити кави у вихідний день.

27-річний продавець програмного забезпечення, навпаки, не має проблем з грошима. Більше того, він заможніший за своїх друзів. При цьому він відчуває психологічний дискомфорт, відвідуючи з ними бар: "коли нам приносять рахунок і я прошу оплатити його порівну, повисає незручна пауза — друзі вважають, що я повинен розрахуватися за всіх, так як я найбільш забезпечений з них". Він не хоче виглядати скупим і найчастіше платить за всю компанію. При цьому хлопцеві не подобається, що близькі люди ставляться до нього як до мішка з грошима.

Думка фінансових експертів

Експерти вважають: розрив у доходах стає найбільш помітним до 20-30 років. Ваші приятелі, з якими ви їли в університеті дешеву локшину швидкого приготування, починають відвідувати дорогі ресторани, а шкільні друзі відправляються влітку на дорогий курорт. В результаті міцні відносини розриваються під вагою цих факторів. Багатьом простіше перестати підтримувати спілкування, ніж адаптуватися до нової реальності.

Нам важко говорити з друзями про фінанси, тому що ми надаємо грошам особливий статус. Для нас вони є символом свободи, влади, безпеки і навіть способом прояви кохання. "Ви не зможете підтримувати тісні стосунки з людиною, яка розглядає фінанси як уособлення статусу і джерело влади. У такій ситуації ця людина стає заручником грошей: вона перестає спілкуватися з тими, хто значно бідніший за неї".

Заможні люди вважають за краще спілкуватися з рівними собі за доходом, тому що їм простіше знайти теми для бесіди і спільні захоплення. "Кожному з нас подобається перебувати в комфортному середовищі — там, де оточуючі носять такий же, як і ви, одяг, читають такі ж книги, відвідують такі ж ресторани".

Зі зростанням добробуту в людині міцніє впевненість в тому, що успіх приходить завдяки працьовитості і таланту, а не удачі або привілеїв. Багаті люди нерідко вважають, що їхні бідні друзі знаходяться в гнітючому становищі, тому що не докладають достатньо зусиль. При цьому вони можуть не брати до уваги той факт, що людині на поточний момент важко знайти роботу, яка одночасно була б і цікавою, і добре оплачуваною.

Експерти дають пораду забезпеченим людям, які мають намір підтримувати відносини з менш заможними друзями: "коли ви запрошуєте їх в ресторан, на вікенд або в спільну подорож, пам'ятайте про різницю в доходах. Якщо друг зізнається, що ваша пропозиція йому не по кишені, запропонуйте альтернативний, більш доступний варіант. Якщо вам важлива ця людина, то шукайте шляхи подолання фінансового розриву. Працюйте над своїми стосунками, а не посилюйте відмінності".

Всі зміни починаються з довіри один до одного. "Говорити про фінанси — ніяково, але у вашій компанії повинен бути сміливець, який зізнається, що якісь речі він не в змозі оплатити. Ми не обговорюємо гроші, тому що ця тема є соціальним табу. Однак ми в змозі з ним впоратися, так як самі ж його і придумали".

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *