Чому Рінат Ахметов проведе рік під напругою

Україна визначила зовнішніх торговців вітчизняної електроенергії на весь майбутній рік. Учасники зовнішніх операцій з електроенергією визначалися 16 грудня на конкурсі ДП НЕК "Укренерго".

Найуспішнішим з них виявилося ТОВ "ДТЕК Павлоградвугілля" Ріната Ахметова, яке викупило 2125 МВт пропускної спроможності міждержавних електромереж з 2412 запропонованих. Ці потужності обійшлися донецькому мільярдерові майже задарма. Так, наприклад, якщо за експлуатацію 1 МВт ЛЕП в європейському напрямку в поточному році його структури щомісяця платили 22-37 тис./грн., після вчорашніх торгів ставка для Ахметова з 1 січня 2016 р. буде дорівнює 11 тис./грн.

Для когось цей дисконт може здатися прямим свідченням корупції. Але ловити за руку нікого — падіння ставок пов'язано з тим, що умови проведення останнього конкурсу "Укренерго" різко відрізняються від торішнього. По-перше, для трейдерів була скасована знижка (у вигляді неврахованих дотаційних сертифікатів) при закупівлі електроенергії, що підлягає експорту. По-друге, експортерам ускладнили життя новим вимогою про обов'язкове використання викуплених ними перерізів на рівні "не менше 70%", невиконання якого загрожувало санкціями. У сумі ці обставини різко обвалили прибутковість даного бізнесу, а разом з ним і інтерес до купівлі потужностей міждержавних ЛЕП.

З цього ракурсу у триразового зниження цін на лоти "Укренерго" є логічне обґрунтування. Правда, парадокс в тому, що бізнес не охолов до энергоэкспортного ринку. Навпаки, для участі в минулих торгах зареєструвалася рекордна кількість гравців — дев'ять компаній. Крім згаданої структури групи ДТЕК найбільш активними серед них були ТОВ "ЕРУ Трейдинг" (яке викупило 161 МВт перетину ЛЕП) та ПАТ "Донбасенерго" (105 МВт). Перша належить вихідцю з групи ДТЕК Андрія Фаворова. Друга входить в орбіту дружнього Ахметову донецького бізнесмена Ігоря Гуменюка, за яким, за чутками, маячить тінь Олександра Януковича. Такий бекграунд як би натякає на те, що донецький мільярдер розіграв конкурс "Укренерго" з комфортними конкурентами. Але жоден з них з таким формулюванням категорично не згоден, апелюючи до того, що торгувався з представниками ДТЕК до останнього, "виставляючи біди до ціни відсікання".

У будь-якому випадку, зрозуміти справжній внутрішній світ відносин між експортерами можна буде досить скоро. Наприклад, лакмусовим папером зв'язку "ЕРУ Трейдінг" з куратором "ДТЕК Павлоградвугілля" буде так званий "Бурштинський острів", з якого здійснюється експорт української електроенергії в Європу.

Власником базової потужності цього "острова" — Бурштинської ТЕС — є ДТЕК. Це означає, що експортний бізнес "ЕРУ Трейдинг" фактично знаходиться в руках менеджерів донецької групи, яким нічого не варто відмовити конкуренту за наявності вільних обсягів струму для експорту. Або, навпаки, погодитися на акомпанемент.

Втім, навіть якщо представники Ахметова розраховують на злагоджену роботу з "ЕРУ Трейдинг" і "Донбасенерго", легкого життя у ДТЕК не вийде. Принаймні, про це говорить той факт, що все більшу увагу до енергетичного експорту виявляють однозначно чужі Рінату Леонідовичу структури. Зараз серед них можна виділити дві: компанію "GEN-I Київ", що входить в словенську GEN-I Group місцевого бізнесмена Томаса Берлочника, і ТОВ "Енерготрейд груп" столичної групи "Энергомережа" бізнесменів Леоніда та Дмитра Крючкових. Поки що новачки тільки придивляються до ринку. Зареєструвавши "GEN-I Київ" як учасника аукціонів, словенці не вивели її безпосередньо на самі торги "Укренерго". А "Енерготрейд груп" вийшла на цей конкурс з символічними ставками по 100 грн. за лоти перерізів ЛЕП в європейському напрямку і не стала агресивно торгуватися.

Можливо, отриманий досвід новачки захочуть застосувати вже на найближчих регулярних торгах з продажу перерізів електромереж, які щомісяця проводить "Укренерго". Принаймні, у "Енерготрейд груп" для цього є всі умови. З минулого року компанія володіє ліцензією НКРЭКУ на експорт електроенергії за межі України. Але найголовніше, що її бенефіціари брати Крючкови у фаворі. Зараз їх ситуативним мажоритарним партнером є близький до Президента Петра Порошенка енергетичний магнат Костянтин Григоришин. Який вже не раз відкрито дав зрозуміти, що виступає за скорочення впливу Ахметова на українську енергетику, яка, за його твердженням, продовжує приносити йому надприбутки.

Джерело: ukr.media

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *