Кабмін готує податкові зміни, які заблокують агроекспорт

Кабінет Міністрів України готує податкові зміни, які створять значні ризики для нормального та безперебійного функціонування аграрної галузі.

Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) за результатами вивчення нововведень, передбачених у проєкті постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» та проєкті наказу Мінфіну «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», підготовлених Державною податковою службою (ДПС).

Як зазначають експерти ЄБА, запропонована редакція змін до постанови КМУ №1165 ускладнюватиме адміністрування податку на додану вартість у частині реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування на експортні операції з кількох причин.

«По-перше, підприємства, що виконують умову щодо повернення експортної виручки у розмірі не менше 80%, повинні будуть реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування в загальному порядку та втрачати час та ресурси на такі дії.

По-друге, перевірка на безумовну реєстрацію таких податкових накладних та розрахунків коригування здебільшого у великих підприємств не буде позитивною, оскільки можуть не виконуватися дрібні умови, як от невчасне подання звітності та наявність незначної суми податкового боргу, що відображається в інтегрованій картці платника органами ДПС у період переходу від адміністративного оскарження рішень ДПС до судового.

По-третє, формула, яка використовується для обрахунку загального обсягу операцій із вивозу за межі митної території України, містить показник суми придбання у ризикового контрагента, рішення про ризиковість якого надалі може бути скасована ДПС або судом», — пояснили в асоціації. 

На переконання бізнесу, запропонований підхід до змін фактично переведе в ручне керування експорт зернової та олійної продукції шляхом можливого блокування податкових накладних та розрахунків коригування до них. Адже відсутня будь-яка відповідальність посадових осіб ДПС за винесення помилкових або завідомо неправомірних рішень щодо визнання ризиковості підприємств чи операцій, що призвело до втрат підприємства-експортера унаслідок блокування податкових накладних та розрахунків коригування.

До того ж представники бізнесу занепокоєні, що, з огляду на запропоновані зміни, може зупинитись експорт продукції на невизначений час у зв’язку із послідовними запитами усіх можливих первинних документів та залишенням статусу ризиковості впродовж тривалого терміну.

У непростий для бізнесу і для країни загалом час дані нововведення можуть посилити загрозу непрогнозованих та непомірних втрат бізнесу, зокрема:

  • на додаткове та об’ємне окреме адміністрування експортних операцій в частині ПДВ;
  • розблокування податкових накладних та розрахунків коригування та процедура надання пояснень/оскаржень рішень територіальної комісії до ДПС чи до суду призведе до зриву контрактів, до непрогнозованих витрат на оплату простоїв транспорту, витрат на зберігання зерна в терміналах та його псування;
  • додавання часу на процедуру розблокування податкової накладної та оскарження відмов призведе до втрати економічного сенсу операції;
  • оскарження відмов у розблокуванні може призвести до тривалої процедури зміни ціни контракту та реєстрації нових податкових накладних.

«Варто наголосити, що блокування податкової накладної в контексті запропонованого механізму означатиме блокування фізичного експорту товару, а наслідком фізичного блокування експорту може стати колапс цілої системи морських портів України. Додатково це суттєво зменшить надходження валютної виручки в економіку України, чого зараз не можна допускати», — підкреслюють в ЄБА.

У цьому контексті бізнес пропонує 2 аспекти:

  • Передбачити безумовну реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування для добропорядних експортерів, що виконують умову про повернення не менше ніж 80% валютної виручки протягом законодавчо встановлених строків.
  • Для всіх інших експортерів передбачити безумовну реєстрацію податкової накладної у разі наявності позитивної податкової історії. Зокрема, в такому випадку перевірки на відповідність ризиковості операцій та платника не здійснюються.
  • Асоціація вже підготувала та надіслала до ДПС низку пропозицій та дуже просить та звертається до в.о. голови Державної податкової служби з проханням врахувати пропозиції бізнесу, аби не зупинити експорт аграрної продукції.

    Источник: www.agroportal.ua

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *