З 2014 року до Єдиного державного реєстру судових рішень України внесено інформацію про понад 1500 ухвал за кримінальними провадженнями, так чи інакше пов’язаними із різними криптовалютами. Про це повідомляє Економічна Правда.
Більша частина кримінальних справ (420 проваджень) пов’язана з шахрайством і найчастіше стосується діяльності різних фінансових пірамід.
У 345 справах цифрові активи згадуються в контексті їх використання торговцями наркотиків, у 54 — у зв’язку з розслідуваннями за фактом втручання в комп’ютерні мережі.
Також у реєстрі містяться кримінальні провадження щодо відмивання коштів, підробки документів, вимагання, корупції та фінансування тероризму за допомогою криптовалют.
Джерело: Економічна Правда.
За даними ЗМІ, на момент написання статті обвинувальні вироки ухвалено тільки за третиною з 1500 кримінальних проваджень.
Також вони уточнили, що у 2023 році справи зі згадкою криптовалют становили малу частину від загального числа 475 000 відкритих кримінальних проваджень. Одна з можливих причин — для проведення складних розслідувань правоохоронцям не вистачає кваліфікації.
З минулого року співробітники наглядових і силових відомств проходять різні профільні тренінги, під час яких, зокрема, навчаються використанню інструментів для аналізу блокчейн-транзакцій. Однак журналісти знайшли згадки про практичне застосування таких інструментів тільки у двох судових рішеннях.
Нагадаємо, у травні 2023 року Податкове управління США та аналітики Chainalysis оголосили про співпрацю з Україною щодо відстеження фактів ухилення росіян від санкцій за допомогою криптовалют.
У листопаді українські чиновники та правоохоронці пройшли курс із відстеження злочинних біткоїн-транзакцій, профінансований ОБСЄ.
За даними кіберполіції України, із січня до листопада минулого року до правоохоронних органів надійшло понад 1500 заяв, пов’язаних зі злочинами у сфері криптовалют.