Польські активісти заблокували всі 4 пункти пропуску для фур вагою понад 7,5 тонни. На кордоні утворилася черга із тисяч вантажівок, при цьому ситуація лише загострюється. До перевізників, що протестують, долучилися аграрії, а акцію продовжили до 1 лютого.
До протесту польських перевізників на пункті пропуску “Медика – Шегині” приєдналися місцеві аграрії під керівництвом організації “Обмануте село”. Як повідомив нардеп від “Слуги народу” Данило Гетманцев, вони блокують рух вантажівок з обох напрямків, постійно пересуваючись пішохідним переходом.
При цьому нардеп наголосив, що чинні правила перевезень були затверджені на рівні Європейського Союзу та обов’язкові для всіх його держав-членів. Як і правила митної політики. А тому це “не питання Польщі, Словаччини чи будь-якої іншої держави”.
На українсько-польському кордоні зафіксовано вже другий летальний випадок. Помер водій автомобіля із харківськими номерами. Як повідомив віцепрезидент Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України Володимир Балін, водій помер на стоянці у Корчовій.
Водночас українська сторона домагається переговорів за участю Польщі та ЄС. Втрати перевізників – це лише частина економічних збитків України. Як пояснювала OBOZ.UA наукова співробітниця Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина Коссе, втрати всієї економіки України набагато вищі, враховуючи невиконання контрактів підприємствами та припинення виробництва. Проблеми має і Польща, причому пропорційні українським. “Польський бізнес також зазнає збитків від цього блокування. І не виключено, що ці втрати можна порівняти з українськими”, – зазначала експертка.
Страйк тим часом тільки набирає обертів: станом на 24 листопада на кордоні утворилася черга з тисяч фур, заблоковано чотири пункти пропуску: “Ягодин – Дорогуськ”, “Рава-Руська – Гребінне”, “Краковець – Корчова” та “Медика – Шегині”. Україна планує провести переговори з Польщею та Європейською комісією цього тижня про розблокування українсько-польського кордону, де мітингують “польські перевізники”.
Хто стоїть за акцією
Українські перевізники заявляють: блокування кордонів підтримала лише одна асоціація польських перевізників, яка раніше активно працювала з РФ. Політичне представництво взяв на себе польський політик Рафал Меклер. Його партія має незначне представництво у Сеймі. Представляє ультраправих – вони проти інтеграції Польщі до ЄС, за обмеження зв’язків із Україною. Однак у Польщі ультраправі не мають великої підтримки (у них лише 6 місць із 460 у парламенті).
Рафал Меклер представляє ультраправу партію Ruch Narodowy. Він активно поширює фейки російської пропаганди про Україну, розповідає своїм виборцям про “бандерівців”. Через кілька днів після початку повномасштабної війни та напливу українських біженців до Польщі він заявив про “необхідність зберегти етнічний устрій”.
За словами міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського, ускладнюють ситуацію специфічні вимоги страйкувальників. Адже в них “важко знайти якісь конструктивні речі”.