Український IT-ринок у роки незалежності України динамічно зростав, що не припинилося навіть під час російського повномасштабного вторгнення. За інформацією Національного банку України, IT-експорт у 2022 році зріс на 5,85%. Розвиток технологічного потенціалу супроводжується масштабною цифровізацією, за темпами якої Україна випереджає низку розвинених країн
Сьогодні Україна є підписантом Угоди про асоціацію з ЄС та має статус кандидата на членство в ЄС. І цей процес має створити потужний ефект синергії для обох сторін у площині розвитку інформаційних технологій. Адже євроінтеграція України підвищуватиме конкурентоспроможність ЄС у цифровій сфері й надаватиме українському IT-ринку додаткові стимули для розвитку.
Чим євроінтеграція має допомогти українському IT-сектору
На думку Олександра Борнякова, заступника міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT, у результаті євроінтеграції динамічний український IT-сектор підсилить розвиток інформаційно-комунікаційних технологій в Європі й отримає такі переваги:
звільнення від митних зборів і податків на певні товари та послуги;
усунення торговельних барʼєрів, податкових проблем і регулятивних перешкод;
розширення можливостей для отримання грантів та субсидій від ЄС;
можливість участі у європейських тендерах;
перетворення на один із головних центрів розробки й надання IT-послуг у Європі завдяки високій кваліфікації і доступним цінам;
активізація співпраці з європейськими компаніями;
збільшення інвестицій в українську IT-індустрію;
покращення якості освітніх програм з IT завдяки активізації співпраці українських університетів з європейськими освітніми установами;
полегшення захисту інтелектуальної власності українських IT-компаній.
«Завдяки вступу до ЄС наша IT-індустрія отримає можливість відігравати вагому роль у розвитку цифрової економіки ЄС. Це приведе до створення нових робочих місць і зростання економіки України», – узагальнює Олександр Борняков.
Крім цього, за словами Борнякова, приєднання України до ЄС сприятиме створенню умов для розвитку дата-центрів і залучення в Україну світових лідерів контенту – Google, Meta, Netflix тощо.
«Розширення клієнтської бази та залучення нових замовників не стане перевагою євроінтеграції, адже доступ до європейського ринку українські IT-компанії мають і сьогодні, окрім того, Україна є одним із центрів технічних talant pool Європи», – продовжує Костянтин Васюк, виконавчий директор ITU (Асоціації IT Ukraine). – Але українським IT-компаніям, що потребують інвестицій, стане легше залучити партнерів з Європи, що допоможе розвивати нові проєкти, підвищувати рівень конкурентоспроможності та активніше зростати».
Костянтин Васюк переконаний, що євроінтеграція спонукатиме молодих людей частіше обирати карʼєру в IT-галузі, а кількість вищих навчальних закладів, що надають якісну освіту в сфері технологій, збільшуватиметься. Цей напрям розвитку буде особливо актуальним, оскільки європейська молодь у 75% випадків обирає нетехнічний ВНЗ та спеціальність.