Компанії SpaceX, Tesla та Twitter найбагатшої людини у світі Ілона Маска є провідними у своїх галузях. Це дає йому можливість диктувати свої правила не тільки на ринках, а й на рівні держави. Такий безпрецедентний ступінь впливу Маска в США починає непокоїти владу. Журнал The New Yorker описав шлях до могутності ексцентричного підприємця та наслідки такої влади в руках неоднозначної особистості. Forbes переказує основне
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Реінкарнація Людовіка XIV
Втручання багатіїв у політику – не новий феномен. Дж. П. Морган позичив значні кошти союзним силам під час Першої світової війни, а Джон Рокфеллер молодший давав чималі гроші Лізі націй. Та вплив Маска нахабніший та ширший.
Ще не було такого, щоб цивільна особа відігравала таку важливу роль арбітра між двома країнами у стані війни. Та й залежність США від Маска у різних індустріях, від енергетичної та космічної до транспортної, унікальна.
Без SpaceX NASA поки не може доставляти свої екіпажі у космос. А величезна кількість зарядних станцій Tesla по всій країні змусили адміністрацію президента США Джо Байдена відкласти спроби запровадити універсальний стандарт для зарядних станцій, який так не подобався Маску.
Маск скористався роками наростання недовіри до інститутів влади й занепадом критичної інфраструктури, щоб встановити своє домінування у сферах, де держава втратила контроль і сприяла приватизації. Тепер уряд США покладається на підприємця, але не може дати раду його схильності до ризиків і капризам.
Чинні й колишні чиновники NASA, Пентагону, міністерства транспорту, Федерального авіаційного управління й Управління з питань безпеки і здоровʼя розповіли, що нині впливу Маска у їхній діяльності не уникнути. Тепер вони до нього ставляться як до неофіційного урядовця.
Низка американських військових чиновників глибоко занепокоєні таким станом справ із Маском. «Ми живемо з подачок Маска у світі, в якому він контролює важливий бізнес, – сказав один співробітник Пентагону. – Це відстій».
Але могутність Маска продовжує рости. Покупка Twitter, нині Х, дає йому величезну арену для просування політичних наративів.
Starlink та війна в Україні
Коли у жовтні 2022 року космічна компанія Ілона Маска SpaceX раптово відключила доступ до супутників Starlink українським військовим, ЗСУ залишилися без звʼязку в особливо небезпечних зонах. Від цього залежало життя бійців на передовій. «Ми були дуже близько до лінії фронту і раптом Starlink перестає працювати. Підрозділи опинилися в ізоляції. Це був хаос», – розповів The New Yorker військовий-зв’язковик Микола.
Три співрозмовники видання, які домоглися роботи Starlink в Україні, але попросили про анонімність, відзначили, що спочатку не задумувалися про те, чим загрожує такий значний контроль американського підприємця над ситуацією. Та й ніщо спершу не віщувало біди, Маск демонстрував підтримку Україні у її боротьбі.