На початку червня від EVO-Rozetka – однієї з найбільших продуктових IT-компаній України – відділився новий бізнес Tabula Rasa. Коментарі акціонерів стримані. Про те, хто був ініціатором «розлучення» і як житиме EVO далі, розповідає новий CEO Денис Горовий
У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.
«Просто час для нового етапу», – каже не вдаючись у зайві деталі співзасновник і тепер вже колишній керівник EVO Микола Палієнко в інтерв’ю AIN. Розмовляти із Forbes він відмовився. Співзасновник Rozetka Владислав Чечоткін теж був небагатослівний і особистісні домовленості між акціонерами вирішив не коментувати. Що сталося?
На початку червня від об’єднаної у 2018-му групи компаній EVO-Rozetka відділилися сервіси «Вчасно» та Zakupki.Prom. Їх під новим брендом Tabula Rasa розвиватиме співзасновник і багаторічний керівник EVO Микола Палієнко. На посту його змінить шкільний товариш і бізнес-партнер Денис Горовий. Розділ спільного бізнесу почався навесні 2023-го і ще триває, каже він.
Яким курсом рухатиметься оновлений EVO, як зміняться стосунки із Rozetka? Про це Горовий розповів у інтерв’ю Forbes.
Forbes публікує скорочену та відредаговану для ясності версію розмови
Ви із Миколою Палієнком і Тарасом Мурашком знайомі зі школи і ведете бізнес вже 15 років – із 2008-го. Чому вирішили піти на суттєві перестановки у компанії?
Основне тут – бажання Миколи займатися новими проєктами, зокрема інноваційними.
У поточній структурі EVO-Rozetka є три групи акціонерів. А в Tabula Rasa всі операційні, стратегічні рішення повністю за Миколою. Це створює можливість для розвитку проєктів, що можуть і не бути сфокусовані навколо електронної комерції, яка залишається основним пріоритетом EVO-Rozetka.
Тобто ініціатором був саме Микола Палієнко?
Так.
Це було складне рішення?
Зрозуміло, що це суттєва зміна для всіх. Складне рішення – радше філософське поняття. Це суттєве рішення, але всім із ним OK. Не було якихось сильних суперечок щодо того, як все має відбуватися.
Процес триває кілька місяців, з весни. Він ще не завершився, але всі домовленості зафіксовані.
Як технічно відбувається розділення бізнесів? Микола Палієнко залишається акціонером EVO. Ви з Тарасом маєте частки у Tabula Rasa. Владислав та Ірина Чечоткіни теж?
Акціонерний склад EVO-Rozetka не змінився. Ми залишаємося акціонерами, але зрозуміло, що наша із Миколою і Тарасом сумарна частка зменшилася.
Єдині акціонери Tabula Rasa – Микола, Тарас і я.
Як відреагували на це рішення Чечоткіни?
Як на мене, нормально (посміхається). Це питання більше до Ірини та Владислава.
Які висновки ви зробили з розділення бізнесу?
Ще рано, ми тільки почали. Сказав би, що це досить логічне розділення. З EVO виділяються B2B-проєкти, що практично ніяк не перетинаються з іншими бізнесами. Ні командами, ні клієнтськими базами. Така конструкція, на мій погляд, дозволяє зробити розділення максимально екологічним.
Процес відбувається нормально. Це чистий розділ. Я вірю, що у кожної компанії свій шлях, немає порівняння, що хтось кращий, а хтось гірший. Tabula Rasa, як я розумію, буде більше сфокусована на глобальних інноваційних проєктах. А в EVO-Rozetka ми продовжимо фокусуватися на Україні.
Tabula Rasa – це об’єднані «Вчасно» та Zakupki.Prom. Якою була частка цих бізнесів у виторгу EVO?
Близько 20–25%.
На момент «розлучення» ці бізнеси генерували виторг?
Велика війна суттєво вплинула на всі бізнеси. Zakupki.Prom був побудований навколо системи державних закупівель Prozorro. І в певні моменти було послаблення, певні процедури не обов’язково було проводити через неї.
Тому ці бізнеси скоротилися, але в них є виторг, ці бізнеси прибуткові, в хорошому стані.