Після зламу однієї з перших криптобірж у світі, японської MtGox, Токіо запровадило суворі правила, які згодом захистили клієнтів представництва FTX у Японії – глобальної мегабіржі, що збанкрутувала на початку листопада 2022-го.
Тепер із такою надійною базою захисту Японія хоче забезпечити процвітання блокчейн-технології.
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Дякуємо за підписку Підписатися
Коли несподівано збанкрутувала криптовалютна біржа FTX, маючи балансову діру в $8,7 млрд, по всьому світу постраждав більш як мільйон її клієнтів.
Материнська компанія FTX та понад 130 її афілійованих представництв пʼять місяців працювали у статусі банкрута. Нова управлінська команда стверджує, що змогла повернути клієнтам $7,3 млрд готівки й токенів, які вважалися зниклими. Втім, лише FTX у Японії змогла повернути гроші клієнтам.
Японський підрозділ 21 лютого дозволив усім верифікованим акаунтам знімати зі своїх рахунків кошти. На 25 квітня майже 10 000 індивідуальних та корпоративних клієнтів зняли крипти та готівки приблизно на 23,4 млрд єн ($175,4 млн), повідомила компанія.
Це можна вважати перемогою японських фінансових регуляторів та суворих правил, які вони встановили заради захисту споживачів у «дикому» і заплутаному світі крипти.
Японія вдалася до жорсткого регулювання крипти після двох великих зламів криптобірж. Тепер, маючи стабільну (а для декого надто сувору) базу, країна хоче розробити стратегію для того, щоб стати лідером у сфері Web3.
США начебто більш відкриті до інновацій у цій галузі, але непорозуміння між контролювальними органами та брак правил регулювання створили прогалини у нагляді за індустрією, тому тут стратегічне планування ризиковане.
Гіркий досвід – найкращий учитель
Японія, яка першою запустила цифрові активи в обіг, зрозуміла важливість їхнього регулювання. У 2014-му відбувся злам на той час найбільшої криптобіржі біткоїнів, MtGox. Тоді зловмисникам вдалося заволодіти 800 000 біткоїнів клієнтів.
Чотири роки по тому Coincheck, ще одну японську криптобіржу, пограбували, заволодівши xem (криптовалюта на базі блокчейну NEM) на $500 млн.
«Драма, яку переживають США через крах криптоімперії Сема Бенкмана-Фріда, FTX та Багами, не зачепила Японію», – зазначає Шейла Воррен, гендиректорка Crypto Council for Innovation. Все тому, що Японія переживала схожу ситуацію.
Після пограбувань MtGox та Coincheck головний фінансовий регулятор Японії, Агентство фінансових послуг (АФП), посилив контроль за криптобіржами, пояснює Ананіа Кумар, заступниця директора з питань цифрових валют у GeoEconomics Center при Atlantic Council.
АФП встановило такі правила:
- Активи клієнтів та активи компанії повинні зберігатися окремо, їх має щорічно перевіряти аудитор.
- Під час левериджевого трейдингу інвестори не можуть позичати суму, що більш ніж удвічі перевищує їхні реальні інвестиції. (Багато криптобірж, серед яких Binance, дозволяють перевищення у 100 разів.)
- Криптобіржі повинні утримувати принаймні 95% клієнтських фондів у «холодних гаманцях» – місцях, які не мають виходу до інтернету.
Завдяки цим заходам клієнти дочірньої фірми FTX у Японії змогли вивести свої активи після банкрутства материнської компанії. Наразі невідомо, коли клієнтам інших «дочок» FTX вдасться повернути свої гроші та в якому обсязі.
Таким чином, Японія стала криптораєм, який перебуває під жорстким контролем регуляторів та в якому захищені інвестиції клієнтів.
Тепер Токіо формує національну криптостратегію та допомагає союзникам створити власні правила для регулювання криптоіндустрії.
Криптоініціативи японського уряду
6 квітня команда проєкту з Web3 Ліберально-демократичної партії Японії, яка має більшість у парламенті та розробляє політику щодо крипти, випустила деякі рекомендації стосовно податкової реформи, поліпшення облікових стандартів та регулювання блокчейн-фінансів. У документі є пропозиція для уряду розпочати дискусію про цифрові активи на саміті «Великої сімки» у Хіросімі.
«Поки Захід зосереджений на створенні адекватних правил для регулювання криптоіндустрії під час так званої криптозими, японські регулятори чітко розуміють потенціал блокчейну та інших дотичних технологій. Тому створюють правила із думкою про майбутнє», – написав Масаакі Таіра, лідер вищезгаданої команди та член Палати представників Японії.
В Японії розглядають різні способи застосування Web3 та механізмів на основі блокчейну, щоб оживити регіон і просунути «Круту Японію». «Крута Японія» – це національна стратегія, спрямована на просування інновацій та культури країни по всьому світу. Її почали втілювати ще на початку 2000-х.